PRAHA 10. června (FinWeb, ČTK) - Podle výpočtů OECD by Češi letos na stát vydělávali ještě o týden déle a den daňové svobody by tak připadl na 19. června.
"V letošním roce průměrný občan vydělává celých 162 dnů na výdaje veřejných rozpočtů placených z jeho daní. Prvním dnem, kdy bude pracovat na sebe, bude 12. červen," řekl dnes ČTK ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Domácí ekonomice by podle něj prospělo, kdyby se toto datum posunulo na konec dubna či počátek května.
V posledních letech se ale den daňové svobody neustále posouvá opačným směrem, než by měl. V roce 2000, kdy byl v ČR poprvé vyhlášen, připadl na 6. června, v roce 2001 na 7. června. Ve 30. letech přitom lidé daňovou svobodu slavili již v únoru. "Znamená to, že hospodaření s našimi penězi svěřujeme stále více do rukou politiků a státních úředníků. Přerozdělování veřejných prostředků roste," podotkl Ševčík.
Každý občan ČR včetně dětí a důchodců letos podle LI odvede do státní pokladny denně zhruba 235 korun na daních, sociálním pojištění a dalších poplatcích, dohromady téměř 44 procent HDP. Do této částky jsou podle LI zahrnuty i "méně viditelné" daně jako spotřební daně nebo daň z přidané hodnoty. Kvalita služeb poskytovaných státem pak často zdaleka neodpovídá výši vybraných daní, zdůraznil. Daně by podle něj měly výrazně klesnout, aby se jejich podíl na HDP snížil ke 30 procentům jako v USA.
V USA si letos den daňové svobody připomněli koncem dubna, tedy asi o 50 dnů dříve než v ČR. Podobně je na tom Austrálie či Irsko. Česká republika podle žebříčku OECD patří k zemím s největším přerozdělováním, tedy k zemím, kde občané na stát vydělávají nejdéle. Nejhůře je na tom Švédsko, kde lidé na stát pracují celých 192 dní.
Sousední Slovensko podle vlastních výpočtů oslavilo den daňové svobody 4. června, podle OECD by ale tento den měl připadnout až na 9. července.
Země Evropské unie si v průměru stojí o něco lépe než ČR. To však podle Ševčíka nic nemění na tom, že daňové zatížení v těchto zemích je také příliš vysoké. "Celou EU, zejména pak Rakousko, Německo, Francii a Itálii, čekají horké chvilky související s nutnou změnou systému veřejných financí včetně penzijní a daňové reformy," dodal.
K ozdravění veřejných financí se odhodlává i česká vláda, definitivní podobu reformy rozpočtových výdajů a daní by měla schválit příští týden. Podle Ševčíka však Češi budou kvůli reformě na stát vydělávat ještě o týden déle než letos. Vláda totiž chystá růst spotřebních daní a DPH, což převýší plánovaný pokles daně z příjmu právnických osob. Naopak radikální slovenská daňová reforma by podle něj neměla mít na termín dne daňové svobody na Slovensku vliv.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist