Hlavním důvodem tohoto vývoje byla zvyšující se pravděpodobnost poklesu úroků v eurozóně. Změna rétoriky představitelů Evropské centrální banky vedla k růstu eurových dluhopisů, přičemž domácí investoři tento pohyb ještě umocnili uzavíráním krátkých pozic.
Na začátku tohoto týdne pak přišla výrazná korekce, neboť trh přehodnotil pravděpodobnost brzkého snížení sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) a realizoval dosažené zisky.
Následující dny přinesou několik významných událostí. Z domácích to bude dnes probíhající aukce 15letého státního dluhopisu 4,6/18. Přestože se jedná o domácí dluhopis s nejdelší splatností, bude aukce vzhledem k poměrně malému objemu - šest miliard korun - zcela jistě přeupsaná.
Další směr dluhopisového trhu v zahraničí určí čtvrteční zasedání bankovní rady ECB, respektive její doprovodný komentář a data o vývoji trhu práce ve Spojených státech, která budou zveřejněna v pátek.
Minulý čtvrtek proběhlo zasedání bankovní rady České národní banky, které mělo na programu měnovou politiku. Centrální banka podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní čtrnáctidenní reposazba tak zůstává již od srpna loňského roku na svých historicky nejnižších hodnotách dvou procent. Vzhledem k posilování spekulací o uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky a nepřesvědčivému ekonomickému růstu v nejdůležitějších zemích evropské unie je pravděpodobné, že ČNB s očekávaným zvyšováním sazeb zřejmě nebude pospíchat.
Vysokou volatilitu české koruny uplynulých dní zapříčinila nečekaně dobrá data únorového zahraničního obchodu. Obchodní přebytek ve výši 3,6 miliardy korun překonal všechna očekávání a dosáhl nejlepší úrovně za posledních deset let. Koruna na základě těchto čísel prudce posílila, a to až k hodnotě 32,60 koruny za euro.V dalších dnech pak nastalo její postupné oslabování, když se ukázalo, že samotný příznivý výsledek obchodní bilance ke změně trendu nestačí.
V nejbližších dnech nás žádná fundamentální data nečekají, a tak bude převládat technické obchodování. Koruna bude nyní pravděpodobně testovat hranici 33,00 koruny za euro a po jejím prolomení by mohla pokračovat v mírném oslabování o 10 až 20 haléřů.
Autor je senior portfolio manažerem ČP INVEST investiční společnosti

Dotazovaní experti se zabývají odhady budoucích hodnot PRIBOR, výnosu vybraného státního dluhopisu a kursu koruny k dolaru a k euru v horizontu jednoho měsíce a půl roku.
PRIBOR (Prague Interbank Offered Rates) je ukazatelem úrovně sazeb, který vyhlašuje Česká národní banka na základě úrokových sazeb deseti referenčních bank, za něž jsou ochotny si půjčovat volné peněžní prostředky na předem určenou dobu. Námi sledovaný PRIBOR 3 měsíce a PRIBOR jeden rok je měřítkem ceny krátkodobých úvěrů.
Výnos státního dluhopisu 6,30/07 je měřítkem ceny dlouhodobých úvěrů. Výnos státního dluhopisu vyšší než krátkodobý PRIBOR (pozitivně skloněná výnosová křivka) ukazuje na očekávání stagnace nebo růstu úrokových sazeb. Opačná situace vyjadřuje očekávání poklesu úrokových sazeb.


040331-25 ()