Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v ČR, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 780 korun. Je to o 220 korun více než loni. Rozhodla o tom páteční řádná valná hromada. Zisk firmy se loni zvýšil o 40 procent na 2,15 miliardy korun.

Tržby firmy loni stouply z 8,622 miliardy Kč na 10,375 miliardy Kč. Předloňské prodeje ale byly nižší kvůli předzásobení obchodních partnerů, kteří před očekávaným zvýšením spotřební daně od ledna 2008 na konci roku 2007 své zásoby zvýšili.

Domácí odbyt společnosti Philip Morris ČR se loni meziročně zvýšil o 15,2 procenta na 10,9 miliardy kusů cigaret. Při vyloučení vlivu předzásobení byl ale podle odhadu o 4,8 procenta nižší.

Trh s cigaretami dále roste

Podle interních odhadů firmy se celkový trh cigaret v ČR loni zvýšil o 35 procent na 21,7 miliardy kusů. Podíl Philip Morris se přitom snížil o půl procentního bodu na 55,5 procenta. Důvodem poklesu bylo zejména dřívější zvýšení prodejních cen v porovnání s konkurencí, kvůli němuž klesl na trhu zejména podíl takzvaných prémiových a levných značek Philip Morris. Tyto ztráty částečně kompenzoval nárůst podílu značek Philip Morris ve středním cenovém segmentu.

Philip Morris ČR vlastní 99 procent společnosti Philip Morris Slovakia. Podle konsolidované účetní závěrky jejich tržby bez spotřební daně a DPH loni činily 11,7 miliardy Kč a meziročně stouply o 19,9 procenta. Zisk po zdanění se zvýšil o 48 procent na 2,5 miliardy Kč. Dohromady prodaly 28,6 miliardy cigaret, z toho 13,8 miliardy kusů šlo na export.

Valná hromada dnes zvolila na následující roční období nové orgány společnosti. Členy představenstva se stali Alvise Giustiniani, Daniel Gordon, Walter Veen, Ivo Slanina, Andre Dahan a Andrea Gontkovičová. Do dozorčí rady byli zvoleni Daniel Fahrny, Paul Maas, Jiří Davídek a Antonis Koupparis. Za zaměstnance jsou jejími členy Petr Bubeníček a Jolana Peterková.

Změna stanov

Akcionáři odsouhlasili také změnu stanov. Nejvýznamnější změnou je zřízení výboru pro audit, který se stává dalším orgánem společnosti. Mimo jiné bude sledovat postup sestavování účetní závěrky, hodnotit účinnost vnitřní kontroly společnosti, sledovat proces povinného auditu nebo posuzovat nezávislost statutárního auditora. Jeho členy byli zvoleni Johaniss van Capelleveen, Daniel Fahrny a Antonis Koupparis.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Do jeho portfolia patří značky Marlboro, L&M, Red & White, Philip Morris, Petra, Sparta a Start. Firma je členem skupiny Philip Morris International.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru