Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal se v prvním čtvrtletí přehoupl do čistého zisku 679 milionů dolarů (zhruba 13,2 miliardy korun) ze ztráty 1,1 miliardy před rokem. Společnost, která zahrnuje i přední českou ocelářskou společnost v Ostravě, nyní díky oživení poptávky zvyšuje produkci a v dnešním sdělení předpověděla, že její výsledky se budou zlepšovat po celý letošní rok.

Tržby skupiny se v prvních třech měsících roku zvýšily meziročně o 23 procent na 18,6 miliardy dolarů. Poptávka roste díky tomu, že zákazníci vyčerpali zásoby a oživil zejména automobilový průmysl, sdělil finanční ředitel společnosti Aditya Mittal. Objem dodávek se v prvním čtvrtletí zvýšil meziročně o 35 procent na 21,5 milionu tun.

Společnost uvedla, že zvýšila výrobu, aby uspokojila rostoucí poptávku zejména v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. ArcelorMittal tvrdě zasáhla globální hospodářská recese, která prudce snížila poptávku po oceli.

"Tento rok začal zlepšením poptávky na všech hlavních trzích, což bude mít pozitivní dopad na druhé čtvrtletí," uvedl ve firemním sdělení generální ředitel skupiny Lakšmí Mittal. Zisk prvního čtvrtletí však skončil pod úrovněmi kolem miliardy eur, kterých firma dosáhla v předešlých dvou čtvrtletích.

Zisk před splacením úroků, zdaněním a odpisy (EBITDA) dosáhl v prvním čtvrtletí 1,9 miliardy dolarů. Společnost předpověděla, že ve druhém čtvrtletí vzroste EBITDA na 2,8 až 3,2 miliardy dolarů.

ArcelorMittal se v loňském roce podílel na zhruba šesti procentech světové produkce oceli. To je ztráta proti minulým letům, kdy její podíl dosahoval kolem deseti procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru