PRAHA 11. června (FinWeb, ČTK) - Řekl to dnes člen bankovní rady České národní banky Pavel Racocha.V žádném případě podle něj nehrozí potíže velkým bankám, které se v poslední době staly terčem anonymních útoků, jež upozorňovaly na jejich údajně špatnou finanční situaci. "Veškeré fámy o údajných problémech jsou neopodstatněné a nezakládají se na pravdě," uvedl Racocha.

Kvůli návrhu na konkurz čelila podobným fámám v poslední době Komerční banka. Soud však tento návrh zamítl. V minulých týdnech se podobné útoky vyskytly rovněž například u ČSOB či eBanky.

V případě Union banky šlo podle Racochy o letité problémy a špatnou práci bývalého vedení. Centrální banka zahájila kontrolu v Union bance již v dubnu loňského roku. Ve výsledcích kontroly se ukázaly například nedostatek opravných položek přesahující 1,3 miliardy korun či netransparentní finanční operace. ČNB tak požadovala vyřešení těchto nedostatků a změnu ve vedení banky.

Zákon o státní kontrole však v takovýchto případech umožňuje zdlouhavý proces podávání námitek a odvolání, a proto byla formálně celá kontrola dokončena až v závěru loňského roku. Banka navíc nechtěla spolupracovat a například odmítala potvrdit, že předložila ke kontrole veškeré požadované dokumenty.

Centrální banka proto podle Racochy má zájem na úpravě platnosti zákona o státní kontrole na finanční instituce a zpracovává návrh změn týkajících se finančních institucí. Zároveň jsou nutné i další legislativní změny, například úprava konkurzního zákona. Nyní totiž centrální banka po odebrání bankovní licence nemůže do dalšího osudu společnosti dále zasahovat, a ztrácí tak přehled o stavu tohoto podniku.

Racocha zopakoval, že za pád Union banky není zodpovědný regulátor, omezený je rovněž vliv Invesmartu. Hlavním viníkem pádu banky jsou její předchozí vlastníci a vedení banky, dodal. "Vstup Invesmartu nic nezhoršil, ale dával šanci na zlepšení," vysvětlil, proč centrální banka se vstupem Invesmartu souhlasila.

Union banka přišla o licenci a v současné době je v konkurzu. Klienti mají nárok na 90 procent svých vkladů, maximálně však necelých 800 tisíc korun. S tím však nesouhlasí a požadují výplaty až do výše čtyř milionů, podobně jako tomu bylo při předchozích pádech bank.

Tomáš Kofroň nol

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist