Mohou si to dovolit Marlon Brando, vnučka superboháče Onassise, Viktor Kožený (když po něm ještě nešla FBI) a snad dalších pár vyvolených. Mít vlastní ostrov je v představách většiny lidí záležitostí z říše těch nejdivočejších snů. Snů spojených s pohádkovým bohatstvím, které se počítá v řádech miliard dolarů. Může za to bulvár, který takové zprávy rád přináší, pokud jde o celebrity. A také dobrodružné filmy, kde zlí padouši kují pikle v utajení svého ostrůvku.
Realita je ale trochu jiná. Pokud zrovna netoužíte po ostrově s vlastní přistávací dráhou a několika hotely v Karibiku či Pacifiku, nemusí být tato fantaskní vize tak nereálná, jak by se zdálo. Vlastně, nemusíte být žádný miliardář ani multimilionář, stačí mít pár miliónů (a to v českých korunách). Levnější ostrůvky, které budou jen a jen vaše, lze pořídit mnohem levněji než třeba byt v Londýně.
Prodavač ostrovů
Před pár desítkami let byl prodej ostrovů něčím skutečně exkluzívním. Šlo o jednotlivé výjimky, které si dopřávali extravagantní milionáři. Nějaký ten ostrov se tu a tam mihne nabídkou zaběhlých společností s nemovitostmi (FPD Savills, Graham Real Estate, Sotheby’s International). Pak se ovšem objevil německo-íránský student Farhad Vladi, který přišel s úplně novým typem podnikání. Specializuje se na prodej ostrovů.
Během studií v Hamburku se v roce 1971 v novinách dočetl o ostrově kdesi v Indickém oceánu, který je na prodej za 2000 dolarů. Vypravil se na Seychely s tím, že ho musí mít. Jenže se ukázalo, že nejlevnější, co je k mání, stojí 100 tisíc dolarů. Vladi samozřejmě tolik neměl. Vrátil se do Hamburku s pár fotkami a dokázal přesvědčit tamního podnikatele, aby si ostrov koupil. Dostal za to 5% provizi. A o studentově budoucnosti bylo rozhodnuto. Bude prodávat ostrovy.
Dělá to už třicet let a jeho společnost Vladi Private Islands už zprostředkovala prodej zhruba 800 ostrovů. Vladi nemá konkurenci, a tak se dočkal i náležité pozornosti. Objevil se na stránkách renomovaných časopisů Time, Forbes či Fortune. A hlavně, dokázal, že ostrov si může koupit víc než jen hrstka vyvolených. “Když si můžete koupit auto, můžete si koupit i ostrov,” řekl Vladi před časem týdeníku Time. Jeho vlastní nabídka to potvrzuje. Za malý ostrůvek ve Skandinávii dáte 25 tisíc eur a na tolik přijde i lepší auto (a to to zdaleka nebude mercedes).
Obvykle prodá tak 35 ostrovů do roka za celkovou částku kolem 40 miliónů dolarů. I to vypovídá o tom, že luxusní dům bude stejně, ne-li dražší jako většina ostrovů. Těch skutečně nej v tropických mořích je v nabídce totiž jen pár.
Samozřejmě, že čím je ostrov levnější, tím bude menší, bude dál od civilizace (tedy hůře dostupný), nebude na něm stát žádný domek a nejspíš bude někde ve studených než teplých končinách. Všechno to jsou faktory, které ovlivňují i určují cenu.
Pár rad a tipů
1. Není třeba pohádkové jmění
Nebudete si zrovna moc koupit tropický ostrov na Bahamách, ale třeba ostrůvek ve Švédsku za desítky tisíc dolarů.
2. Vyberte si region
Vladiho společnost nabízí deset regionů od severního Atlantiku až po Indický oceán. Klasické ostrovní státy jako Bahamy či Fidži mají lépe vyvinutý dopravní systém mezi ostrovy. Loď bude levnější, ale pomalejší. Letadlo vás vyjde na 100 USD za hodinu, helikoptéra na desetkrát tolik.
3. Myslete na pojištění
Vladi zásadně nenabízí ostrovy v nestabilních zemí, kde hrozí převraty, či že vás diktátor hezky rychle vypakuje. Ale i tak je třeba pojištění proti nejrůznějším pohromám. Vladi spolupracuje např. s proslulou Lloyds.
4. Myslete na bydlení
Pokud na ostrově už něco nestojí, Vladi vám vyjedná všechna potřebná povolení od místní vlády. Pokud tam budete chtít přespávat, měl by mít ostrov aspoň 5 akrů a solidní podloží (ne jen písek či mokřady). Okolní moře by mělo být dostatečně hluboké, aby bylo možné zřídit přístaviště.
5. Návštěva nutná
Byť je možné se na internetu podívat na váš vysněný ostrov z mnoha pohledů, rozhodně byste měli ostrov před koupí osobně navštívit.
6. Dobrá investice
Ostrovy jsou jako slavné obrazy. Je jich málo a cena stoupá. Ještě před pár lety se na Bahamách nedal běžný ostrůvek prodat za víc než dva milióny dolarů, teď má hodnotu kolem 12 miliónů. Zatímco Američané a Evropané kupují ostrovy pro svoje potěšení, Asijci tíhnou spíše k jejich komerčnímu využití.
ADÉLA POLÁKOVÁ
INFORMACE
stránky společnosti Vladi Private Islands, která se specializuje na prodej ostrovů
server shromažďující informace o tom, co je právě na trhu
stránky řecko-amerického obchodníka Petera Tsokose, který skupuje a prodává ostrovy v Nikaragui. Má však problémy a spory s tamními úřady ohledně vlastnictví.
Co je na prodej:
Společnost Vladi Private Islands nabízí k prodeji desítky ostrovů. Rozděleny jsou do deseti geografických regionů. Co je k mání a za kolik?
1. Evropa: Středozemí
NEJLEVNĚJŠÍ
St. Athanasios, Řecko
Ostrůvek v Korintském zálivu nedaleko Delf. Porostlý olivovníky a borovicemi, malá písečná pláž.
2,6 akru, 1 000 000 USD
NEJDRAŽŠÍ
Isola Santo Stefano, Itálie
Ostrov v Gaetském zálivu náleží k malému souostroví Pontine, cca 150 km západně od Neapole. Na ostrově obrovská budova ve tvaru koňské podkovy z 18. století sloužila jako vězení, dále kostel a 16 dalších budov.
62 akry, 15 000 000 eur
ZAJÍMAVÝ
Tessera (Benátky, Itálie)
Ostrov v benátské laguně včetně budov a vily z 18. století.
1,97 akru, 4 500 000 USD
2. Evropa:
Atlantik a Skandinávie
NEJLEVNĚJŠÍ
Flatholmen, Norsko
Ostrůvek v oblasti Namsos ve fjordu Namsen (nádherné výhledy), asi 200 km od Trondheimu. Dva dřevěné typické domy.
1,2 akru, 400 000 eur
NEJDRAŽŠÍ
Osea Island, Anglie
Velký ostrov situovaný 8 km od městečka Maldron, 70 km od Londýna. V historii zde pobývali i pravěcí lidé a Římané. Pobřežní vila, písečné pláže a krásné zahrady + 15 dalších domů.
330 akrů, 6 000 000 GBP
ZAJÍMAVÝ
Castle Island, Irsko
Jezerní ostrůvek s vlastním zámkem v County Roscommon v centru parku Lough Key Forest.
1 akr, 542 500 eur
3. Kanada, Nové Skotsko a USA
NEJLEVNĚJŠÍ
Horse Lake Island, Kanada
Ostrůvek včetně plochy na pevnině asi 100 km od Halifaxu.
1 + 1 akr, 25 600 eur
NEJDRAŽŠÍ
Red Rock Island, USA
Jediný soukromý ostrov v sanfranciském zálivu s 60 m vysokými skalami, moře 20 m hluboké.
6 akrů, 6 500 000 USD
ZAJÍMAVÉ
Frechette Island, Kanada
Rozsáhlý ostrov na Huronském jezeře s velkou chatou a přístavem.
457 akrů, 999 000 CAD
Money Key, USA
Ostrov je součástí Florida Keys s luxusní vilou a bazénem.
5,5 akru, 5 700 000 USD
4. Kanada, západ
NEJLEVNĚJŠÍ
American Island,
Britská Kolumbie
Celozalesněný ostrůvek na Stuart Lake.
8 akrů, 84 900 CAN
NEJDRAŽŠÍ
James Island, Britská Kolumbie
Nalézá se 3 km od pobřeží Vancouver Island, golfové hřiště, šest luxusních chat, přistávací plocha i přístaviště pro hydroplány a dok pro jachty.
780 akrů, 49 900 000 USD
5. Karibik
NEJLEVNĚJŠÍ
Lobster Cay, Bahamy
Ostrůvek s rezidencí o 4 pokojích a 2 koupelnách, 4 písečné pláže, přístaviště pro jachty.
3,5 akru, 800 000 USD
NEJDRAŽŠÍ
Musha Cay, Bahamy
Nejluxusnější soukromý ostrov na světě, 85 km JV od hl. města Nassau, s tropickou vegetací. Přistávací dráha. Několik přepychových vil, bar, posilovna, tenisový kurt, bazény.
150 akrů, 56 500 000 USD
ZAJÍMAVÝ
Spanisch Water Cay,
Nizozemské Antily
Ostrůvek s vilou, plážičkou i přístavištěm poblíž Curacaa.
3 tisíc m2, 1 980 000 USD
6. Střední Amerika
Isla de Coco, Panama
Dvouostrov v souostroví Pearl Islands. Atraktivní písečná pláž, tropická vegetace.
25 akrů, 325 000 USD
7. Jižní Amerika
Cheno Island, Chile
Jezerní ostrůvek na Lago Ranco, 100 km od Pacifiku, chata.
27 akrů, 362 000 USD
8. Austrálie, Nový Zéland
Kaikoura Island, Nový Zéland
Poměrně velký ostrov s přistávací dráhou i lesnatými kopci.
1 400 akrů, 12 000 000 NZD
9. Tichý oceán
NEJLEVNĚJŠÍ
Motus Oneterre and Farepara, Fr. Polynésie
Dva malé ostrůvky na atolu Rangiroa.
45 akrů, 419 006 eur
NEJDRAŽŠÍ
Mahare Island, Fr. Polynésie
Ostrov u atolu Huahine, půl hodiny letu od Tahiti. Palmový háj, tropická vegetace, pláže.
42 akry, 1 650 000 USD
10. Indický oceán a Afrika
Therese Island, Seychely
Unikátní ostrov v panenské přírodě poblíž hl. ostrova Mahé. Kopcovitá krajina s palmami a tropickou vegetací. Písečná pláž a několik menších mezi skalnatými zátočinami. Korálový útes.
179 akrů, cena na vyžádání (velmi vysoká) l (ad)
pozn. 1 akr = 4047m2
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist