Americkému konglomerátu General Electric Co. stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 77 procent na 3,43 miliardy dolarů, v přepočtu 56,85 miliardy korun. K růstu přispěly silné výsledky v divizi finančních služeb.

Tržby se zvýšily o šest procent na 38,45 miliardy USD. Zisk i tržby překonaly odhady analytiků. "Jak ukazují dnešní výsledky, GE vyšla z recese jako silnější, konkurenceschopnější firma," uvedl generální ředitel GE Jeff Immelt.

Úvěrová divize GE Capital vykazuje v posledních několika čtvrtletích vysoký růst zisku. To je v ostrém kontrastu s výkonem před několika lety, kdy naopak rizikové úvěry donutily GE zaúčtovat v úvěrové divizi vysoké odpisy. Zisk GE Capital se ve čtvrtletí více než ztrojnásobil na 1,8 miliardy USD a její příjmy stouply o tři procenta.

Společnost ve čtvrtletí prodala kontrolní podíl ve studiu NBC Universal firmě Comcast za 6,2 miliardy USD v hotovosti. Nyní vlastní v NBC podíl 49 procent.

Zisk banky Morgan Stanley klesl téměř o polovinu

Morgan_Stanley_bankaAmerická investiční banka Morgan Stanley hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 736 milionů dolarů, asi 12,3 miliardy Kč, což je meziroční propad o téměř 50 %. Čtvrtletní výnosy klesly o 16 procent na 7,64 miliardy dolarů, asi 127,2 miliardy Kč. Za nižším ziskem jsou slabší výnosy z investic s pevným výnosem, trh ale s poklesem zisku počítal.

Na jednu akcii tak připadá zisk 50 centů, což je pokles proti 99 centům před rokem. Akcie banky ale na výsledek reagovaly růstem o více než tři procenta.

Výnosy z investic s pevným výnosem v posledních měsících klesaly na celé Wall Street, na každou banku ale doléhaly jinak. Zčásti to byla reakce na mimořádně dobré první čtvrtletí loňského roku. V případě Morgan Stanley se výnosy snížily asi o třetinu. Do investic s pevným výnosem patří i měny či komodity.

Zisk McDonald's díky růstu počtu zákazníků stoupl o 11 procent

Americkému řetězci restaurací s rychlým občerstvením McDonald's stoupl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 11 procent na 1,2 miliardy USD (19,9 miliardy Kč).

Firmě pomohla vyšší návštěvnost jejích restaurací, zvláště v Evropě. Zisk konkurenční společnosti Yum Brands Inc., které patří řetězce s rychlým občerstvením Pizza Hut, Taco Bell a KFC, stoupl o deset procent na 264 milionů USD (4,4 miliardy Kč) díky růstu v Číně, který vyrovnal i slabý výkon v USA.

McDonald's nyní bojuje s růstem cen hovězího a dalších přísad. Tento nárůst však firmě pomáhá vyrovnat růst zájmu o kávu a kávové nápoje. Uvažuje rovněž o zvyšování cen menu.

Nokii klesl čtvrtletní zisk, má finální dohodu s Microsoftem

Největší výrobce mobilních telefonů na světě - finská NokiaFinské společnosti Nokia klesl v prvním čtvrtletí očištěný zisk na akcii na 13 ze 14 eurocentů. Výsledek, který Nokia představila v dnešní zprávě, byl vyšší než analytiky odhadovaných deset centů. Podnik také oznámil, že již podepsal konečnou dohodu o softwarové spolupráci s americkým Microsoftem.

Největší výrobce mobilních telefonů na světě dodal, že v klíčové divizi telefonů dosáhl marže zisku EBIT 9,8 procenta, zatímco ekonomové očekávali 8,6 procenta. Za celý letošní rok tuto marži odhaduje na šest až devět procent.

Podíl telefonů od Nokie na světovém trhu v prvním čtvrtletí klesl na 29 procent, před rokem byl na 33 procentech. O dominantní pozici na trhu s levnými mobily Nokii připravují asijští výrobci, zatímco u dražších chytrých mobilů Nokia ztrácí trh ve prospěch firmy Apple a dalších rivalů.

Aby se situace Nokie na trhu s chytrými mobily zlepšila, podnik v únoru oznámil předběžnou dohodu s gigantem Microsoft. Finská firma bude ve svých telefonech používat software od Microsoftu místo svého vlastního systému Symbian. Dnes Nokia dodala, že obě firmy již podepsaly konečnou dohodu.

Odboráři z Nokie předpokládají, že jednání s firmou o chystaném propouštění začnou příští týden. "Dnes zaměstnancům a odborům řekli, že všechny smlouvy budou platit do konce roku," uvedl Pertti Porokari z finského odborového svazu konstruktérů. Porokari předpokládá, že Nokia propustí ve Finsku přes tisícovku lidí, napsala agentura Reuters.

Čtvrtletní zisk Philip Morris International stoupl o 13 procent

Čistý zisk nadnárodní tabákové společnosti Philip Morris International se v prvním čtvrtletí zvýšil na 1,9 miliardy dolarů (31,5 miliardy Kč). Mateřská firma české tabákové jedničky ve středeční výsledkové zprávě sdělila, že se jí zvýšil odbyt a díky růstu cen jí ještě vyšším tempem stouply i tržby.

Maloobchodní dodávky společnosti mírně vzrostly na 207,9 miliardy cigaret. Tržby posílily o 4,5 procenta na 6,8 miliardy dolarů. Zisk skončil mírně nad odhady analytiků, tržby však byly proti očekáváním poněkud nižší.

Firma zaznamenala nárůst odbytu jen v Asii, kde byl zejména výrazný v Indonésii, Jižní Koreji, Thajsku a také na Filipínách, kde těžila z akvizice místního výrobce Fortune Tobacco.

V zemích Evropské unie však prodej klesl o 7,3 procenta, na západní polokouli mimo USA se snížil o 5,5 procenta a v marketingové oblasti východní Evropy, Středního východu a Afriky o jedno procento.

Firma také zvýšila letošní výhled ziskovosti. Celoroční zisk na akcii odhaduje na 4,55 až 4,65 dolaru, což je nad průměrným analytikem odhadem 4,48 USD na akcii.