Dnes bude koruna znovu reagovat hlavně na vývoj na paritě EUR/USD, aktivita na trhu by mohla být ovlivněna i zítřejším státním svátkem. Proto očekáváme, že se kurz EUR/CZK bude dnes pohybovat v pásmu 31,250 – 31,450, když ráno zahájil na 31,350. Proti dolaru by se pak koruna měla udržet v rozpětí 27,300 – 27,700. Kurz USD/CZK ráno zahájil na 27,490.

Rozhodnutí Fedu přispělo k dalšímu pádu dolaru

Americká měna průběžně oslabovala proti euru po celý včerejší den. Na trhu převládala nervozita před výsledkem zasedání Fedu. Během dopoledního obchodování v Evropě se kurz EUR/USD dostal z výchozí úrovně kolem 1,1290 na 1,1360. V odpoledních hodinách ještě dolar dokázal mírně posílit na 1,1307. Poté, co Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby na stávající úrovni (1,25%) a jeho zástupci prohlásili, že v ekonomice stále přetrvávají určitá rizika, však dolar prudce oslabil proti euru a dotkl se hladiny 1,1450. V úplném závěru obchodování v USA se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,1430. Dnešní den přinese sadu údajů v Evropě. Trhy však již zřejmě budou čekat na zítřejší výsledek zasedání ECB. K snížení úrokových sazeb v eurozóně však také pravděpodobně nedojde. Za současného stavu bude dolar jen těžko hledat podporu. Předpokládáme, že kurz EUR/USD by se dnes měl udržet v pásmu 1,1360 – 1,1460. Dnes v 8:30 byl kolem 1,1410. Evropské akciové trhy rostly, a to především díky ropným a finančním titulům. Směrem vzhůru zamířily rovněž letecké společnosti, které těžily z překvapivě dobrých údajů o přepravě firmy British Airways. Celoevropský index Dow Jones Stoxx 50 vzrostl o 1,28% na 2365,61 bodu. Jeden z největších přírůstků, a sice o 2,05% na 3057,56 bodu, z jednotlivých regionálních indexů si včera připsal francouzský index CAC. Tahounem růstu byla společnost TotalFinaElf díky příznivé zprávě o růstu zisku.

Ceny evropských dluhopisů rostly pod vlivem rostoucího přesvědčení, že Evropská centrální banka sníží úrokové sazby na svém červnovém zasedání, aby podpořila růst evropské ekonomiky. Výnos německého dvouletého dluhopisu se snížil o 1bps na 2,36%, což je nejníže za poslední dva měsíce, a výnos desetiletého dluhopisu byl 4,07%

Aktivita v sektoru služeb v zemích eurozóny klesala v dubnu stejným tempem jako v březnu. Zvýšil se však optimismus podnikatelů v pohledu na budoucí vývoj. Hlavní index aktivity ve službách zůstal na březnové úrovni 47,7 bodu. Pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity, je index od počátku roku. Trhy v dubnu čekaly jen nepatrný vzestup na 47,9 bodu. Výrobní ceny v zemích EMU ve březnu vzrostly ve srovnání s předchozím měsícem o 0,2%. Za růstem stojí hlavně vyšší energetické náklady. V únoru se ceny na úrovni výrobců zvýšily o 0,4%. V meziročním srovnání růst cen zpomalil na 2,4% z 2,7% v předchozím období. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v březnu zvýšila na tříleté maximum 8,7% z únorového revidovaného údaje 8,6%.

Fed ponechal sazby na stávající úrovni

Ceny amerických akcií v úterý rostly, přestože Fed na svém včerejším zasedání dal najevo, že stav ekonomiky není nejlepší. Akcie tak spíše reagovaly na příznivé zprávy o očekávaných ziscích některých firem, např.Cisco. Index S&P 500 vzrostl o 0,85% na 934,39 bodu a index DJI se zvýšil o 0,67% na 8588,36 bodu. Technologický index Nasdaq Composite si připsal největší růst, když posílil o 1,31% na 1523,71 bodu. Ceny dluhopisů rostly poté, co Fed uvedl, že zpomalující se inflace může negativně ovlivnit další vývoj ekonomiky, což zvyšuje šance, že Fed na svém červnovém zasedání sníží úrokové sazby. Výnos dvouletého státního dluhopisu se snížil o 11bps na 1,42% a výnos desetiletého dluhopisu se snížil o 10 bps na 3,78%. Fed na svém včerejším zasedání podle všeobecného očekávání ponechal úrokové sazby beze změn. Základní sazba na federální fondy tak zůstala na 1,25%, což je nejníže za zhruba 40 let. Zástupci Fedu ale upozornili, že v ekonomice stále přetrvávají rizika z poslední doby. Jedná se hlavně o nebezpečí zpomalující se inflace, což může negativně ovlivnit další vývoj ekonomiky.

Americký ministr financí Snow
včera zopakoval, že administrativa prezidenta Bushe nadále stojí za politikou silného dolaru. Ke zvýšení kurzu je však podle něj nejlepší podpořit hospodářský růst, který způsobí, že zájem o dolar se obnoví.

Zdroj: ČSOB

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist