Americký výrobce počítačových čipů Intel ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o téměř 60 procent na 2,96 miliardy dolarů (asi 52 miliard korun) z 1,86 miliardy dolarů před rokem. Poskytl rovněž příznivý výhled pro čtvrté čtvrtletí, protože dobrá poptávka po počítačích na rozvíjejících se trzích a v podnikatelském sektoru kompenzuje slabé spotřebitelské výdaje.

Zisk na akcii činil 52 centů. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 50 centů. Tržby meziročně stouply o 18 procent na 11,1 miliardy dolarů. Ve čtvrtém čtvrtletí počítá firma s tržbami od 11 do 11,8 miliardy dolarů.

Příznivý výhled Intelu podpořil optimismus ohledně vývoje celého technologického sektoru. Všichni výrobci čipů by si však podle analytiků nemuseli vést tak dobře jako Intel. "Intel nasadil vysokou laťku pro zisky technologických společností," uvedl analytik Bobby Burleson z firmy Canaccord Genuity.

Generální ředitel Intelu Paul Otellini upozornil, že poptávka po čipech nové generace Sandy Bridge je mnohem větší, než se původně předpokládalo. Dodal, že firma stále registruje dobrou celosvětovou poptávku po všech typech počítačových produktů.

Intel je největším výrobcem počítačových čipů na světě a sídlí ve městě Santa Clara v Kalifornii. Jeho čipy se používají ve zhruba 80 procentech osobních počítačů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru