Rakouská Erste Group Bank zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o deset procent na 255,2 milionu eur (zhruba 6,5 miliardy Kč). Provozní zisk Erste zvýšila o 17,3 procenta na 983,2 milionu eur (asi 25 miliard Kč). Banka o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Erste Bank vlastní Českou spořitelnu.

"Erste Group úspěšně zahájila rok 2010, i díky pozvolnému zlepšování fundamentálních hospodářských ukazatelů ve střední a východní Evropě," uvedl předseda představenstva Erste Group Bank AG Andreas Treichl. Tento trend byl podle něj podpořen zhodnocením regionálních měn a nižšími úroky v Rumunsku a v Maďarsku.

Výrazný pokles rizikových nákladů

Celková bilanční suma vzrostla od konce roku 2009 o 3,1 procenta na 208 miliard eur, především v důsledku výrazného nárůstu klientských vkladů na straně pasiv, což na straně aktiv vedlo k nárůstu mezibankovních obchodů a investic do cenných papírů. Poměr úvěrů k vkladům činil 112,7 procenta, uvedla Erste.

Čistý úrokový výnos se zvýšil o osm procent 1,324 bilionu eur, především díky zlepšení úrokové marže na 3,03 procenta.

Čisté příjmy z poplatků a provizí zaznamenaly první nárůst v meziročním srovnání za posledních šest čtvrtletí, a to o 6,1 procenta na 471,5 milionu eur. Příčinou byly vyšší příjmy z poplatků a provizí v oblasti obchodu s cennými papíry a v oblasti platebního styku. Čistý zisk z obchodních operací meziročně klesl o 1,8 procenta na 141,2 milionu eur.

Rizikové náklady ve srovnání s předchozím čtvrtletím výrazně klesly na 531,2 milionu eur, byl to první pokles od prvního čtvrtletí 2009. Ve srovnání s prvním čtvrtletím předchozího roku rizikové náklady sice ještě vzrostly, i když s nárůstem 43,5 procenta pomaleji než ve srovnání s celým rokem 2009.