Základní podmínkou, kterou musí žadatel o úvěr v bance splnit, je doložení dostatečného příjmu. Pokud klient tuto podmínku nesplní, úvěr nezíská. Výjimkou v tomto směru jsou ale studenti vysokých škol. Ti mohou získat bezúčelový úvěr, aniž by sami dokládali příjmy. V jejich případě postačí ručení od rodičů, případně jiných osob. Pokud student raději využije možnosti povoleného přečerpání účtu, problém zajištění ve většině případů ani řešit nemusí.

O posluchače vysokých škol mají banky zájem
Specifickou klientelou, která má pro peněžní ústavy jedinečný význam, jsou studenti vysokých i středních škol. Peněžní ústavy si dobře uvědomují, že právě z těchto lidí se později stane sociálně velmi silná skupina obyvatel, pro banky ta nejvýnosnější klientela. Banky se proto snaží studenty získat jako své klienty co nejdříve, a tak jim nabízejí celou řadu zajímavých a především cenově zvýhodněných služeb. Jednou z nich jsou i studentské a kontokorentní úvěry.
V současné době na studenty ve své nabídce pamatují čtyři bankovní domy. Jsou to Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB a eBanka. Všechny banky posluchačům vysokých a středních škol nabízejí vedení osobního účtu, kde je i možnost přečerpání (kontokorentní úvěr). U prvních třech jmenovaných peněžních ústavů si klienti nemusejí dělat starosti s ručením, kontokorent získají jen na základě žádosti. V případě eBanky je nutný ručitelský souhlas rodičů.

Kolik činí kontokorent?
Nejvyšší částka kontokorentního úvěrového rámce za standardních podmínek může u studentů dosáhnout až 20 tisíc korun. To se týká nabídky České spořitelny pro vysokoškoláky od druhého ročníku. Posluchač prvního ročníku může získat jen polovinu. Výhodou je, že kontokorent lze získat hned po založení studentského konta. To se týká také studentského programu eBanky.
Jinak je tomu u Komerční banky a ČSOB. Zde si pro získání kontokorentu musí klient chvíli počkat - v obou případech tři měsíce.
Na co ale student musí dbát, je doba splacení kontokorentu. Vždy je kratší než jeden rok. U Komerční banky je dokonce nutné záporný zůstatek vyrovnat již do 180 dní.

Studentský úvěr
Druhou variantou, jak mohou studenti získat prostředky na léto, je využití speciálního úvěru. Studentské úvěry nabízejí Česká spořitelna a Komerční banka. Jako studentská půjčka může v určitých případech posloužit také osobní úvěr eBanky, nicméně podle slov Pavla Makovského, tiskového mluvčího eBanky, záleží na individuálních podmínkách. Ve všech případech studentských úvěrů na trhu je ale nutné bance poskytnout bonitního ručitele. Většinou se jedná o rodiče studenta.
Výhodou proti kontokorentnímu úvěru je především nižší úroková sazba a výrazně delší splatnost a také vyšší možná částka.
V případě Komerční banky je minimální sazba spojená se studentským úvěrem ve výši od 6,5 procenta ročně. To se týká případů, kdy má klient zájem o kratší splatnost. Maximální doba splatnosti je stanovena na 10 let od data podpisu smlouvy o úvěru.
Žadatel o studentský úvěr si od Komerční banky může půjčit minimálně 50 tisíc korun, maximum je stanoveno ve výši půl miliónu korun. Půjčí-li si student do 150 tisíc korun, lze splátku jistiny odložit až po ukončení studia (během studia se platí jen úroky). Vyřízení půjčky nabízí Komerční banka zdarma, klient pak následně platí 50 korun měsíčně za vedení úvěrového účtu. Pozitivem je i rychlé vyřízení úvěru, a to do jednoho dne od dodání bankou požadované dokumentace.
U České spořitelny činí maximální částka studentského úvěru 80 tisíc korun. Zájemce o prostředky musí být studentem alespoň třetího ročního vysoké školy. Stejně jako u Komerční banky je i u České spořitelny nutné studentský úvěr zajistit (ručitelský závazek). Maximální doba splácení je také stanovena v délce deseti let a stejně tak je možné odložit splácení jistiny. Úrokovou sazbu úvěrů pro studenty vysokých škol stanovila Česká spořitelna ve výši 8,9 procenta ročně. Posouzení a vedení úvěru je bez poplatků.
V obou případech platí, že prostředky ze studentského úvěru lze použít na libovolný účel. Zájem ze strany vysokoškoláků je poměrně veliký. To dokazují slova Věry Čarné z tiskového oddělení České spořitelny. "Od počátku roku jsme poskytli již 481 úvěrů pro studenty v celkovém objemu 30,2 miliónu korun," říká Čarná. Vzrůstající tendenci zájmu potvrzuje také Markéta Dvořáčková z tiskového oddělení Komerční banky.
Studenti, kteří řeší problém nedostatku peněžních prostředků na léto, tak mohou těchto nabídek bank beze zbytku využít. Vyčerpané úvěry lze přitom splatit kdykoliv před dobou splatnosti bez sankcí.

Srovnání kontokoretního úvěru a běžného úvěru pro studenty

Banka

Částka (Kč)

Úroková sazba
(v %, p.a.)

Poplatky

Doba splatnosti

 

ČS

do 20
tisíc 1)

do 80
tisíc 2)

12,9

8,9

0

0

do 1
roku

max.
10 let

KB

do
10 tisíc

30 – 500
tisíc

12

od 6,5

200 3)

50 4)

180
dní

max.
10 let

eBanka

do
10 tisíc 5)

50 – 500
tisíc

od 12,4

12,5

245 3),
10 4)

500 3),
10 4)

do 10
měs.

max.
4 roky

1) Pro studenty od 2. ročníku VŠ. Studenti v 1. ročníku VŠ jsou omezeni částkou 10 tis. Kč
2) Pro studenty od 3. ročníků
3) Jednorázový poplatek za zřízení kontokorentního či studentského úvěru
4) Měsíční poplatek za vedení úvěru
5) Pro kontokorent poskytovaný ihned při založení účtu. Maximální částka standardního kontokorentu je 100 tisíc Kč

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist