Moskevskou burzu cenných papírů, kterou stále znervózňuje neurovnaný konflikt kolem ropného koncernu Jukos, podle expertů čeká slibný růst. To pravé "vzepětí" kursů by se mělo dostavit po prezidentských volbách čtrnáctého března. Vítěz je podle ruských i západních médií znám předem - Vladimir Putin.
Ministr hospodářství German Gref ale varuje, že v Rusku už nyní vzniká nebezpečná spekulativní bublina. Podle něj může být tempo růstu na trzích příliš rychlé. Investoři by chtěli utratit více, než kolik odpovídá investičním projektům. "Existuje zjevné nebezpečí přehřátí na trhu s cennými papíry a na trhu s nemovitostmi," prohlásil Gref minulý týden v proslovu ke studentům Akademie národního hospodářství v Moskvě.
Někteří analytici se však domnívají, že není nutné situaci dramatizovat. "Nebezpečí přehřátí existuje, ale není natolik vážné, abychom mohli hovořit o bublině," domnívá se Denis Rodionov, analytik Brunswick Asset Management. Naproti tomu viceprezident investiční banky Renaissance Capital Alexej Mojssejev v listu Izvestija varuje: "Každý ví, že růst akciových kursů je jenom bublina, ale nikdo s tím nechce nic dělat."
Upozornil ještě, že na trh tlačí nadbytečná nabídka rublů emitovaných ruskou centrální bankou, která tak může vykupovat masívní příliv petrodolarů z vývozu ropy. Rubl, který vůči dolaru významně posílil, láká na ruský trh stále více investorů. "Nemůžeme takový masívní příliv investic zvládnout," varuje ministr hospodářství Gref.
Od Silvestra roku 1999, kdy do Kremlu přišel Vladimir Putin, se kursy dvaašedesáti firem, s nimiž se v rámci RTS obchoduje, v průměru zvýšily o 340 procent.
Podle Dmitrije Stěpanova, viceprezidenta peněžního ústavu Petrokommerc, klíčoví účastníci trhu spatřují ve výměně vlády možnost, jak ještě nyní velice výhodně nakoupit akcie, neboť jejich kurs po po Putinově znovuzvolení prezidentem dále rychle poroste.
Na ruský trh se nyní s velkou nadějí dívají hlavně cizinci, kteří v něm podle Juliana Maya z londýnské firmy Charlemagne Capital spatřují doslova "investiční Clondike". Spoléhají se na to, že zisky ruských firem nadále porostou rychlejším tempem, přičemž kursy jejich akcií jsou nadále dost podhodnoceny.
Objem transakcí v rámci Ruského obchodního systému (RTS), z něhož se nedávno stala akciová společnost, by měl rychle růst, tvrdí podle agentury Reuters prezident RTS Vladislav Strelcov. Tím spíše, že v dubnu má vzniknout nový akciový trh, jenž bude fungovat souběžně s dosavadním.
Loni se v rámci RTS zobchodovalo 28,6 miliardy akcií v celkové hodnotě 413 miliard rublů, to je zhruba 13,5 miliardy dolarů.
Pro domácí akciový trh není informace o předpokládaném boomu na ruském trhu zase tolik důležitá, říkají zdejší experti. Navíc může působit protichůdně. "Na jednu stranu může nastat odliv peněz z českých akcií, ale na straně druhé je možné, že velký zájem o ruský trh, který je součástí emerging markets, vyvolá větší zájem i o Česko," sdělil HN Pavel Sudek ze společnosti Atlantik finanční trhy.

040301-22 ()