Největší americká investiční banka Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí prodělala 428 milionů dolarů a vykázala druhou čtvrtletní ztrátu od roku 1999, kdy vstoupila se svými akciemi na newyorskou burzu.

Banka v úterní zprávě sdělila, že její výsledky zasáhly otřesy na finančních trzích. Ty vedly k prudkému poklesu hodnoty aktiv a k propadu příjmů z upisování cenných papírů a z jejich obchodování.

Ztráta Goldman Sachs na akcii dosáhla 84 centů, což byl více než pětinásobek propadu, který podle agentury Reuters očekávali analytici. Akcie banky v reakci na výsledky klesly o dvě procenta.

"Důvěra investorů i ceny aktiv na trzích byly ve třetím čtvrtletí slabší kvůli nejistým makroekonomickým i tržním podmínkám. Naše výsledky byly tímto prostředím výrazně ovlivněny," uvedl k výsledkům generální ředitel společnosti Lloyd Blankfein.

Do červených čísel banku stáhla divize Investing & Lending, která drží akcie, dluhopisy, půjčky a další aktiva jako dlouhodobé investice. Kvůli propadu hodnoty těchto aktiv vykázala divize účetní ztrátu 2,5 miliardy dolarů. K tomu například více než miliardovou ztrátou přispěla investice do akcií čínské Industrial and Commercial Bank of China.

Prudký pokles příjmů také utrpěly divize obchodování s dluhopisy a příjmy z investičního bankovnictví, to znamená upisování cenných papírů a poradenství. Příjmy banky z obou aktivit klesly o zhruba třetinu.

Loni ve třetím čtvrtletí Goldman Sachs vykázala zisk 1,7 miliardy dolarů. Příjmy společnosti se meziročně propadly o plných 60 procent na 3,6 miliardy dolarů, což bylo 50 procent pod příjmy předešlého čtvrtletí.

Zpráva Goldman Sachs kontrastuje s výsledky největší americké bankovní společnosti Bank of America. Ta dnes oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 6,2 miliardy dolarů po ztrátě 7,3 miliardy před rokem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru