Americká společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní nejsledovanější komerční televizi Nova, hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s lepšími výsledky, než se čekalo. Čisté tržby meziročně vzrostly o 9,8 procenta na 257,4 milionu dolarů (asi 4,6 miliardy Kč), zatímco provozní zisk před odpisy (OIBDA) se zvýšil o 45,9 procenta na 64,8 milionu dolarů (téměř 1,2 miliardy Kč).

Firma ale nadále zůstává v čisté ztrátě. Ta činila 26,1 milionu dolarů (asi 468 milionů Kč), i když proti stejnému období předchozího roku klesla na méně než polovinu. Podobně ztráta na jednu akcii se snížila na 41 centů z předchozích 89 centů, kde byla o rok dříve.

"Tržby a provozní zisk OIBDA se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily v důsledku restrukturalizace našich vysílacích aktivit, a také díky tomu, že na některých trzích začalo oživení," sdělil k výsledkům firmy její šéf Adrian Sarbu.

Čísla za čtvrté čtvrtletí už zahrnují i hospodářské výsledky firem Media Pro Entertainment a bTV, které firma převzala v prosinci 2009. Nepočítá se už naopak s výsledky ukrajinských účastí, které CME prodala.

Za celý rok firma zvýšila čisté tržby o 8,1 procenta na 737,1 milionu dolarů (asi 13,2 miliardy Kč), provozní zisk OIBDA nicméně o sedm procent klesl a činil 107,3 milionu dolarů (asi 1,9 miliardy Kč). Celoročně je CME i v čistém zisku, který dosáhl 100,2 milionu dolarů (asi 1,8 miliardy Kč). V roce 2009 měla firma čistou ztrátu 97,2 milionu dolarů.

CME působí v oblasti médií a zábavy v šesti zemích střední a východní Evropy. Televizní stanice má v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, Pro.bg a Ring.bg), Chorvatsku (Nova TV), Česku (TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport a MTV Czech), Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, Sport.ro a MTV Romania), na Slovensku (TV Markíza a Doma) a rovněž ve Slovinsku (POP TV, Kanal A a POP Brio).

Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze. Část akcií CME drží americká mediální společnost Time Warner.