Brýle či kontaktní čočky nejsou lacinou záležitostí. Přijdou na stovky i tisíce korun a případná zákonná úhrada ze zdravotního pojištění činí jen zlomek ceny.
Některé pojišťovny však k povinné úhradě ze zdravotního pojištění přispívají další částkou z vlastních zdrojů.
Nejvyšší příspěvky na brýlové obruby s dioptrickými skly poskytuje Oborová zdravotní pojišťovna. Její pojištěnec může na pořízení brýlí získat až 15 tisíc korun. Tuto vysokou částku však neobdrží každý klient. Pojišťovna letos zvýhodňuje příspěvky od pěti do patnácti tisíc aktivní bezpříspěvkové dárce krve a kostní dřeně s odběrem v roce 2003. "Pojištěnec musí být zároveň nositelem plakety nebo medaile doktora Jánského," doplňuje Jaroslav Procházka z Oborové zdravotní pojišťovny a dodává, že dále žadatel o příspěvek v plné výši musí být pojištěncem OZP minimálně dva roky.
Nekrácený příspěvek ve výši lze získat pouze jednou za život. V poloviční výši pak pojišťovna přispívá aktivním dárcům krve či kostní dřeně jedenkrát ročně.
Zájemcům o kontaktní čočky OZP přispívá částkou jeden tisíc korun na rok. Podmínkou je pouze věk do 26 let.

Příspěvky jsou určeny především dětem
Většina pojišťoven, které nabízejí příspěvky na brýle či kontaktní čočky, zvýhodňují zejména děti. "Příspěvek na brýlové obroučky poskytujeme klientům ve věku do patnácti let ve výši tři sta korun," uvádí Eliška Zajícová ze Zaměstnanecké pojišťovny Škoda.
Do patnácti let mohou čerpat příspěvky na brýle v částce dvě stě korun také pojištěnci Revírní bratrské pokladny a Vojenské zdravotní pojišťovny.
Vojenská zdravotní pojišťovna však pro poskytnutí příspěvku požaduje, aby byl jejím pojištěncem kromě dítěte také alespoň jeden z rodičů.
Příspěvek na úhradu brýlí či kontaktních čoček mohou získat i pojištěnci Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Příspěvek ve výši 500 korun je určen pro pojištěnce ve věku od dvou do osmnácti let.
"Pro získání příspěvku musí být naším pojištěncem nejen dítě, ale i oba rodiče s výjimkou rodiče samoživitele," doplňuje Květoslava Kordulová ze Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra a dodává, že v daném roce si klient může vybrat, zda částku použije na nákup brýlí nebo kontaktních čoček.
Také pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny si mohou pořídit kontaktní čočky nebo brýle levněji. "Pro naše pojištěnce jsme zajistili slevu deset procent na všechny produkty prostřednictvím prodejních center Fokus optik," uvádí Jiří Suttner, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Ve vybraných regionech, například v Jihlavě či Ústí nad Orlicí, lze navíc získat slevu v dalších očních optikách. Některé okresní pojišťovny dále přispívají svým kmenovým pojištěncům na brýlové obruby.
Klienti České národní zdravotní pojišťovny mohou příspěvek na brýle či kontaktní čočky vyměnit za body v programu Bonus Plus. Takto získané body lze dále čerpat rovněž i na laserovou operaci očí.

Příspěvky na laserovou operaci pojišťovny šetří
Na laserové zákroky přispívá také Oborová zdravotní pojišťovna. Na operaci poskytuje čtyři tisíce korun na jedno oko. Částku mohou využít jen pojištěnci od 20 do 40 let, kteří jsou klienty pojišťovny alespoň dva roky, jednou za život.
V mimořádných případech na operaci přispívá Revírní bratrská pokladna. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra hradí ve stoprocentní výši operaci (jako součást léčebně-ozdravných programů) záchranářům, kteří při akci utrpí zranění.

Roční příspěvky na brýle a kontaktní čočky od zdravotních pojišťoven nad rámec povinné úhrady

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist