Tuzemské Volksbank loni klesl čistý zisk meziročně o 45,4 procenta na 185 milionů korun. Hlavní příčinou byl pokles čistých úrokových výnosů. Objem poskytnutých klientských úvěrů bance klesl o 2,5 procenta na 38,1 miliardy korun a celková bilanční suma dosáhla 47,6 miliardy, což je zhruba stejně jako ke konci roku 2008. Na tiskové konferenci o tom informoval šéf Volksbank CZ Johann Lurf s tím, že v květnu z banky odchází. Jeho nástupcem se stane Libor Holub.

Čistý úrokový výnos, který je hlavním zdrojem příjmů, loni bance klesl o 14,1 procenta na 1,1 miliardy korun. Zisk z poplatků a provizí se meziročně snížil o 8,6 procenta na 350 milionů korun.

„V kontextu poklesu hospodářství České republiky, nesymetricky klesajících úrokových sazeb a s tím spojeným zvýšeným rizikem se jedná o velmi uspokojivý výsledek. Hlavní příčinou nižšího zisku byl pokles čistých úrokových výnosů. Úvěrové riziko má Volksbank v dlouhodobém časovém horizontu pod kontrolou, náklady na tvorbu opravných položek byly oproti plánu na rok 2009 nižší. Pozitivní vliv na výsledky měla i důsledná kontrola a řízení nákladů,“ komentoval výsledky Lurf.

Klientských vkladů přibylo

Objem klientských vkladů v uplynulém roce vzrostl o více než 11,1 procenta na 30,2 miliardy korun, a to zejména díky rozšíření depozitní produktové nabídky. Vlastní kapitál banky se loni zvýšil o 3,8 procenta na 5,5 miliardy korun a kapitálová přiměřenost ke konci roku dosáhla 15,5 procenta.

Lurf od května převezme vedení divize Volksbank v Rumunsku. Novým předsedou představenstva banky se stane Libor Holub. Ten ve Volksbank CZ působí od roku 2005 jako finanční ředitel a do představenstva banky byl zvolen v listopadu roku 2008.

Novým členem představenstva se zároveň stane Andreas Vögerl, který dosud v bance vedl obchodní oddělení a retailovou divizi banky. V květnu dále opustí představenstvo Gernot Daumann, který se stane šéfem tuzemské LBBW Bank. Jeho nástupce bude stanoven v nejbližší době.

Volksbank působí na českém bankovním trhu od roku 1993. Jejím majoritním vlastníkem je Volksbank International.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru