Americká společnost Apple hospodařila ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku s čistým ziskem 3,25 miliardy dolarů (asi 63,8 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o 78 procent. Tržby podniku, který vyrábí zařízení jako je iPhone nebo iPad, se zvýšily o 61 procent na 15,7 miliardy dolarů, a dostaly se tak nejvýše v historii firmy. Apple nastínil další silný růst i do budoucna.

Zisk na akcii ve čtvrtletí vystoupil na 3,51 USD z předchozích 2,01 USD. Tržby i zisk tak hravě překonaly odhady analytiků. Ti v anketě agentury Thomson Reuters v průměru počítali s růstem zisku na akcii na 3,11 USD a s tržbami 14,75 miliardy dolarů.

Apple od dubna do června prodal 8,4 milionů přístrojů iPhone, což je asi o 61 procent více než před rokem. Vysokého růstu prodeje Apple dosáhl navzdory tomu, že přestal prodávat starší model a zaměřil se pouze na nový iPhone 4. Ten je na trhu od začátku června a firma těchto přístrojů stihla za poslední tři dny čtvrtletí prodat zhruba 1,7 milionu.


Svůj zisk výrazně zvýšila i internetová společnost Yahoo. Té ve druhém čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 51 procent na 213 milionů dolarů (asi 4,2 miliardy Kč). V tržbách ale zaostala za odhady, a ředitelka firmy Carol Bartzová tak dala najevo, že právě na růst tržeb se firma teď musí zaměřit především. Na konci června se totiž ukázalo, že někteří zákazníci nečekaně omezili výdaje reklamu.

Zisk na akcii činil 15 centů a zvýšil se tak z předchozích deseti centů. To je o jeden cent nad průměrnými odhady analytiků v anketě agentury Thomson Reuters. Tržby se ale zvýšily jen mírně a dosáhly 1,6 miliardy USD ve srovnání s 1,57 miliardy dolarů před rokem.


Takzvané čisté tržby, které nepočítají s příjmy, o které se Yahoo dělí s partnery, dosáhly 1,13 miliardy dolarů. To je asi o 30 milionů méně než se čekalo.