PRAHA 25. září (ČTK) - Zubr Premium se stal vítězem mezi světlými ležáky v soutěži České pivo roku 2003, kterou vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven společně s Výzkumným ústavem pivovarnickým a sladařským. Výrobcem vítězného moku je přerovský Pivovar Zubr ze skupiny PMS Přerov, sdělil svaz pivovarů.
Na druhém místě skončil mezi ležáky Radegast Premium, vyráběný Pivovarem Radegast ze skupiny Plzeňského Prazdroje. Třetí příčku obsadil Velkopopovický kozel Premium z téže pivovarské skupiny.
V kategorii světlá výčepní piva prvenství získal Zubr Classic, který si tak polepšil z loňského druhého místa. Na druhém místě byl Braník z Pražských pivovarů. Na třetí pozici následoval loňský vítěz Starobrno Tradiční z pivovaru Starobrno.
Letos bylo přihlášeno 25 vzorků do kategorie světlý ležák a 25 vzorků v kategorii světlé výčepní pivo. Piva hodnotilo 24 odborných degustátorů, většinou sládků ze všech přihlášených pivovarů. Dále se na hodnocení podíleli pracovníci z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, Ústavu kvasné chemie a bioinženýrství Vysoké školy chemicko-technologické a Střední průmyslové školy potravinářské technologie. Ve dvou kolech zkoumali senzorické a analytické vlastnosti piva a rozhodovali, která piva nejlépe chutnají.
Staronovým vítězem novinářské ankety popularity piva Naše pivo 2003, které se v letos zúčastnilo 81 redakcí a nezávislých novinářů, se stal Pilsner Urquell z Plzeňského Prazdroje. Druhý skončil Gambrinus od stejného výrobce a třetí byl Budějovický Budvar.