V § 15 odstavec 8 zákona je zakotvena možnost snížit základ daně u fyzických osob poskytnutím daru na vymezené účely. V § 4 odstavci 1d) zákona je definováno osvobození od daně z příjmu pro ty, kteří náhradu škody na majetkové újmy přijímají.

Podmínky odpočtu daru zákon vymezuje tím, že říká komu, na co a kolik je možné darovat. Obdarovaným z hlediska zákona o dani z příjmů může být obec nebo právnická osoba se sídlem na území České republiky. O fyzickou osobu s bydlištěm na území ČR může jít pouze tehdy, provozuje-li školské nebo zdravotnické zařízení, zařízení na ochranu opuštěných zvířat nebo ohrožených druhů zvířat. Dar musí sloužit pouze na provozování takového zařízení. Dary zahraničním subjektům od daňového základu nelze odečítat.

Dar může být použit na následující účely: humanitární, charitativní, sociální, ekologické, na vědu a vzdělání, výzkum a vývoj, kulturu, školství, policii (Policie ČR nebo obecní policie), požární ochranu, podporu a ochranu mládeže, ochranu zvířat, zdravotnictví, náboženské účely (ale jen pro registrované církve a náboženské společnosti), tělovýchovu a sport, na činnost politických stran a hnutí, na veřejné sbírky, je-li poskytnut právnické osobě, která je pořadatelem veřejné sbírky podle zákona o veřejných sbírkách. Do tohoto výčtu se většina povodňových darů z hlediska svého účelu pohodlně vejde. Použije-li obdarovaný dar v rozporu s darovací smlouvou na jiný než sjednaný účel, nezaniká dárci nárok na uplatnění daru jakožto odčitatelné položky.

Výše daru je také zákonem vymezena. Fyzická osoba si smí odečíst dary v úhrnné hodnotě minimálně 2 % základu daně nebo 1000 Kč. Maximální výše daru uplatňovaných ke snížení základu daně činí za zdaňovací období 10 % základu daně. Jde-li o dar nepeněžitý, jeho výše se zjistí oceněním podle zákona o oceňování majetku.

Pro daňové účely bude dárce muset prokázat, že dar skutečně poskytl. Zaměstnanec prokazuje zaměstnavateli poskytnutí daru k 15. únoru za uplynulé zdaňovací období, a to potvrzením příjemce o poskytnutí daru o jeho výši a účelu.

Poplatník, který podává daňové přiznání sám, musí být schopen dar doložit případné kontrole finančního úřadu. Takovým dokladem může být například výpis z účtu, ze kterého je patrné, jaká částka odešla na povodňové konto. Musí však jít o konto obce, nadace nebo jiné instituce, které bylo k tomuto účelu registrováno. Nejvhodnější je uzavřít s obdarovaným smlouvu, ve které bude jasně vymezeno komu, kolik a na co dárce daroval.

Modelový příklad dárce: Pan Poctivý je podnikatel ve stavebnictví a podává daňové přiznání jako osoba samostatně výdělečně činná. Předpokládejme, že v roce 2002 dosáhl celkového základu daně milion korun. Během zdaňovacího období poskytl obětem povodní následující dary:

1. 10 000 korun věnoval na humanitární povodňové konto Červeného kříže.

2. 5000 korun holandským hasičům na záchranu pražského metra.

3. Svému příteli, který byl zasažen povodňovou vlnou, nabídl opravu domu jako nepeněžité plnění. Dle zjištění znalce bude oprava rodinného domu stát 100 000 korun.

4. 10 000 Kč zaslal konkrétní osobě do nejvíce postižené obce. Adresu získal přes redakci ČT.

K bodu 1. Dar lze uplatnit, protože se jedná o právnickou osobu, která je pořadatelem veřejné sbírky podle zákona č. 120/2001 Sb., o veřejných sbírkách. Při daňové kontrole pan Poctivý svůj nárok doloží výpisem ze svého běžného účtu.

K bodu 2. Dar nelze uplatnit, protože se nejedná o právnickou osobu se sídlem na území ČR.

K bodu 3. Dar nelze uplatnit ani za předpokladu, že dárce se svým přítelem uzavřel darovací smlouvu o nepeněžitém plnění, které je podloženo znaleckým posudkem na částku 100 000 Kč. Důvodem je skutečnost, že se jedná o fyzickou osobu, u které není splněn účel použití. Je zde však východisko v tom, že je možné toto nepeněžité plnění zprostředkovat přes některou z humanitárních organizací, případně přes obec, v níž přítel pana Poctivého bydlí. Nakonec se pan Poctivý rozhodl, že opravu domu poskytne svému příteli přes obec.

K bodu 4. Dar nelze uplatnit ze stejných důvodů jako v bodě 3.

Celková suma položek 1 a 3 činí 110 000 Kč. Z této sumy je uplatnitelných 10 % z celkového základu daně 1 000 000 Kč, což je 100 000 korun, a o tuto částku si pan Poctivý sníží daňový základ.

U obdarovaných mohou vzniknout pochybnosti, zda nemusí zaplatit daň z povodňového daru podle zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti.

Zákon praví, že předmětem daně darovací je bezúplatné nabytí majetku na základě právního úkonu (například na základě darovací smlouvy mezi dárcem a obdarovaným). Majetkem pro účely daně darovací se rozumí nemovitosti a movitý majetek nebo jiný majetkový prospěch, to znamená jak peněžité, tak nepeněžité plnění.

Zákon však říká, že některé dary nepodléhají dani darovací vůbec a některé jsou od ní osvobozeny. Do první kategorie darů, které dani darovací nepodléhají, spadá velká většina darů, které postižení povodní dostali. Jsou to totiž dotace, příspěvky a podpory ze státního rozpočtu, z rozpočtu okresních úřadů, územněsprávních celků, státních fondů nebo jiných peněžních fondů státu nebo územněsprávních celků, jakož i veřejných rozpočtů a jiných peněžních fondů cizího státu. Výjimku tvoří dary z peněžních fondů, které spravují podnikatelské subjekty. Ty se musí zdanit.

S druhou kategorií darů od daně osvobozených je to trochu složitější. Osvobození se ze zákona vztahuje jen na dary movitých věcí osobní potřeby do určitého limitu. U I. skupiny obdarovaných může být osvobozený dar do 1 000 000 Kč, u osob II. skupiny 60 000 Kč a u osob III. skupiny 20 000 Kč u každého jednotlivého poplatníka. Pokud dar tento limit překročí, musí se nadlimitní část daru zdanit. (Jednotlivé skupiny obdarovaných jsou určeny příbuzenskými vztahy, například I. skupina jsou nejbližší příbuzní a III. skupina cizí lidé.)

Lidé, kterým povodně vzaly střechu nad hlavou, žijí již měsíc v provizóriu a dostávají nejrůznější dary, jejichž hodnota může převýšit limit stanovený zákonem. Mohli by mít pochybnosti, zda není nutné část darů zdanit. Ministerstvo financí ČR však může daň darovací zcela nebo částečně prominout, pokud je dar využit k řešení důsledků živelních pohrom. K této situaci při letošních povodních došlo, proto ministerstvo svých pravomocí využilo a dary od daně osvobodilo.

Modelový příklad příjemce daru: Pan Zaplavený obdržel následující humanitární pomoc a pojistné plnění:

1. Od pojišťovny mu byla vyplacena částka 100 000 Kč z likvidace pojistné události způsobené povodněmi.

2. Od Červeného kříže pan Zaplavený obdržel částku 10 000 korun na zmírnění následků škod způsobenými povodněmi.

3. Od Asociace zemědělců obdržel peněžité plnění ve výši 200 000 korun na odstranění škod na úrodě způsobených povodněmi.

V případě 1 a 2 lze využít ustanovení § 4 odstavec 1d) zákona o dani z příjmu, podle něhož jsou tyto příjmy od daně osvobozeny. V případě bodu 3 se jedná o příspěvek na rekonstrukce obchodního majetku a na tento případ se osvobození od daně z příjmu dle § 4 odstavec 1d) zákona nevztahuje. Částku 200 000 korun musí pan Zaplavený zahrnout do svých příjmů podléhajících zdanění.

MICHAEL HANZELKA, ředitel divize fintest.cz

Přiznání k dani darovací při poskytování "povodňových" darů. Dary obětem povodní jsou osvobozeny podle zákona č. 357/1992 Sb. od daně darovací. Podle pokynu D-238 se nebude vyžadovat daňové přiznání k dani darovací při bezúplatném nabytí movitého majetku nebo jiného majetkového prospěchu na humanitární nebo charitativní účely a z veřejných sbírek.

Materiální pomoc ze zahraničí osobám postiženým povodněmi Ministerstvo financí vydalo vyhlášku, na základě které se osvobozuje zboží dovážené pro potřebu českých osob postižených povodněmi v roce 2002 od dovozního cla, pokud bylo darováno zahraničními osobami. Vyhláška je účinná od pátku 16. srpna a pozbývá účinnosti 31. prosince 2003.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist