Chce-li velká zahraniční firma investovat v České republice, obvykle k tomu využije společnost registrovanou v Nizozemsku s koncovkou B.V. Jinými slovy, optimalizuje své daňové zatížení. Snižovat daně ale mohou i menší firmy.
"O legálním právu daňových poplatníků snížit výši daní nebo se jim vyhnout, což znamená použít prostředky v mezích zákona, nemůže být pochyb," uvedl při jednom ze svých rozsudků americký federální soudce John Learned Hand.
Jeho výrok byl poté mnohokrát citován obránci daňové optimalizace. Koneckonců, ne nadarmo jsou nejmladší finanční centra jako Kajmanské ostrovy, Bermudy či Bahamy tak blízko největšímu finančnímu centru světa - New Yorku.

Jak si daňově "osladit" obchod se zahraničím
Začněme příkladem. Česká firma kupuje čínské výrobky. Velmi levně, pouhých padesát korun za kus. Na domácím trhu je prodává za 300 korun. Bez ostatních nákladů tedy na jednom produktu vydělá 250 korun. Za rok jich prodá milión a vydělá 250 miliónů korun. Zdaní je 31 procenty. Do státního rozpočtu odvede 77 a půl miliónu korun.
Konkurenční firma si za několik desítek tisíc korun zřídila dceřinou společnost ve Spojených státech. Z Číny putuje výrobek za 250 korun k její americké dceři. Teprve ta ji prodává do Česka za 300 korun. Bez existence nákladů jako v prvním případě zaplatí do českého rozpočtu 15 a půl miliónů korun.
"V takovém modelovém případě vydělá firma ročně na nižších daních více než 60 miliónů korun. Náklady na založení americké dcery přitom nepřesahují 160 tisíc korun. Je škoda to nevyužít," říká Jaromír Pospíšil ze společnosti Akont.
Podle Charlese A. Caina, výkonného ředitele firmy Skyefid Limited, se ve Spojených státech tento postup používá zcela běžně. "Jde o tak zvané LLC společnosti, které se hodí především pro potřeby obchodníků," sdělil Cain.

Poradenství i financování mateřských společností
K snížení daňového základu ale není nutné obchodovat se zahraničním. "Vytáhnout" část tržeb na společnost v daňovém ráji lze hned několika způsoby. Stačí například, abyste platili své dceři za poskytování zprostředkovatelských služeb či jakékoliv poradenství.
Podle veřejně dostupných zdrojů měla či má například švýcarská bankovní jednička UBS dceřinou společnost nebo pobočku v Hongkongu, Jersey, Labuanu, Lucembursku a Monaku. Tedy v různých typech daňových rájů. Britská Barclays Bank využívala mimo jiné Bahamy, Bermudy, Barbados, Belize, Britské panenské ostrovy, Guernsey a také Kajmanské ostrovy.
Pomocí jednoduchých pravidel v daňových rájích lze také financovat mateřskou společnost. "Vydání obligací může být levnější než v Česku. Peníze zůstanou v zahraničí a jsou poté půjčovány českým subjektům za výhodných podmínek. Nejčastěji se k tomu používají nizozemské firmy, kde neexistuje srážková daň z úroků placených ve prospěch nerezidentů," vysvětluje Jaromír Pospíšil.
Konzultant maltské společnosti Prospera Erik Vallaste uvádí, že na Maltě registrované společnosti typu International Holding Company jsou vytvořeny typicky k tomu, aby vlastnily akcie jiných firem nebo držely jejich aktiva. "Platí sice 35 procent na dolar svého čistého příjmu, ale akcionáři - nerezidenti jsou od této daně plně osvobozeni," vysvětluje Vallaste.

Internetová kasina jsou v daňových rájích vítána
Některé offshorové struktury, neboli daňové ráje, umožňují podnikům často opomíjené využití odlišného obchodního práva. Například vztahy mezi akcionáři podle něj mohou být upraveny jinak než podle českého obchodního zákoníku.
Daňové ráje zareagovaly velmi rychle na rozvoj internetu. Pokud si chcete zaregistrovat a provozovat internetové kasino, daňovému ráji se vyhnete obtížně. Řada malých zemí zavedla na konci minulého století speciální režimy pro jejich provoz. Původně byly nejoblíbenější cíle žadatelů o licenci Antigua s ostrovem Man, ale nyní je vytláčí především Kostarika a Panama, kde jsou nižší poplatky.
Pro vytvoření složitějších obchodních struktur k využití daňové optimalizace se doporučuje minimálně konzultace s poradci. Při jejich výběru je vhodné podívat se například na to, zda-li jsou členy nějaké světové organizace jako jsou The Offshore Institute, The International Tax Planning Association nebo The International Fiscal Association.

Daňové ráje rozdělené podle režimu zdanění

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist