Tchai-Pej, 24. 9. (ČTK/Reuters) - Když se Tchajwanci rozhodli postavit nejvyšší mrakodrap na světě, tušili, že kvůli častým zemětřesením a zuřivým tajfunům budou potřebovat větší dávku štěstí, než je při podobné stavbě obvyklé, píše agentura Reuters.
Jakmile architekti dokončili návrh této 508 metrů vysoké budovy s názvem Taipei 101, která již v říjnu sesadí malajské Petronas Tower z pozice nejvyšší stavby na světě, nechal Harace Lin z developerské společnosti poslat pro mistra staré čínské nauky feng-šuej.
"Chtěli jsme se vyvarovat chyb," říká Lin, prezident konsorcia nejvýznamnějších tchajwanských bankovních domů a pojišťovacích společností, které se podílely na financování stavby za 1,7 miliardy dolarů.
"Pro čínský lid jsou jing a jang, pět elementů a osm diagramů velmi důležité," poukazuje na termíny používané ve feng-šuej, čínském umění odhalit skrytou energii v rozmístění objektů, budov a nábytku.
Naštěstí pro architekty mistr feng-šuej jejich plány schválil. Stojednopatrová budova z oceli, skla a betonu bude hostit nákupní centrum, kanceláře pro 12.000 lidí a tchajwanskou burzu. Po dokončení bude mrakodrap vypadat jako bambusová tyč, symbol odolnosti a pevnosti.
I když stavba Taipei 101 skončí až na konci roku 2004, věž je již nyní čtyřikrát vyšší než sousední výškové budovy a dominuje panoramatu tchajwanské metropole.
Tchaj-wan doufá, že se mrakodrap stane symbolem města a přitáhne do něj zahraniční společnosti. Analytici však varují, že žádná stavba nedokáže zachránit místní trh před čínským drakem.
"Ryby plavou tam, kde je potrava a peníze jdou tam, kde se tvoří zisky. Čína je velkým magnetem, který vysává kapitál ze zbytku Asie," soudí Billy Yen, manažer jedné z tchajwanských poradenských firem. Kromě toho mrakodrap, který se nyní staví v Šanghaji, by mohl Taipei 101 překonat výškou již v roce 2007.
Po přidání šedesátimetrové věže v polovině října Taipei 101 převýší dosud nejvyšší stavbu na světě, Petronas Towers v malajské metropoli Kuala Lumpuru.
V tchajpejském mrakodrapu bude jezdit nejrychlejší výtah na světě: 34 dvojposchoďových výtahů dosáhne rychlosti 60 kilometrů v hodině a pasažéry dopraví do 90. patra za méně než 39 sekund. Stavba, rozdělená do osmi částí (osmička je podle Číňanů šťastné číslo), je pokryta tónovaným sklem, které odráží oblohu, a ozdobena tradičními čínskými symboly. Stojí čelem k jihu - "šťastnému" směru.
"Postavili jsme tuto budovu podle filozofie splynutí s přírodou," vysvětluje pan Wang, architekt a vedoucí projektu. "Taipei 101 je jako rostlina pnoucí se k nebi. To je rozdíl oproti západními stylu, založenému na dobývání přírody," říká.
Jediným problémem se zásadami feng-šuej byla podle něj cesta vedoucí kolmo k budově, což by podle Wanga obyvatelům Taipei 101 mohlo přinést nemoci nebo špatné obchody. Architekti problém vyřešili jednoduše - cestu přehradili fontánou.
Velkou výzvu pro stavitele představovala skutečnost, že na ostrově často dochází k zemětřesením a tajfunům. Architekti se nakonec rozhodli vyztužit stavbu "megasítí" gigantických ocelových sloupů vyplněných betonem. Mrakodrap by měl podle nich odolat i otřesům o síle sedmi stupňů Richterovy škály.
Taipei 101 si poradí i se silným tajfunem a ubrání se nárazům větru vanoucího rychlostí až 60 kilometrů v hodině. A pokud by snad do něj narazilo letadlo jako v případě newyorských "dvojčat" v roce 2001, budova by měla vydržet, aby se lidé stačili dostat včas ven.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist