Průmysl 4.0 hýbe Evropou a nevyhýbá se ani Česku, jehož ekonomika je na průmyslu založená. Roboti jsou ve výrobě v řadě firem nepostradatelní – a jejich počty rostou.

Český průmysl je na tom s robotizací velmi dobře: za poslední dekádu automatizace práce v českých firmách zažívá boom. Podle statistik je dnes do procesů zapojeno třikrát více robotů než v roce 2010 a Mezinárodní robotická federace tvrdí, že Česko je 15. země v žebříčku států s nejvyšším nárůstem počtu robotů. Informoval o tom odborný magazín Strojírenství.

Roboti se zatím u nás objevují hlavně ve větších firmách, které jimi optimalizují výroby náročné na rychlost, přesnost i množství hotových produktů. Možná už ale nadešel čas k tomu, aby k automatizaci přičichly i menší společnosti. Vždyť mohou nahradit třeba i sezónní pracovníky na vinicích.

V jakých odvětvích můžeme zapojit roboty do práce? Jaké typy jsou k dispozici? A co zaměstnanci? Mají se bát o své pozice? To byla hlavní témata, o kterých se hovořilo ve virtuální debatě Hospodářských novin.

Pozvání do debaty přijali Igor Zahrádka, generální ředitel společnosti B:TECH, Petr Duchoslav, jednatel firmy Fanuc Czech, Pavel Ambrož, prokurista české pobočky společnosti Schunk, a Jaroslav Fiľo, jednatel a spolumajitel firmy S.D.A.

Kompletní debatu najdete v přiloženém videu.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak by měl stát pomoci, aby firmy rychleji automatizovaly? Mají firmy stále problém s uplatňováním výzkumu a vývoje formou nákladů? Děkuji za odpovědi.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co říkáte na snahu KSČM a Pirátů zdanit roboty?
Čtenářský dotaz
Je třeba více rozvíjet tuto problematiku. Vhodným nastavením automatizace a lidských zdrojů je možno získat více efektivity ve výrobě než doposud. Naše firma je jedním z průkopníků této myšlenky.
Čtenářský dotaz
Měl by stát legislativou stanovit oblasti, kde nelze s ohledem na kulturní zvyklosti, etiku, morálku roboty použít? A kde by jejich použití vedlo v budoucnu k zásadní negativní změně společnosti. Např. by neměli roboti prodávat drogy, zbraně, nahradit učitele, lékaře, zdravotní sestry, sociální pracovníky, soudce, politiky. Souhlasíte s názorem, že robot nemůže nahradit lidský kontakt, nemůže mu být svěřeno rozhodování v otázkách, kam vstupuje etika, otázka hodnot - dobra, zla?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, předpokládá se, že robotizace a umělá inteligence vytěsní mnoho pracovních sil nejen z průmyslu, ale i ze služeb, z bankovnictví (již dnes umělá inteligence provádí zhodnocován rizikovosti úvěrů mnohem rychleji a často i přesněji než tzv. riskaři), to samé platí i o zdravotnictví (již dnes umí umělá inteligence stanovovat velmi přesné diagnózy různých onemocnění) atd. Kam si myslíte, že se tyto, mnohdy poměrně hodně kvalifikované síly přesunou?
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru