Zlepšené celoroční výsledky oznamuje v těchto dnech převážná většina předních amerických bank. Přesto jejich akcie ve středu klesaly, neboť trhy očekávaly ještě lepší čísla. Analytici si také všímají slabšího závěrečného čtvrtletí minulého roku.

Výjimku představovala banka Goldman Sachs, jejíž výsledky se celkově zhoršily.

Ve čtvrtém čtvrtletí její zisk propadl o 52 procent. Za slabší výkonností v tomto kvartálu stojí pokles celkových příjmů o deset procent, a to zejména z investičního bankovnictví. Čistý zisk společnosti dosáhl 2,39 miliardy dolarů (téměř 43 miliard korun).

Za celý rok vykázala banka zisk ve výši 8,35 miliardy dolarů, což představuje pokles oproti roku 2009 o 38 procent. Goldman Sachs zároveň se zveřejněnými výsledky uvedla, že loni vyplatila 15,4 miliardy dolarů na odměnách a bonusech, tedy o pět procent méně v porovnání s rokem 2009. Přesto však poměr odměn a bonusů k celkovým příjmům vzrostl ze 35,8 procenta na 39 procent.

Americká banka Morgan Stanley zvýšila čtvrtletní zisk o 60 procent na 600 milionů dolarů díky poplatkům v malém bankovnictví. Výsledky obchodování s dluhopisy ale byly slabší, uvedla banka ve čtvrteční zprávě.

Celkové příjmy banky dosáhly 7,8 miliardy dolarů, zatímco analytici očekávali 7,4 miliardy. Její zisk na akcii dosáhl 41 centů, a byl tak o cent vyšší, než čekali analytici.

Výsledky naznačují, že se bance Morgan Stanley vyplácí její strategie omezit svou závislost na tradičním investičním bankovnictví a mít v portfoliu rozmanité aktivity. Podle analytiků je ale výsledek smíšený.

Ani rekord nestačil

Také banka Wells Fargo, největší poskytovatel hypoték v zemi, nesplnila ve čtvrtém čtvrtletí očekávání analytiků. A to přesto, že čistý zisk stoupl o 21 procent na rekordních 3,41 miliardy dolarů. Za celý rok se zisk zvýšil o procento na 12,4 miliardy. Akcie banky včera klesaly o 2,5 %. "Wells Fargo může být vystavena riziku v souvislosti s dalším prošetřováním případů zabavených nemovitostí," připomíná analytik John McDonald vyšetřování amerických úřadů, zda exekuce domů proběhly podle regulí. Wells Fargo a U.S. Bancorp již prohrály klíčový soudní spor, jenž rozhodl, že jsou dva případy exekucí neplatné.

"Wells Fargo může ale do jisté míry ochránit to, že před krizí dodržovala přísnější standardy při odepisování špatných hypoték," dodává McDonald.

Již zmíněná banka U.S. Bancorp, pátá největší v zemi (podle depozit), včera oznámila zvýšení zisku za poslední čtvrtletí o 62 procent na 974 milionů dolarů.

Za celý rok se zisk zvýšil o padesát procent na 3,3 miliardy. Banka těžila z nižších nákladů na poskytování úvěrů. Její akcie včera večer ale ztrácely téměř čtyři procenta.

Finiš investory zklamal

Zklamání pro investory přichystal v pondělí třetí největší bankovní gigant ve Spojených státech - Citigroup. Společnost zasáhly klesající příjmy z obchodování s akciemi a dluhopisy a vykázala čtvrtletní zisk ve výši 1,31 miliardy dolarů (23,5 miliardy korun). Zisk na akcii tak dosáhl 4 centů, analytici oslovení agenturou Bloomberg však očekávali až 7 centů.

"Bylo to slabší čtvrtletí, ale neřekl bych, že jeden kvartál tvoří trend," nechal se slyšet finanční ředitel Citigroup John Gerspach.

Čtvrtletní výsledky zhoršily první ziskový rok šéfa Citigroup Vikrama Pandita, jenž banku převzal na konci roku 2007 v době, kdy čelila těžké finanční krizi. Pandit ji dokázal vytáhnout ze ztrát. Za rok 2010 Citigroup dosáhla zisku 10,6 miliardy dolarů.

Minulý týden informovala banka JPMorgan, že její zisk stoupl ve 4. kvartálu o 47 procent a celoroční zisk o 48 procent.

Optimista šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein obhajoval rozpačité výsledky banky za loňský rok obtížemi na trhu. Zároveň slibuje, že tento rok bude lepší, věří totiž v oživení ekonomiky. foto: Bloomberg