Drtivá většina domácností v České republice odebírá elektřinu. Ne všichni odběratelé si však uvědomují, že mohou za rok ušetřit až třetinu veškerých nákladů na její odběr. Stačí jediné - správně zvolit tarif na její odběr.
Domácnost má na výběr z dvanácti tarifů
Regionální distributoři elektřiny nabízí domácnostem na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu dvanáct základních druhů sazeb. Ne každá přitom vyhovuje všem odběratelům. Liší se jak výší měsíční platby za příkon, tak i cenou za spotřebovanou elektřinu. Sazby je nutné vybírat podle velikosti odběru a druhu používaných spotřebičů.
Například rodina, která používá přímotop nezvolí jednotarifovou sazbu určenou pro nízkou spotřebu. Pokud přece jen, zaplatí sice za příkon minimální poplatek, ale za jednu kilowatthodinu odebrané elektřiny v Praze až 4,28 koruny. Pokud ovšem zvolí například dvoutarifovou sazbu s operativním řízením doby platnosti nízkého tarifu po dobu šestnácti hodin, zaplatí za příkon až o několik set korun více než u předcházejícího tarifu. Vše se jí však vrátí v podobě nižší ceny za spotřebovanou elektřinu. Odebraná kilowatthodina ve vysokém tarifu vyjde v Praze na 3,53 koruny, v nízkém, což je přesně cena na kterou vyjde vytápění však 96 haléřů.
V porovnání s jednotarifovou sazbou určenou pro nízkou spotřebu tak jdou roční úspory do několika tisíců korun za rok. Nízký tarif je tak vhodný pouze pro ty domácnosti, jejichž odběr elektřiny je minimální a používají ji převážně jen na svícení.
Volba programu je dána i dobou odběru energie
Další důležitou roli při rozhodování o tom, jaký tarif zvolit sehrává i skutečnost, kdy je daný objekt využíván. Pokud se jedná například o rekreační chatu, navštěvovanou především o víkendech, vše hovoří pro sazbu D 61. Většina regionálních distributorů ji nabízí jako víkend - D61. Její výhodnost spočívá v tom, že odběratelům je za elektřinu od pátečního poledne do neděle, desáté hodiny večerní účtován nízký tarif. U Severomoravské energetiky je to 1,60 Kč za odebranou kilowatthodinu. Odběr elektřiny se ovšem prodraží ve všední dny, kdy běží vysoký tarif. Stejná firma si v takovém případě za kilowatthodinu účtuje 6,55 Kč. Obdobné je to i u ostatních distributorů.
Pokud odběratel váhá, pro který z tarifů se rozhodnout, stačí navštívit poradenské středisko daného regionálního distributora či zavolat na jeho poradenskou telefonní linku.
Úsporu přinášejí také vhodné elektrospotřebiče
Ušetřit lze však nejen výběrem vhodného tarifu na odběr elektřiny. O případných úsporách, které mohou ročně dosáhnout několika set korun přispívá i správný výběr domácího osvětlení či elektrospotřebiče. Začít lze u svítidel.
Mezi těmi již několik desítek let převládají klasické žárovky. Jejich velkou nevýhodou je velká spotřeba elektřiny, tedy malá světelná účinnost.
Například halogenové mají minimálně dvakrát vyšší životnost a s klasickou žárovkou nesrovnatelně vyšší účinnost. Například čtyřicetiwattovým halogenovým zdrojem světla lze nahradit šedesátiwattovou klasickou žárovku, 75W pro změnu šedesáti wattovým halogenovým svítidlem.
Zářivky mají nejmenší spotřebu ze svítidel
Ještě větších úspor lze dosáhnout za pomoci zářivky. Klasické žárovky totiž přemění pětadevadesát procent elektřiny na tepelnou a jen zbylých pět na světelnou energii. Oproti tomu zářivka přemění na teplo "jen" pětasedmdesát procent elektřiny a pětadvacet na světlo. V posledních letech se oproti klasickým žárovkám začínají prosazovat kompaktní zářivky. Ty totiž oproti klasickým svítidlům mají až pětkrát vyšší životnost a jejich světlo se podobá žárovce.
Vyplatí se věnovat i větší pozornost nákupu nových elektrospotřebičů. Výrobci uvádějí, kolik jejich produkt spotřebuje za rok elektřiny. Navíc od počátku loňského roku jsou výrobci, popřípadě dovozci do České republiky povinni označovat spotřebiče energetickým štítkem. Ten musí obsahovat například údaje o měrné spotřebě elektrické energie a zařazení spotřebiče do kategorií podle energetické náročnosti. Energetickými štítky musí být mimo jiné označeny automatické pračky, světelné zdroje, chladničky, elektrické ohřívače vody, trouby na pečení a myčky na nádobí.
Výběr vhodného spotřebiče s ohledem na jeho příkon se jednoduše vyplatí. Může se totiž stát, že spotřebitel sice v porovnání s konkurenčním výrobkem zaplatí za vybranou lednici o několik tisícovek korun méně, množství elektřiny, které však během své "služby" spotřebuje ji v celkovém součtu o několik tisícovek prodraží.