Přední středoevropský výrobce nealkoholických nápojů Kofola S.A. sídlící v Polsku, pod kterou také patří česká Kofola, letos vyplatí rekordní dividendu. Akcionáři dostanou na akcii přibližně šest korun, dohromady zhruba 160 milionů korun, což je o 50 procent více než loni. Řekl to mluvčí Kofoly Martin Klofanda. Dividendy musí příští týden ve Varšavě schválit valná hromada. Kofola loni zpětinásobila čistý zisk na 443 milionů korun.

Část peněz na dividendy bude vyplacena z loňského zisku, většinu však akcionáři dostanou z kapitálové rezervy vytvořené z nerozdělených zisků společnosti z minulých let. Přibližně 82 milionů korun na dividendách letos získá hlavní akcionář - firma KSM Investment, kterou vlastní Kostas a Jannis Samarasovi. Po 4,2 milionu získají také Tomáš Jendřejek a René Musila, 69 milionů dostane CED Group ze skupiny Enterprise Investors, uvedl Klofanda.

Kofola loni zvýšila konsolidované tržby o 38 procent na více než devět miliard korun. Podle zprávy pro polskou burzu tvořily loni jednu třetinu tržeb celé skupiny příjmy z prodeje v Polsku. Česko a Rusko se podílely na tržbách stejným, čtvrtinovým podílem, a Slovensko zbylým, 15procentním podílem.

Skupina investovala do propagace svých nejdůležitějších značek, kterými jsou Kofola, Rajec, Vinea, Hoop Cola, Jupí, Jupík a Paola, což se projevilo podle Samarase v dobrých výsledcích prodeje na jednotlivých trzích. Díky zefektivnění prodeje a posilovaní značek získala druhé místo na slovenském trhu, třetí místo v Česku a šesté v Polsku.

Kofola S.A. v závěru loňského roku zaměstnávala 2715 lidí, nejvíce v Polsku 899. V Česku jich pracovalo 839, v Rusku 550 a na Slovensku 427.

Loňský rok byl obdobím integrace společnosti Hoop Polska do struktur kapitálové skupiny Kofola S.A. Stoprocentní podíl v české Kofole Holding převzala polská Kofola S.A. Hlavním důvodem byla možnost obchodování akcií Kofoly na varšavské burze. Majoritním vlastníkem Kofoly S.A. jsou původní zakladatelé Kofoly, drží 57 procent. Nápoj Kofola letos slaví 50 let své existence.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru