Těžební společnost za letošní tři čtvrtletí snížila zisk o 26 procent na 121 milionů eur (zhruba 3,1 miliardy Kč). Tržby ale zvýšila o desetinu na 1,24 miliardy eur. Analytici očekávali mírnější pokles zisku o pětinu.

Provozní zisk EBITDA za tři čtvrtletí NWR zvýšila o 22 procent na 369 milionů eur. Za růstem tržeb a provozního zisku podle firmy stojí příznivá dynamika poptávky a nárůst cen uhlí.

Předseda představenstva NWR Mike Salamon i přes ekonomickou nejistotu kvůli evropské dluhové krizi předpokládá, že firma za celý rok vytěží 11 milionů tun uhlí a externím odběratelům prodá 10,3 milionu tun.

"Nadále se nám daří zmírňovat dopady inflace cen vstupů a meziroční nárůst nákladů těžby na tunu o 6 procent," uvedl. Do září NWR zvýšila těžbu uhlí o sedm procent na 8,6 milionu tun.

Základní zisk na akcii firma za tři čtvrtletí vykázala 0,45 eura.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

Spoluvlastníkem NWR je Zdeněk Bakala, který je také většinovým majitelem vydavatelství Economia, které také provozuje server IHNED.cz a vydává Hospodářské noviny.