Americký dolar se dostal vůči koruně na své čtyřleté minimum. Pro drobné investory je to signál k jeho nákupu. Otázkou jen zůstává zda nakoupit již nyní nebo ještě pár dní až týdnů počkat.

S nákupem dolaru nepospíchejte
Podle analytiků by měli investoři s nákupem amerického dolaru ještě počkat. "S nákupem této měny bych jeden až tři týdny počkala," tvrdí Markéta Šichtařová z Volksbank. Podle ní by mohla v tu dobu začít očekávaná válka s Irákem, a lze proto předpokládat, že americký dolar vůči euru i koruně ještě klesne. "Jestliže bude válka s Irákem úspěšná, je téměř jisté, že dolar začne znovu posilovat. "Nakoupenou americkou měnu by bylo vhodné prodat ke konci roku, kdy by již její odprodej mohl investorům přinést zajímavý zisk," míní Šichtařová.
Výnosy z nákupu amerického dolaru, ale i jiných měn, mohou negativně ovlivnit poplatky bank a směnáren. Základní pravidlo při nákupu zahraničních měn proto zní: Minimální částka na investice do měn by měla být 50 tisíc korun.

Ani česká koruna není do budoucna nezajímavá

Zatímco do amerického dolaru doporučují analytici investovat na dobu maximálně jednoho roku, u české koruny je situace opačná. "S blížícím se vstupem České republiky do Evropské unie bude koruna vůči euru i americkému dolaru posilovat. Za tři až pět let by proto mohla být koruna z pohledu střadatele daleko výnosnější měnou než zmiňované dvě měny," tvrdí analytička Šichtařová.
Investice do nákupu měn však nejsou na domácí scéně v porovnání se zahraničím příliš časté. "Lidé se sázky do cizích měn obávají," přiznává nezávislý ekonomický poradce Tomáš Jungr. "Drobní spotřebitelé na pohyb kursů výrazně nereagují," potvrzuje i Věra Čarná z tiskového oddělení České spořitelny. Největší zájem o nákup dolarů a eur je podle ní v době letních dovolených.

Čtyřleté minimum amerického dolaru
Když se investor podívá na vývoj kursu české koruny vůči dolaru za poslední čtyři roky, zjistí, že dnes je dolar pro nákup nejvýhodnější. Včerejší kurs ve výši 28,683 koruny za dolar investoři již velmi dlouho neviděli na kursovním lístku. Naopak maximum za poslední čtyři roky činilo 42,127 koruny za dolar (kurs ze dne 26. října 2000).
"Kurs dolaru pod třicet korun lze obecně považovat za atraktivní výši pro nákup této měny. Na druhou stranu je obtížné investorům radit, zdali právě současný kurs je ten nejlepší. Další oslabování dolaru v následujících dnech je totiž velmi pravděpodobné. Výhodnost nákupu dolarů záleží na tom, na jak dlouhou dobu investor zamýšlí mít otevřenou pozici," říká Daniel Brzkovský, analytik SI Asset Management. "U amerického dolaru lze doporučit spíše krátkodobější spekulaci," dodává Brzkovský.

Kde nejlépe nakupovat cizí měnu
Investor, kterého zlákala současná výše směnného kursu dolaru, bude řešit problém, kde nejlépe a nejvýhodněji nakoupit. Kroky většiny lidí by asi směřovaly do bankovních domů a jejich směnáren. To ale není vždy tou nejvýhodnější variantou. Důvodem jsou směnárenské poplatky, které inkasuje každý bankovní ústav.
Průměrným poplatkem při nákupu valut je jedno procento z objemu. Tuto provizi si strhává například Komerční banka. Vždy je třeba počítat s určitým minimem. V případě Komerční banky se jedná o 50 korun.
Poplatek ve výši jednoho procenta inkasují i některé další banky, například ČSOB. Pokud by ale zájemce o valuty navštívil například HVB Bank, zaplatí při nákupu dolarů již dvě procenta. Mezi bankami lze tak vysledovat poměrně velké rozdíly.

Pouliční směnárny často příjemně překvapí

Ačkoliv to mnohé překvapí, hotové cizí peníze lze často nejvýhodněji získat v pouličních směnárnách. V jejich prospěch hovoří nezřídka absence poplatků při nákupu valut pro české občany. Lidé tak mohou ušetřit minimálně jedno procento, které by zaplatili v bance.
A co více, některé pouliční směnárny nabízejí i výhodnější kursy než samotné banky. Spojením obou těchto předností může zájemce o valuty ušetřit nezanedbatelné částky. Klient však musí věnovat nějaký čas tomu, aby levné směnárny objevil. Zdaleka ne všechny jsou tak pro Čechy přívětivé.

Devizové vklady podléhají pojištění

V případě, že klient nemá zájem o hotové peníze, nýbrž o valuty, může si založit v bance devizový účet. Tento typ konta standardně podléhá pojištění vkladů, jako je tomu u korunových účtů. Výhodou u devizových účtů jsou výhodnější kursy při směňování cizí měny proti valutovým kursům. Také nechávat větší částku hotových peněz v domácnosti není nejrozumnější variantou. Investor, který chce spekulovat s dolarem, by si devizový účet měl rozhodně otevřít.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist