Těžební společnost New World Resources, majitelka černouhelné firmy OKD, se loni přehoupla do zisku 233 milionů eur (5,7 miliardy korun) po ztrátě 61,6 milionu eur v roce 2009. Tržby firmě stouply o 42 procent na 1,59 miliardy eur. Ve čtvrtek to sdělila NWR.

V samotném čtvrtém čtvrtletí společnost zvýšila zisk proti třetímu čtvrtletí loňského roku o 44 procent na 70 milionů eur. Tržby jí za poslední loňské čtvrtletí stouply o 14 procent na 466 milionů eur.

"Po obtížném roce 2009 následovalo v roce 2010 na našich trzích silné oživení poptávky po uhlí a koksu a my jsme v reakci na tuto poptávku úspěšně navýšili objemy našich dodávek," uvedl k výsledkům předseda představenstva NWR Mike Salamon. "Dokázali jsme splnit své stanovené cíle celkové produkce a dosáhli jsme významného pokroku ve zvyšování efektivnosti a maximalizaci návratnosti našich stávajících aktiv," dodal.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. Loni v listopadu schválila valná hromada NWR nabídku na převzetí polského uhelného podniku Bogdanka. Spojení s Bogdankou by z NWR udělalo jednu z hlavních těžařských firem ve střední Evropě.

V NWR drží 63,7 procenta akcií společnost BXR Mining B.V., kterou nepřímo ovládá společnost RPG Partners Ltd. Tu vlastní podnikatel Zdeněk Bakala spolu s investiční společností Crossroads Capital Investments Inc.

Zdeněk Bakala je majoritní vlastník vydavatelství Economia, jež vydává také Hospodářské noviny.