Jak dnes americký dolar vypadá, kdo ho vydává, kdo tiskne a jak dlouhou dobu je v oběhu?

Více než 99% z celkového množství papírových peněz v oběhu tvoří bankovky FEDu, centrální banky Spojených států amerických. Zbytek tvoří státovky a nejrůznější staré bankovky, které i v současné době zůstávají v platnosti, již téměř 200 let si zachovávají svoji nominální hodnotu, i když ji dnes většinou převyšuje hodnota numismatická. Bankovky jsou tištěny a vydávány v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Bankovky hodnot vyšších, konkrétně 500, 1000, 5000 a 10000 dolarů nebyly tištěny od roku 1946. FED, který byl ustanoven americkým kongresem jako centrální banka v roce 1913, vydává peníze prostřednictvím svých 12 poboček. Tyto pobočky mají svá sídla ve velkých městech (Boston, New York, Philladelphia, Cleveland, Richmond, Atlanta, Chicago, St.Louis, Minneapolis, Kansas City, Dallas a San Francisco). Bankovky vydané každou z těchto poboček nesou specifické sériové číslo, takže je zřejmé, kde byly vydány.

Další důležitou institucí je Úřad pro tisk a ražbu, který je součástí amerického ministerstva financí. Tento úřad pro FED zajišťuje tisk bankovek a ražbu mincí. Kromě bankovek a mincí tato instituce zajišťuje rovněž tvorbu a tisk poštovních známek.

Od roku 1862 byly všechny bankovky a mince tištěny a raženy ve Washingtonu, D.C., ale vzhledem k rostoucí poptávce bylo zřízeno i druhé místo, konkrétně ve Fort Worthu v Texasu v roce 1991, kde je v současnosti vyráběna asi polovina mincí a bankovek.

 

Bankovky a jejich ochrana

Vzhledem k významu amerického dolaru je velmi důležitým momentem jeho ochrana proti padělání. Bankovky jsou tištěny na speciální bavlněný a lněný papír, který v sobě má uložena tenká červená a modrá vlákna. Přestože je tento papír vyráběn soukromou továrnou, jakákoliv výroba podobného papíru je ve Spojených státech zakázána. Barva používaná pro tištění peněz je vyráběna podle tajného návodu. Vzhledem k rozvíjející se technice, je stále složitější odhalit profesionálně vyrobené padělky. Z tohoto důvodu se začaly v poslední době využívat další bezpečnostní prvky, jakými jsou bezpečnostní proužek či mikrotisk. Tyto dva prvky jsou využívány od roku 1996 a postupně budou využívány na všech bankovkách. Testy prošlo na 120 bezpečnostních prvků, než bylo vybráno několik z nich, které dokáží nejlépe zabránit padělání bankovek. Ty ukazuje následující obrázek:

d1.gif ()

Portrét: je velmi detailní, umístěn mimo střed, čímž se omezuje jeho poničení a na bankovce je více místa pro další bezpečnostní prvek . vodoznak.

Vodoznak: je vytvořen už při výrobě papíru a zobrazuje, podobně jako portrét, nějakou historickou osobnost.

Bezpečnostní proužek: je vložen do papíru u bankovek různých hodnot v různých pozicích. Je viditelný proti světlu a obsahuje mikrotisk - písmena USA, hodnotu bankovky a na některých bankovkách vlajku. Pod ultrafialovým světlem má pro proužek různé barvy pro různé hodnoty bankovek.

Potisk měnící barvu: je používán pro číselné znázornění hodnoty bankovky. Potisk mění barvu podle úhlu, ze kterého se na něj díváme.

Mikrotisk: lze jej vidět pouze po zmagnetizování a při pokusu o kopírování se rozmaže. U bankovek různých hodnot se mikrotisk vyskytuje na různých místech.

Potisk s vysokým rozlišením: vyskytuje se na obou stranách bankovek a není možné jej reprodukovat na kopírovacím přístroji nebo pomocí scanneru.

Znak pro nevidomé: umožňuje lidem se slabým zrakem snáze rozpoznat hodnotu bankovek.

Další znaky bankovek

Mezi další znaky bankovek patří číslo série (označuje odkdy je používán ten který design bankovky a kolik drobných změn v něm bylo od té doby provedeno) a tzv. sériové číslo, které má každá bankovka jiné, což napomáhá případné detekci padělaných bankovek.

Od roku 1929 se bankovky tisknou ve stálé velikosti 15,6x6,62 cm.

Všech sedm druhů bankovek na svém lícu nese portréty významných osobností americké historie a na rubu významné emblémy a obrazy.

Od roku 1955 je z rozhodnutí kongresu na všech amerických bankovkách a mincích zobrazena věta: „Věříme v Boha.“ (In God We Trust)

PORTRÉTY A OBRAZY NA BANKOVKÁCH:

d-2.gif ()

AMERICKÉ MINCE

Od roku 1792, kdy byl dolar přijat jako standardní měnová jednotka, se mince velmi změnily. Stříbrné dolary byly raženy průběžně od roku 1794. Dolarové mince přestaly být raženy v roce 1935, ale jejich ražba byla znovu obnovena v roce 1971, kdy se začal razit tzv. Eisenhowerův dolar (nestříbrný). Ten byl v roce 1979 nahrazen mincí (rovněž nestříbrnou) s portrétem Susan B.Anthony, známé bojovnice za lidská práva. Od roku 2000 tuto minci nahradila jiná, na které je zobrazen protrét Sacagawey, známé američanky indiánského původu.

Podobně jako dolary, razily se i další stříbrné mince. Od šedesátých let 20.století byl s rostoucím nedostatkem stříbra jeho obsah v mincích omezován a na začátku let sedmdesátých bylo používání stříbra zastaveno zcela. Kromě dolaru se nyní používají mince o hodnotě 1/2 dolaru, 25, 10, 5 a 1 centu.

Mincovna Spojených států amerických, která razí veškeré americké mince, byla zřízena kongresem v roce 1792. Mince se razí v Philadelphii (nepřetržitě od roku 1792), Denveru, The West Pointu, New Yorku a San Franciscu. Všechny mince nesou označení mincovny, ve které byly vyraženy. O tom, jaký budou mít mince design rozhoduje ředitel mincovny se souhlasem ministra financí. O designu mincí může ale rozhodnout i sám kongres a bez jeho souhlasu jej není možné měnit dříve než po 25 letech. Všechny dnešní mince nesou portréty prezidentů USA a motto „Věříme v Boha.“

VZHLED MINCÍ:

d-3.gif ()

Oběh dolarů

Podle oficiálních údajů se množství peněz v oběhu zvýšilo z přibližně 3 miliard dolarů v roce 1910 na 266 miliard na počátku devadesátých let. Zajímavostí je, jaká je průměrná „životnost bankovek.“ U dolarové bankovky je průměrná životnost okolo 18 měsíců, u pěti a desetidolarové bankovky se jedná o přibližně 15 měsíců, u bankovek vyšších hodnot se životnost prodlužuje, stodolarová bankovka se v průměru „dožívá“ osmi a půl ruku. Životnost mincí je v průměru 25 let.

Podobně jako v České republice, i v USA je možné vyměnit poškozené bankovky za nové. Pokud je více než polovina povrchu zachovalá, bankovka je bez větších problémů všemi komerčními bankami vyměněna za novou. Je-li poškození rozsáhlejší nebo je-li hodnota bankovky neidentifikovatelná, je bankovka předána k posouzení odpovědnému úřadu.

Americký dolar má za sebou dnes již více než 200 let své existence, během které mnohokrát změnil svou tvář a lze očekávat, že ho čeká neméně bohatá budoucnost. A to přesto, že se v současném obchodu čím dál tím více prosazují bezhotovostní platební styk, kreditní karty, phonebanking a další moderní prvky. Je totiž téměř jisté, že dolar navždy zůstane žádaným zbožím. Kdo ví, jestli ne tím nejžádanějším...

Připravil: Přemysl Voráč

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist