Založit si vlastní bankovní účet mimo republiku není složité. Od roku 2001 byla zrušena zákonná povinnost žádat o povolení Českou národní banku (ČNB). Lidé, kteří chtějí mít peníze uložené v zahraniční bance, mají tak v současnosti vůči ČNB pouze oznamovací povinnost.

Formulář lze získat nejen v bance, ale i na webu

Formulář "oznamovací povinnosti" je možné vyplnit jak v komerčních bankách, tak i přímo v centrální bance v Praze nebo v jejích regionálních pobočkách v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Ostravě, Brně a Hradci Králové. Střadatelé, kteří mají přístup k internetu, pak mohou vyplnit formulář přímo na webových stránkách ČNB www.cnb.cz.

Vyjma způsobu, jak se dostat k formuláři o oznamovací povinnosti, si musí fyzické osoby, které nepodnikají, zapamatovat ještě termín 20. ledna. Do tohoto data totiž musí založení svého účtu ČNB oznámit. Pokud si tedy v průběhu tohoto roku založí drobný střadatel bankovní účet v zahraničí, musí to ČNB oznámit nejpozději v lednu 2004. Oznamovací povinnost se pak musí každoročně opakovat, a to i na již existující účty.

Čechy láká Německo a Rakousko

Vzhledem k dobré dopravní dostupnosti doporučují poradci svým klientům zakládat své účty v bankách v Německu a Rakousku. "Sazby u termínovaných vkladů se například v Německu pohybují nejčastěji v dvou- až čtyřnásobku ve srovnání s českými úroky," tvrdí ekonomický poradce Zdeněk Sikora. To potvrzují například i zástupci české Citibank.

Například v Německu lze získat i roční úrok ve výši čtyř procent při vkladu deseti tisíc eur na jeden rok. Tato extrémně vysoká sazba, kterou nabízí malá banka Demir - Halk bank, je však ojedinělá i u našich západních sousedů. Velké a Čechům i známé banky, jako například Dresdner Bank, Commerzbank či Citibank, nabízejí na termínovaných vkladech při částce deseti tisíc eur na rok sazbu od 2 do 2,3 procenta.

Dohoda o dvojím zdanění je pro tuzemce výhodná

Střadatelé, kteří ukládají peníze v zahraničí, si nemusí dělat ani příliš velké starosti s jejich zdaněním. Česká republika má s Německem bilaterální smlouvy o zamezení dvojího zdanění. To znamená, že poplatník daní své příjmy v té zemi, ve které strávil více než 183 dnů. Jestliže tedy žije střadatel v Česku, zdaňuje své příjmy ze zahraničí doma. Musí je tedy uvést v daňovém přiznání. Lidé, kteří nepodnikají a podávají daňové přiznání pouze z důvodů příjmů v zahraničí, musí odevzdat přiznání typu B.

Důvodů pro založení účtu v zahraničí může být několik. Jedním z nich jsou velmi nízké úrokové sazby, které nabízejí tuzemské bankovní domy. U vkladů do 100 tisíc korun již prakticky nelze získat po zdanění více jak 1,5 procenta ročně. To je přitom méně než lze v řadě případů získat například v Německu, a to i přes vyšší srážkovou daň. Konto v cizině se také vyplatí lidem, kteří často do této země cestují. V takovém případě je vhodné si k zahraničnímu účtu pořídit také platební kartu a při výběrech z bankomatů platit jen lokální poplatky. Ty jsou přirozeně výrazně nižší, než kolik by klient zaplatil při výběru ze zahraničního bankomatu použitím tuzemské karty.

Vybrané úrokové sazby u termínovaných vkladů na 1 rok s vkladem 10 tisíc eur

banka

sazba ČR

sazba Německo

Citibank

0,96

2,30

ČSOB

1,81

2,131

Dresdner Bank

x

2,25

Česká spořitelna

1,8

1,5**

Commerzbank

x

2,0

Demir - Halk Bank

x

4,0

* Jedná se o depositum u KBC, což je majoritní vlastník ČSOB. Sazby se vážou na termínované vklady v Belgii

** Sazba je platná pro Erste Bank (vlastníka ČS) v Rakousku

Omezovací povinnosti majitele devizového účtu vedeného v zahraničí

Tuzemec je povinen oznámit za účelem sestavení platební bilance ČR skutečnosti týkající se:

- peněžních pohledávek a závazků vůči tuzemcům v zahraničí a cizozemcům

- přímých investic, finančních úvěrů, cenných papírů a s nimi souvisejících inkas a úhrad vůči tuzemcům v zahraničí a cizozemcům, operací na finančním trhu, včetně operací prováděných prostřednictvím cizozemců

- zřízení a stavz účtů nebo jiných forem vkladů v zahraničí, včetně svěření peněžních prostředků k uložení na účet v zahraničí, a to v rozsahu, za období, ve lhůtách a způsobem stanoveným vyhláškou ČNB nebo na vyžádání devizového orgánu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist