Proběhl online rozhovor s Janem Pátkem - tajemníkem Asociace českých stavebních spořitelem. Tématem diskuze bylo snížení státní podpory stavebního spoření a dopad novely na stavební spořitelny a jejich klienty.
Otázky a odpovědi čtěte uvnitř článku.
Vláda v pondělí schválila snížení státního příspěvku ze současných maximálně 4500 korun až na 2400 korun, změnu musí ještě schválit parlament. Stavební spořitelny považují reformu sektoru navrženou ministerstvem financí za příliš radikální. "Vládní návrh je na samé hranici stability. Další zhoršení podmínek stavebního spoření by vedlo k vážným těžkostem," tvrdí Jan Pátek. Nejen o tom, jak snížení podpory ovlivní zájem lidí o stavební spoření v příštím roce.
Související články:
Kabinet přitvrdil ve stavebním spoření
Stavební spoření jde na dračku
Doporučujeme: Stavební spoření uzavřete do konce roku
Stavební spoření: NEUKVAPTE SE!!!
Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jan Šimeček
Když chci uzavřít nové stavební spoření (abych získal vyšší státní podporu na další cyklus), pak staré stavební spoření musím zrušit, nebo lze spořit dál třeba jen bez státního příspěvku?
Starou smlouvu není třeba rušit, je na ní možno spořit dál až do dosažení cílové částky, případně je možno uplatnit nárok na státní podporu na jinou nově uzavřenou smlouvu.
Jan Pátek
Blanka Šímová
Mám-li správné informace, platí, že jedna osoba může mít uzavřenou více než jednu smlouvu o stavebním spoření s tím, že státní příspěvek ve výši max. 4.500,- Kč/rok jí bude vyplacen pouze na jednu uzavřenou smlouvu.
Za předpokladu, že že výše uvedené platí, se ptám: pokud do konce letošního roku uzavřu další smlouvu o stavebním spoření za současných podmínek, je možné "převést" státní příspěvek ve stávající výši na nově uzavřenou smlouvu? Pokud ano, kdy a jakou formou tak učinit, aby byl vyplacen v plné výši za r. 2003 na "staré" stavební spoření a od r. 2004 byl vyplácen na nově uzavřené stavební spoření.
Můžete sama určit na kterou uzavřenou smlouvu chcete státní podporu dostávat. Doporučuji poradu se zprostředkovatelem stavebního spoření, který vám vhodný termín poradí.
Jan Pátek
Dohnal Jiří
Je stavební spoření nejlepší způsob uchování peněz?
Stavební spoření je nepochybně jedním z finančních produktů na trhu, které přináší nadprůměrný výnos. Systém stavebního spoření však neobsahuje pouze spoření, ale nabízí též možnost velmi výhodných úvěrů na řešení bytových potřeb.
Jan Pátek
Liška
Od jaké částky měsíčně se stavební spoření dá uzavřít a od jaké částky měsíčně se skutečně vyplatí? Děkuji za odpověď.
Konkrétní podmínky se u jednotlivých stavebních spořitelen mírně liší, to se týká také cílové částky a způsobu, jakým je nutno spořit. Většinou je možné během roku částku na spořící účet poslat i jednorázově. Druhou variantou je pravidelné spoření menších částek každý měsíc. Velmi běžnou výší spořené částky za měsíc je 1500,- Kč, protože to odpovídá maximální naspořené částce pro nárok na státní podporu za jeden rok. Doporučuji zvažovat nejen výši výnosu, ale také poplatky, které za založení, popřípadě vedení účtu zaplatíte. Efektivní výnosová sazba bude potom nižší právě o tyto poplatky.
Jan Pátek
Štěpán Lapáček
Hrozí s chystanou novelou i komplikace předčasného ukončení spoření v případě finanční tísně?
Nemyslím si, že v této souvislosti by nová úprava měla přinést komplikace či změny.
Jan Pátek
Olda
Pokud v příštím roce změním cílovou částku zůstane mi zachován státní příspěvek v současné výši nebo dojde k jeho aktualisaci(znevýhodnění) ?Děkuji O.
Na tuto otázku je těžké odpovědět bez znalosti defenitivního znění nového zákona. Pokud se k takovému kroku chystáte je lépe to učinit tento rok.
Jan Pátek
mike
Když uzavřu smlouvu teď, za stávajících podmínek, je možné po lednu 2004 měnit cílovou částku a přitom využívat podmínek, za kterých byla smlouva uzavřena?
viz. předchozí odpověď.
Jan Pátek
petr kaplan
Mám dotaz : v prosinci 2003 mně končí stavební spoření. Současně mám založené od minulého roku souběžné stavební spoření bez státního příspěvku.
Původně jsem chtěl starou smlouvu ukončit až v lednu 2004 a dát na ni ještě počátkem roku 18 tisíc Kč, abych státní příspěvek za rok 2004 dostal v říjnu 2004 - to ale asi nebude nyní možné, protože bych si chtěl na nové smlově uchovat staré výhody - na kdy je zatím stanoveno rozhodné datum pro převod státního příspěvku, aby mi na novější smlouvě zůstaly zachovány výhody 4.500,-Kč státního příspěvku ???
Děkuji za odpověď
V novele zákona předložené parlamentu je toto datum stanoveno na 31.12.2004. To však neznamená, že nemůže dojít ke změně.
Jan Pátek
Láďa
Pořád se tvrdí, že za účelem bydlení stavebně spoří pouze ti co si vezmou úvěr ze staveního spoření. To přeci ale není pravda. U nás se například spoří pro celou rodinu. Já a manželka po 1.500 měsíčně s cílovou částkou 200.000,. Na 2 děti 14 a 16 let spoříme také 1.500 měsíčně s cílovou částkou 300.000. Nyní již máme 4 roky spoření za sebou. Až nám naše děti dospějí a budou chtít mít rodinu (to je nejdříve tak za 5 let) tak vyzvedneme si s manželkou úspory ze stavebního spoření, to již budeme mít naspořenu cílou částku a předěláme si naší chalupu na pěkné trvalé bydlení. Na chalupě budeme bydlet pak s manželkou, jedno dítě necháme bydlet v současném družstevním bytě v peneláku a druhému dítěti až bude naspořeno 2x300.000 na jejich stavebním spoření tak koupíme byt. Jak vidíte, tak všechny peníze ze stavebního spoření budou použity pro bydlení, ale ani z jedné smlouvy nebude brán úvěr. Proč také, když je lepší brát úroky ze spoření, než platit úroky z úvěru. Úvěr nepotřebuje, protože řešíme tyto věci v dostatečném předstihu. Brácha má také s celou rodinou (jen 1 dítě) také stavební spoření a až naspoří cílové částky (3x300.000), tak vyzvednou peníze a dají je dítěti na stavbu rodinného domu. Ten ale začnou třeba stavět až 3 roky po ukončení spoření, protože je dítěti 11 let a spoří již všichni 3 roky. Jak by stát přistupoval k těmto konkrétním případům po zamýšlené změně podmínek, když si nikdo úvěr nevezme, ale začne řešit situaci s bydlení třeba až za 3 roky po ukončení spoření a vybrání cílové částky? Budou tito lidé také zvýhodněni, že peníze použili za účelem bydlení? Jak se to bude prokazovat zpětně a zpětně úročit toto zvýhodnění?
Princip zvýhodňování jedné skupiny klientů, ať už je definována jakkoliv, jde proti systému stavebního spoření. Jako takový ho stavební spořitelny odmítají. Přesto současný návrh novely zákona dává vládě možnost určitou skupinu klientů zvýhodnit. Není zřejmé jakého okruhu klientů by se přesně toto zvýhodnění mělo týkat, jak bude přesně vypadat. Osobně se domnívám, že ve Vašem konkrétním případě řešení situace s bydlením po třech letech od vybrání naspořené částky byste na toto zvýhodnění nedosáhl.
Podle našich informací, získaných prostřednictvím různých anket, až 90% klientů používá naspořené prostředky na bytové potřeby, aniž žádá o úvěr. V tomto smyslu budete jeden z typických klientů stavebního spoření.
Jan Pátek
roman
Je nějaká možnost restrikce částky 4500 Kč ročně na smlouvy uzavřené v těchto dnech i na vícenásobné smlouvy ze strany státu?
Tento dotaz nepřísluší zástupci stavebních spořitelen, ale spíše Ministerstva financí. Stavební spořitelny by takovou restrikci nepochybně nevítaly. Co se týká vícenásobných smluv, o jejich dlouhodobé výhodnosti pro klienty osobně velmi pochybuji. Návrh vlády předpokládá omezení možnosti převodu nároku na státní podporu z jedné smlouvy na druhou v době platnosti nového zákona.
Jan Pátek
Kamil
Získávají díky chystané novele o stavebním spoření spořitelny více klientů než v předchozích letech? A pokud ano, tak kolik?
Za první pololetí tohoto roku registrujeme zvýšený zájem o stavební spoření. Za toto období bylo uzavřeno o 20% smluv více než za stejné období loňského roku. Na druhou stranu se také výrazně zvyšuje zájem o úvěry, i zde registrujeme nárůst zájmu o 20%.
Jan Pátek
David Groh
Myslíte, že je šance, že se někdy v budoucnu výše státního příspěvku opět vrátí na původní hranici nebo spíš očekáváte další pokles v příštích letech?
To je velmi spekulativní otázka. Rozhodně nelze možný nárůst vyloučit, např. v souvislosti s vývojem úrokových sazeb na trhu. Celá dnešní diskuze je pod dojmem současné velmi nízké výše úrokových sazeb. Systém stavebního spoření však pracuje s dlouhodobými cykly (v případě spoření a úvěru až 15 let). Za tuto dobu může dojít i k výrazným změnám úrokových sazeb.
Jan Pátek
Honza P.
Je šance, že by na českém trhu mohl časem vzniknout ještě nějaký nový podobný produkt?
Systém stavebního spoření je jedinečný díky zkloubení spoření s možností úvěru. Obě tyto části mají dlouhodobě garantované úrokové sazby, takže klient při uzavírání smluv ví, co ho v příštích letech může potkat. Neočekávám, že by se mohl podobný produkt objevit na trhu.
Jan Pátek
Petr
Chtěl bych si koupit družstevní byt, finanční poradce mi poradil, že stavební spoření to narozdíl od běžné hypotéky umožňuje. Je to pravda?
Úvěr ze stavebního spoření je skutečně možné použít na pořízení členských práv v družstvu.
Jan Pátek
Karel Němec
V dědickém řízení dědím i stavební spoření, otázka č. 1. Mohu toto spoření sloučit s mým stávajícím (stejná stavební spořitelna a obdobné podmínky spoření)
otázkač. 2 Mohu děděné stavební spoření převést na mou 2 letou dceru?
otázka č. 3 v případě snížení státní podpor bude se nějakým způsobem omezovat již stávající stav. spoření (délka spoření,účel využití apod.)
1. Doporučuji kontaktovat stavební spořitelnu nebo poradce.
2. viz. 1 - jistě vám poradí.
3. Současné znění návrhu nepředpokládá retroaktivitu, stávající smlouvy by tedy neměly být dotčeny.
Jan Pátek
Ivan
Dobrý den, jak reforma dopadne stavební spořitelny? Jak mohou spořitelny i její klienti fungovat v systému, který je tak proměnlivý?
Systém stavebního spoření slaví letos 10 let úspěšného fungování v České republice. Za tuto dobu nebyly v systému činěny podstatné změny.Zásah do dobře fungujícího systému s sebou nese vždy riziko poškození tohoto systému. Stavební spořitelny věří, že k takovému ohrožení změna zákona nepovede.
Jan Pátek
Martin L.
Musí být všechny spořitelny členy Vaší asociace? A pokud ne, znamená to, že je-li členem, je to pro nás nějaká jistota?
Asociace českých stavebních spořitelen je dobrovolné sdružení, jehož členy jsou všechny stavební spořitelny, působící na českém trhu. Cílem Asociace je hájení společných zájmů spořitelen a klientů, spolupráce na mezinárodním poli.
Jan Pátek
pst.
Existují v zahraničí podobné produkty s tak vysokým příspěvkem státu?
Stavební spoření funguje po mnoho desetiletí v Německu a Rakousku, deset let funguje v České republice, na Slovensku a v Maďarsku, v posledních letech se rozbíhá v Chorvatsku a o zavedení uvažuje také Čína. Příspěvek státu je v různých zemích samozřejmě odlišný, stejně jako podmínky. Princip stavebního spoření je však všude stejný.
Jan Pátek
Martin Zatloukal
Proč se IHNED při schvalování zákona o podpoře státu stavebnímu spoření nevyřešil problém zneužívání SS pro jiné účely, než jsou investice do bydlení? Stát tak vyhodil miliardy oknem na podporu nákupu spotřebního zboží. To byl záměr bank a spořitelen nebo politiků. Kdo je za to KONKRÉTNĚ zodpovědný?
Systém stavebního spoření je založen na principu, že část klientů své prostředky prostřednictví spoření poskytují stavebním spořitelnám na předem známou dobu (např. 5 let) a stavební spořitelny tyto prostředky půjčují klientům, kteří řeší své bytové potřeby, prostřednictvím úvěrů (na dobu kolem deseti let). Z toho vyplývá, že systém nezbytně potřebuje pouze spořící (přátelské) klienty, aby mohl účinně plnit svou roli podpory bydlení. Systém stavebního spoření tedy rozhodně není zneužíván, naopak v posledních letech stále více plní svůj úkol podpory bydlení. Jen v roce 2002 bylo poskytnuto více než 130 000 úvěrů v celkové výši kolem 22 miliard korun. To mimochodem odpovídá výši prostředků, poskytnutých hypotečními bankami. Prostřednictvím hypoték však bylo financováno 6x méně případů. Stavební spoření tedy řeší bytové potřeby daleko širšího okruhu lidí.
Jan Pátek
anonym
Hroz nějaké stavební spořitělně krach?
Stavební spořitelny jsou dostatečně silné. Věříme, že ani změna zákonných podmínek nezpůsobí ohrožení systému.
Jan Pátek
pš
Nevadí vám slizké a vlezlé chování dealerů stavebního spoření?
Osobně jsem se s takovým chováním nesetkal. Jako potenciální klient máte vždy možnost takového dealera odmítnout, vybrat si člověka, se kterým chcete komunikovat. V konkurenčím prostředí šesti spořitelen máte navíc možnost i výběru spořitelny.
Jan Pátek
Askar
Kdy je výhodnější stavební spoření a kdy hypotéka?
V některých případech si stavební spoření a hypotéky konkurují, mnoho klientů však k řešení své bytové potřeby používá oba tyto produkty. Posoudit v teoretické rovině výhodnost je složité, je třeba zvažovat konkrétní situaci. Stavební spoření používají obecně většinou lidé, kteří rekonstruují, rozšiřují své bydlení nebo kupují členská práva k družstevnímu bytu či starší byty. I přesto se stavební spoření podílí významně na nové výstavbě. V roce 2002 bylo stavební spoření použito k financování 60% nově zahájených staveb.
Jan Pátek
Tento článek máteje zdarma.
Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení.
Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články.
Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený.
Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte
předplatné.
Vyberte způsob sdílení