Od začátku září vyplácí Garanční fond obchodníků s cennými papíry (GF) prostřednictvím České spořitelny první část poškozených klientů Private Investors. Je to pro ně bezpochyby příznivá zpráva. Dostávají však zatím jen polovinu částky, než na kterou mají nárok. Vyplácení peněz potrvá až do 2. listopadu.
GF mohl přistoupit k výplatě nároku díky státní půjčce. "Vláda schválila poskytnutí návratné finanční výpomoci Garančnímu fondu obchodníků s cennými papíry ve výši 750 miliónů korun," říká Eva Nováková z Ministerstva financí. Jde o částku, která odpovídá doposud zjištěnému celkovému objemu náhrad. Stát zatím fondu vyplatil necelých 196 miliónů korun. Z této sumy se začalo vyplácet odškodné pro 1365 investorů v hodnotě 129 miliónů korun. Česká spořitelna doposud vyplatila přibližně tři čtvrtiny klientů, kteří zatím obdrželi necelých sto miliónů korun.
Několik stovek zákazníků Private Investors si však ještě musí na výplatu počkat kvůli neúplné dokumentaci. "Týká se to klientů, kteří se dopustili běžných chyb při podání dokumentace, jako například neúplnost příloh, nesoulad v identifikačních údajích apod.," konkretizuje Petr Koblic, předseda správní rady Garančního fondu a člen představenstva Asociace pro kapitálový trh (AKAT). "S drtivou většinou zákazníků je aparát fondu při řešení neúplné dokumentace v kontaktu a chyby se postupně opravují," tvrdí Koblic. Tito klienti se podle něj nemusí obávat, že by poskytnuté peníze na ně nezbyly.
Po bankrotech pěti makléřských společností se odhadují nároky poškozených klientů mezi 1,5 až třemi miliardami korun. Po Private Investors zbankrotovaly také Bradly, Rosenblatt & Company, KTP Quantum, Finnex Praha a Profin CB. Největší část náhrad ale činí nároky na výplatu peněz bývalým klientům KTP Quantum a Private Investors.
Při hlubším pohledu na finanční zdroje fondu však situace příznivá není. Garanční fond vznikl v rámci sbližování naší legislativy s právem Evropské unie. Problémem ale je, že fond musel vyplatit několikanásobně vyšší sumu, než kterou musí přispívat do fondu obchodníci s cennými papíry. Příjmy fondu v letech 2001 a 2002 činily 5 a 6 miliónů korun. Z tohoto důvodu fond požádal stát o další výpomoc.
Stát se však v budoucnu chce vyvázat z povinnosti poskytovat návratné finanční výpomoci. Pokud nyní nepostačují prostředky fondu k vyplacení zákonem stanovených náhrad, poskytuje stát polovinu potřebných peněz.
"Stát má podle evropské směrnice zajistit zavedení programu na odškodnění investorů, tedy nikoli tento program financovat," objasňuje záměr vlády Nováková. "Záruční systém musí fungovat na principu pojištění, nikoli na garancích a dotacích státu," doplňuje. Podle představ Ministerstva financí by se situace kolem Garančního fondu měla řešit stejně, jako ji řeší například Fond pojištění vkladů, který vyplácí střadatele u bank.
Nový zákon má také zvýšit příjmy Garančního fondu. Ministerstvo navrhuje změnit základnu pro výpočet příspěvku ze strany obchodníků s cennými papíry. Obchodníci musí přispívat do fondu podle toho, jaká je výše zákaznického majetku.
"Jako zástupce obchodníků sdružených v AKAT musím říct, že Garanční fond byl od počátku navržen neuváženě, bez toho, aniž by byl někdy vypracován model fungování fondu, a bez jakékoliv konzultace s trhem," tvrdí Koblic a dále dodává: "Nejlepší cestou by bylo za nynější etapou činnosti fondu udělat tlustou čáru a nastavit fond nový." Obchodníkům s cennými papíry vadí především široce nastavená solidarita při výplatě z fondu.

 030918-23 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist