Spotřební zboží, na kterém se časem objeví skrytá vada se dá v obchodě vyměnit, případně vrátit. Vyměnit nemovitost za jinou sice možné není, ale vrátit ji lze. Vyplývá to z občanského zákoníku, kterým se prodej nemovitostí řídí.
Koupě "na zkoušku" může investora uchránit před případnou finanční ztrátou. Pokud například kupuje starý dům, který je na první pohled staticky poničený, je vhodné koupi na zkoušku uzavřít. Statik totiž nemusí na první pohled poznat, zda je možné statické narušení odstranit, nebo zda je nutné dům zbourat. K takovému verdiktu jsou zapotřebí různá měření, v některých případech i dlouhodobá pozorování. Koupě "na zkoušku" je tak vhodné uzavírat například u domů v oblastech postižených loňskými záplavami.dum-prod.jpg ()

Jiným příkladem "zkoušky" může být koupě nestavebního pozemku, na kterém chce nový majitel postavit domek. Aby mohl získat stavební povolení, musí nejprve převést parcelu na pozemek stavební. Jestliže obec převod nestavební parcely na stavební nepovolí, je možné od smlouvy odstoupit.
Základní podmínkou zkušební koupě je uzavření řádné smlouvy. V ní je nutné dohodnout podmínky, za jakých by mohla být nemovitost vrácena původnímu majiteli. "Vyjma jejich přesného vymezení, je dobré stanovit i dobu, kdy může smlouva zaniknout," vysvětluje právník Tomáš Krejčí.

Nový majitel, který chce dům, nebo pozemek vrátit, by měl ale počítat s tím, že nemusí dostat nazpět všechny peníze, za které nemovitost koupil. "Pokud například nový vlastník bydlí v domě po dobu šesti měsíců, musí uhradit původnímu majiteli půlroční nájemné. "Aby se předešlo sporům je dobré na tyto eventuality pamatovat, a na výši nájemného se předem dohodnout," doplňuje Krejčí.
Obavy drobných investorů, že v momentě, kdy dojde k naplnění podmínek, na základě kterých je možné nemovitost vrátit, nebude původní již majitel solventní, je dobré vyřešit úschovou peněz u notáře.
Pokud kupující nemá uzavřenou smlouvu, ve které by byla definována "koupě na zkoušku," může v případě, že se na nemovitosti objeví závažné skryté vady, které původní vlastník zatajil, od smlouvy odstoupit. Celá právní kauza je však v takovém případě výrazně složitější.

Důvody odstoupení od kupní smlouvy:
- vážná statická narušení budov (často nutná i pozorování v čase)
- zamítnutí převodu nestavebního pozemnku
- napadení objektu dřevomorkou, plísněmi (lze poznat až po odkrytí podlah apod.)
- problémy s připojení na technickou infrastrukturu
- výskyt silného radonového záření (nutné měření)
- změna územního plánu (při aktualizaci, nebo tvorbě nového územního plánu)
- nežádoucí výskyt podzemních vod
- stavba dálnice, elektrárny, skládky apod.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist