Pokud máte ke korunovému účtu vydanou platební kartu a chystáte se s ní platit v zahraničí, jen těžko se vám podaří předem stanovit přesnou částku, kterou banka z účtu strhne.
Přestože si tuzemské banky za tyto bezhotovostní úhrady převážně neúčtují žádné poplatky, může se stržená částka odpovídající například 100 eur, u jednotlivých bank lišit. Důvodem je nejen časový posun zúčtování, ale také používaný kurz.
Stejné úhrady v zahraničí nemusí stát stejně korun
Platba kartou v zahraničí se na korunovém účtu zákazníka neobjeví ihned. "Obchodník předkládá uskutečněné transakce své bance ke zúčtování. Ta je poté předá do kartových asociací, které provedou jejich roztřídění a zašlou příslušné bance zákazníka," vysvětluje postup Věra Čárná z oddělení externí komunikace České spořitelny a dodává: "V praxi to znamená, že pokud klient uskuteční jeden den dvě transakce v jedné měně, výsledkem mohou být i rozdílné kurzy pro obě transakce, protože se každá zaúčtuje v jiný den."
Různé kurzy pro přepočet používají také kartové asociace. "Například pro karty MasterCard je zúčtovací měnou euro. Pokud je transakce provedena v jiné měně, je účtovaná částka kurzem asociace převedena do eur," vysvětluje Pavel Hejzlar z ČSOB. Platí-li však zákazník kartou MasterCard mimo Evropu, přepočítává se částka do amerických dolarů. Pro karty Visa je zúčtovací měnou americký dolar.
Jakmile banky obdrží údaje od kartové asociace, mohou provést přepočet do korun. "Pro konverze se používá aktuální kurzovní lístek platný v okamžiku transakce. Částka v cizí měně se vynásobí naším aktuálním kurzem deviza prodej a takto vypočtená částka v korunách se zúčtuje na vrub korunového klientského účtu," vysvětluje Pavel Makovský, ředitel divize interní a externí komunikace eBanky. Každá banka má pro přepočet stanoven vlastní kurz.
Konverzi částky do korun a s tím spojené možné kurzové ztrátě se lze vyhnout využitím devizového účtu. Ne všechny banky však platební karty k účtům v zahraniční měně vydávají.
Výběry z bankomatů v cizině znamenají poplatky
Výběry z bankomatů v zahraničí se oproti bezhotovostní platbě kartou prodraží. Kromě uvedených kurzových přepočtů totiž musejí klienti počítat s poplatky, které si jejich banka za transakci účtuje. Například Česká spořitelna, GE Capital Bank, Citibank nebo HVB Bank požadují sto korun a půl procenta z vybírané částky. ČSOB si za výběr účtuje osmdesát korun a půl procenta z transakce. Komerční banka strhne klientům jedno procento z vybírané částky, eBanka o půl procentního bodu více.
Ačkoliv některé tuzemské banky vlastní zahraniční peněžní ústav, nebo jsou členem nějaké finanční skupiny, není vybírání z bankomatů spřízněných zahraničních peněžních ústavů levnější.
Výjimkou je Česká spořitelna. "Od 1. prosince letošního roku zvýhodňujeme držitele debetních platebních karet při výběrech v síti bankomatů Erste Bank Group," informuje Čárná. Klientům bude účtován nižší poplatek.
Obliba používání platebních karet v zahraničí je vysoká. Lidé však mají i jiné možnosti bezhotovostní úhrady, například cestovní šeky. Nejčastěji se používají tak, že držitel je v bance v zahraničí smění za hotové peníze. Lze však s nimi i bezhotovostně platit, a to v restauracích, hotelích a přijímají je i některé obchody v Evropě.
S používáním platebních karet je však spojen vyšší komfort při placení.
Poplatky za používání platebních karet v zahraničí u vybraných bank
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist