Hypoteční banky se rozhodly reagovat na velice dlouhé lhůty zápisů na pražském katastru nemovitostí. Peníze z úvěrů tak klienti budou moci čerpat již po podání návrhu zástavního práva.
Pomalá práce katastru může stát desítky tisíc
Vinou zahlceného pražského katastru se mohou lidé, kteří kupují byt či rodinný dům na úvěr, dostat do finančních problémů. Banky ve většině případů totiž zaplatí developerovi hypotéku až po zápisu zástavního práva. Zatímco kupující čeká na vyřízení zápisu, musí často platit sankční poplatky za prodlení čerpání úvěru. Potvrzuje to například Luděk Sybera, který chtěl na hypotéku koupit byt od společnosti Skanska. "Protože katastr neprovedl vklad zástavního práva ve prospěch banky v zákonné lhůtě, nemohl jsem začít půjčku čerpat, přestože jsem ji měl již schválenou," říká Sybera. "Proto jsem musel zaplatit hypoteční bance více než šest tisíc korun za prodloužení termínu, ke kterému musím začít hypotéku čerpat," doplňuje.
Finanční hrozba ze strany bank za nedodržení zahájení čerpání půjčky není však jediná, která je pro zákazníky tohoto úřadu černou můrou. Řada developerů totiž podepisuje s kupujícím smlouvu, ve které je dodatek o sankcích za nedodržení lhůty zaplacení peněz. Tu v důsledku provázanosti katastru, hypoteční banky a developera nemusí kupující stihnout. Zákazník tak může platit firmě, od které byt kupuje, sankční poplatky dosahující až desítky tisíc korun.
Ze zákona je pro zápis na vklad nemovitostí tříměsíční lhůta. Jarmila Daňková z pražského katastru nemovitostí však přiznává, že tuto lhůtu se v Praze nedaří dodržet. Podle jejího názoru je důvodem prudký vzestup počtu podání na katastr. "Meziročně zde stoupl počet podání o 55 procent," tvrdí Daňková.
Hypoteční banky zmírní úvěrové podmínky
Jediným řešením, jak pomoci klientům při koupi bytu na hypotéku, je poskytnout úvěr již na základě návrhu na vklad. "Přestože tuto možnost nyní za poplatek poskytujeme, budeme v příštím týdnu hledat způsob, jak se s danou komplikací vypořádat, říká Jan Sadil z Českomoravské hypoteční banky. Obdobně reagoval i Stanislav Jiříkovský z oddělení hypotečních úvěrů v Raiffeisenbank. "Situace na pražském katastru je komplikovaná. Lhůty pro zápis zástavního práva na list vlastnictví jsou již několik měsíců výrazně delší než stanoví zákon. Abychom vyšli našim klientům vstříc, uvažujeme o možnosti čerpat hypotéku již na základě návrhu v daleko širším měřítku, než je tomu dnes. Nyní je možné takto dostat úvěr pouze v individuálních případech," upřesňuje Jiříkovský. Maximálně vyjít vstříc svým zákazníkům slibuje v této souvislosti i Jiří Doubravský z HVB Bank. Hypotéku na základě návrhu je možné standardně čerpat v GE Capital Bank. "Tuto možnost nabízíme již několik měsíců. Pravdou je, že rozhodujícím impulsem byly dlouhé termíny pro zápis na katastru," uvádí Milan Kříž z agentury Ogilvy, která GE Capital Bank zastupuje. "Banka chtěla pomoci klientům, kteří kupovali byt prostřednictvím realitní kanceláře. Ti byli vinou dlouhých termínů oproti zájemcům platícím v hotovosti v nevýhodě. Často se totiž stává, že realitní kancelář rezervuje zájemci nemovitost jen po určitou dobu. Pokud si během této doby kupující nezajistí financování, agentura prodá byt dalšímu zájemci," vysvětluje Kříž. Z tohoto důvodu poskytuje hypotéku na základě návrhu i Česká spořitelna.
Banky se shodují na tom, že poskytovat hypotéky tímto způsobem je rizikovější než na základě zápisu zástavního práva, na druhou stranu však připouštějí, že toto riziko může být v dané situaci jediné řešení.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist