Podle daňových expertů obsahuje novela zákona o DPH mnoho nejasností a technických nedokonalostí.Chystá se novela novely? Odhalujte úskalí současné novely a podílejte se tak na budoucích úpravách daňové legislativy.

 

K časovému posunu online rozhovoru došlo z technických důvodů. V tuto chvíli jsou odpovědi zpracovávány a budou se postupně objevovat dole na stránce. Děkujeme za pochopení.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel Celba
Podle §36 ZDPH základ daně neobsahuje slevu z ceny, pokud je poskytnuta k datu uskutečnění zdanitelného plnění. To mám tedy slevy poskytovat dopředu nebo později? Jak mám spočítat a uplatňovat daň, chci-li zákazníkovi poskytnout slevu 5% při prodeji zboží?
Jana Rotmanová
Prosím o zodpovězení na můj dotaz. Jakou DPH mám uplatnit - obsluha, údržba a opravy prováděné v kotelně, která je : a)umístěna v bytovém domě a vytápí několik bytových domů b)umístěna v bytovém domě a vytápí několik bytových domů, ale také administrativní budovu, která není bytovým domem c) umístěna samostatně - není součástí bytového domu a vytápí bytové domy Bude rozdíl, jestliže vše budu účtovat přímo odběrateli nebo realitní kanceláři jako její subdodávku? Děkuji za odpověď.
J.Tichá, účetní
Máme stále nejasnosti správně určit sazbu daně u služeb, které naše firma provádí: 1) revize zdvihacích zařízení včetně zápisu o provedené zkoušce 2)těsností zkoušky cisteren ADR 3)ověřování a kalibrace stanovených objemových průtočných zařízení cisteren ADR - standardní i tyčová měření včetně potvrzení o měření Je možné tyto služby zařadit dle přílohy 2 ZDP do snížené sazby daně - průmyslové služby SKP 33.?
A.Pravdová
Dobrý den, naše firma poskytuje služby partnerům z EU - jde o zušlechťovací styk. Domnívám se, že místo plnění je mimo tuzemsko a daň se týká našeho odběratele. Podle §33 má být na našem daňovém dokladu odkaz na příslušné ustanovení zákona, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko. Poraďte, prosím, co tam dát. Díky A.P.
XRadim J. StechovskyX(t)
1) Ktere zemi se blizi nejvice model noveho ceskeho zakona (novely) o DPH? 2) Kolikrat byl novelizovan nas zakon o DPH? 3) Jak se divate na politicke deni okolo prijeti teto "nove" novely a jaky na ni mate nazor osobni a urednicky? 4) Jste ci byla jste sama spjata s politickou stranou - v minulosti i soucasnosti? Diky
Hanka
Jak ve sklenářství, zasklívají okýnka pro lidi,kteří si přijedou autem s jedním oknem, dávat sazbu 19%? Co když budou požadovat 5%, protože to mají do svého domku nebo bytu? Jak finančímu úřadu prokážeme, že je sazba stanovena správně. Asi je nesmysl uzavírat s každým smlouvu. Děkuji
Poliklinika Žamberk
K § 6 máme dotaz zda se do obratu započítávájí i výnosy za zdravotnické služby § 58 tj. plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet.Máme za to, že podle odstavce 1 ano, podle odstavce 2 ne. Děkuji v. Hůlková
Ing. Karel Turek
Jak danit stravování žáků SOU ve vlastní jídelně. Do 30.4.2004 tato strava zdaňována nebyla. Jsme dle zákona o DPH veřejnoprávním subjektem. Jsme již plátci DPH od roku 1994.Dle výkladu FÚ by strava žáků (potraviny) měla být zdaňována 19% DPH. Dle zákona 29/1984 Sb. a vyhlášky č.315/1991 Sb. hradí žák školy hodnotu surovin dle kalkulace jídla a v rámci finančního normativu. Máme právo zdanit žákovi hodnotu surovin 19% DPH, když na vstupu uplatňujeme odpočet 5%, a kdy hodnota surovin je v evidenci školy a v kalkulaci vedena bez DPH. Není to v rozporu s těmito zákony a vyhláškami. Stravování žáků ve školní jídelně neovlivňuje snad konkurenční prostředí restaurací, aby se muselo zdaňovat DPH.
Agro Leasing s.r.o.
Dotaz k §90 zákona o DPH – zvlášní režim pro obchodníky s použitým zbožím. V případě, že budeme používat zvláštní režim (při uzavírání leasingových smluv) pro dodání zboží od osob dle odst. 2) §90, lze v některých případech tento režim nepoužít (např. bude-li příjemce leasingu plátcem nemohl by si uplatnit DPH z přirážky, proto by bylo výhodnější použit normální režim – zdanit celé, nejen přirážku ) ? Dle některých názorů s odvoláním na odst.7) §90 používáme-li zvláštní režim je tak nutno postupovat ve všech případech při dodání zboží od osob dle odst. 2) §90 nejméně po dobu dvou let. Dle našeho názoru se odst. 7) §90 vztahuje pouze na umělecká díla uvedená v odstavci 5).
ing. Jiří Záruba
Jak uplatňovat DPH ve stavebnictví : 1) jak prokazovat fin. úřadu, že bylo podle §48 odst.2 oprávněně fakturováno DPH 5% u dodávek pro bydlení (zápisem o měření ploch ?, projektovou dokumentací ? - v mnohých případech při opravách a údržbě ani není, nebo ji nelze pro objemnost připojovat do účetní a daňové dokumentace), 2) v novém zákoně již není příloha se seznamem zboží, u něhož musí být základ daně při zabudování do stavby rozdělen. Znamená to tedy, že když např. v bytě zabudujeme stropní svítidla nebudou se samostatně uvádět a zdaňovat základní sazbou daně, ale protože se jedná o byt budou v rámci celé dodávky se sníženou sazbou daně ?
Agro Leasing s.r.o.
Při použití zvláštního režimu pro použité zboží dle §90 DPH se daní pouze přirážka k ceně. Rovněž se zde uvádí, že takto vyčíslená daň nemá být uvedena na daňovém dokladu. Je možné, aby splátkový kalendář leasingových splátek tuto vyčíslenou daň obsahoval s upozorněním na použití zvláštního režimu a tudíž nemožnost odečíst si ji?
Hrouda Josef
Přefakturace skutečných nákladů: V novém zákoně o DPH se neřeší otázka přefakturace. Jedná se nám zejména o přefakturace zboží a služeb plátcům DPH, kteří jsou ze zemí Evropské unie. Nastanou i případy, kdy nám budou fakturovány služby z EU včetně DPH od plátců, které budeme dále přefakturovávat. Otázka přefakturace skutečných nákladů v ČR je také nejasná. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat?
Josef Hrouda
Souhrnný daňový doklad: Chtěli bychom se zeptat, zda je možno použít souhrnný daňový doklad pro dodávky stejných výrobků, které dodáváme několikrát v měsíci stejnému zákazníkovi v EU. Jedná se o dodávky komponentů - karosářských dílů pro osobní automobily - automobilovým firmám v EU. Některé dodávky se uskutečňují denně, některé jednou za týden. Je v tomto případě možno použít souhrnný daňový doklad a vystavit jeden daňový doklad za měsíc? Jaké by měl mít náležitosti? Přefakturace skutečných nákladů: V novém zákoně o DPH se neřeší otázka přefakturace. Jedná se nám zejména o přefakturace zboží a služeb plátcům DPH, kteří jsou ze zemí Evropské unie. Nastanou i případy, kdy nám budou fakturovány služby z EU včetně DPH od plátců, které budeme dále přefakturovávat. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat? Děkuji Vám předem za Vaše stanoviska.
anonym
Zdaňování PHM pro soukromé účely při používání nákladních vozidel jako managerských vozidel Ve firmě je používáno několik vozidel pro služební a soukromé účely (pořízených na finanční leasing)jež jsou otypována jako nákladní, dají se jimi přepravovat i osoby - na vozidlech byly provedeny speciální úpravy, aby se mohly stát nákladními. Uplatňujeme si tedy DPH ve výši 22 % na vstupu. Měsíčně se ve výkazu jízd rozdělují jízdy na služební a soukromé a k tomu se propočítává úměrně spotřeba pohonných hmot (PHM). Za každý měsíc tedy máme informaci, kolik pracovník projezdil Kč pro soukromé účely a dosud hradil tuto částku firmě v hotovosti do pokladny. Měli bychom podle § 14/4a) zdaňovat spotřebované pohonné hmoty pro soukromou spotřebu našich managerů. Musí tito pracovníci hradit firmě cenu spotřebovaných PHM včetně 19 % DPH? Jaký daňový doklad máme k tomuto účelu měsíčně každému pracovníkovi vyhotovovat?
Ve Vašem případě jde o uplatnění nároku na odpočet daně u přijatých plnění pro účely nesouvisející s ekonomickou činností. Pokud plátce přijatá zdanitelná plnění použije jak k uskutečnění své ekonomické činnosti, tak pro účely s ní nesouvisející, má podle § 72 odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb. nárok na odpočet daně pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro ekonomickou činnost. Z přijatých plnění spotřebovaných pro soukromé účely Vám nepřísluší nárok na odpočet daně. Pokud jste u nich nárok na odpočet daně uplatnili, jste povinni z této části přiznat daň podle ust. § 76 odst. 5 uvedeného zákona o DPH v návaznosti na ust. § 13 odst. 4 písm. a) tohoto zákona. V tomto případě jste povinni vystavit doklad o použití podle § 29 zákona o DPH. Skutečnost, zda jsou uvedeným způsobem pro soukromé účely využívána osobní nebo nákladní motorová vozidla není rozhodující.
Olga Hochmannová
Michalkova
Můžeme zaúčtovat do měsíce května došlou fakturu s 22% DPH%? Jedná se o příjem zboží na sklad.U dodavatele byl DUZP 30.4.2004, datum vystavení faktury 4.5.2004. Naše firma obdržela zboží 6.5.2004.
Ano, plátce má nárok na uplatnění odpočtu daně ve výši 22 %, pokud tento nárok prokáže daňovým dokladem podle § 73 odst. 1 zákona o DPH vystaveným za zdanitelné plnění uskutečněné před nabytím účinnosti zákona č. 235/2004 Sb. podle právních předpisů platných do 30. 4. 2004..
Olga Hochmannová
Michalkova
V paragrafu 4, odst.b se hovoří o jednotkové ceně a ceně za měrnou jednotku. Znamená to, že i u služby je povinnost napsat měrnou jednotku a cenu za měrnou jednotku? Nebo stačí uvést: "Fakturujeme Vám za opravu zařízení 30.000,- Kč?" Ptam se z důvodu úprav v softwaru. Děkuji
U služeb nebo nemovitostí se podle § 4 odst. 1 písm. b) považuje za jednotkovou cenu cena za službu nebo nemovitost, tzn. není povinnost měrnou jednotku v případě služby nebo nemovitosti uvádět.
Olga Hochmannová
Radová
Dobrý den.Jsme přepravní firma-plátci DPH v ČR a objednáváme si vyplachování cisteren v zahraničí-nejčastěji v Holandsku.Za tuto službu nám vystavují faktury. Jak to je s DPH od 1.5.2004?Děkuji.
pret
Dobry den, proc komunisticko-socialisticka vlada presouva polozky DPH smerem nahoru lehce podle EU(sluzby telekomunikace atd.)a smerem dolu pouze slibovala(kava,cokolada,caje) Neni to vysmech lidem??!!
ing.Rudolf Hladík
Dobrý den, před 4-mi lety zkolaudovaný rodinný dům se má připojit na právě dokončovanou obecní kanalizaci. Jakou sazbu DPH má dodavatel použít na dodávku kanalizační přípojky od stávající jímky u domu do obecní kanalizace připravené na hranici pozemku? Domnívám se že 5%, vyjdeme-li z ducha zákona, že zákonodárce chtěl bytovou výstavbu ponechat v snížené sazbě, přestože §46 odst. 5 hovoří ...které se do nich... - mám pravdu?
Uplatňování snížené sazby daně pro bytovou výstavbu je možno pouze v rozsahu výjimky vyjednané pro ČR v přístupové smlouvě. V přístupové smlouvě je uvedeno, že snížená sazba daně může být po přechodné období uplatňována u stavebních prací týkajících se staveb určených pro bydlení. Sníženou sazbu daně je tedy možno uplatnit pouze u bytového objektu jako takového, nikoli u jiných staveb, které nejsou součástí tohoto objektu. Uvedenému ujednání odpovídá i formulace § 48, podle níž je možno za stanovených podmínek uplatňovat sníženou sazbu daně jen u takových konstrukcí, materiálů, strojů a zařízení, které jsou součástí bytového nebo rodinného domu nebo bytu.
Olga Hochmannová
Lenka D.
Dobrý den, jsme dopravní firma - plátce registrovaný v ČR. Naši zaměstnanci - řidiči nakupují v jiných členských státech mapy, ochranné pomůcky, žárovky do vozidel apod. Jedná se v tomto případě o pořízení zboží z jiného členského státu, když toto zboží není "spotřebováno" v zemi, kde bylo zakoupeno, neboť řidič ho doveze do ČR? Musí být toto zboží dodaněno českou DPH i v případě, že byla daň zaplacena již v příslušném státě? Pokud musí být dodaněno v ČR, co je daňovým základem a je nárok na odpočet, i když na dokladu nejsou uvedeny žádné údaje o naší firmě (klasický pokladní lístek)? Je možné, aby řidič předložil prodejci v členském státě potvrzení o registraci v ČR (tím sdělí naše DIČ) a dostal tak zboží bez místní daně a doklad s údaji o naší firmě?
veverka
Dotazy na novelu zákona o DPH jsou dle mého názoru zcela zbytečné, už v několika příspěvcích bylo fundované zhodnocení zákona a dopadlo pro naše zákonodárce tak, že by se za takovou práci styděl každý normální člověk. Bohužel to zdaleka není první případ, kdy naši zákonodárci odvedli takovou práci, tzn. mizernou. Také vyrobili novelu stávajícího staršího zákona tak, že je téměř nepoužitelný. Tyto případy pak řeší v rozsáhlém časovém horizontu dalšími novelami. A za takovou práci jsou velmi dobře placeni z našich peněz, přičemž výši svých platů si navrhují a schvalují sami. Tohle už není ani Kocourkov, pro takové způsoby nemám slov.
Pavlek Hanušovice
Jsme firma zabývající se rekonstrukcí bytových jáder a sociálního zařízení bytů.zároveň dle přání zákazníků vyrábíme a montujeme kuchyňské linky.Nevíme zda tuto prácí děláme ve snížené sazbě 5% nebo v základní sazbě 19%. Velmi děkuji. Rostislav Pavlek 788 33 Hanušovice
V souladu s ustanovením § 48 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb. se uplatní snížená sazba daně i při rekonstrukcích, modernizacích a opravách bytových domů, rodinných domů a bytů jako jejich součásti a to včetně konstrukcí, materiálů, strojů a zařízení, které se do nich jako jejich součást stavebními nebo montážními pracemi zabudují nebo zamontují.
Olga Hochmannová
Horová
Dotaz, na který zatím nikdo z MFCR neodpověděl, ačkoliv jsem žádala odpověď : Jaká DPH se uplatní u "Projektové činnosti ve výstavbě", dle živnostenského zákona obor Stavebnictví, při projektování bytové stavby : bytu, rod.domu, bytováho domu. Děkuji za odpověď.
Snížená sazba daně se uplatní podle § 48 zákona č. 235/2004 Sb. pouze u stavebních a montážních prácí na bytových a rodinných domech a bytech jako jejich součásti. Nelze tedy aplikovat sníženou sazbu daně na jakékoli práce související s uvedenými bytovými objekty. Vámi dotazované projektové činnosti není možno zdaňovat sníženou sazbou daně.
Olga Hochmannová
Martin Zelený
Vážená paní ředitelko, chci se zeptat, vlastním malý obchůdek, kde je roční obrat okolo 1400 tis. z čehož vyplývá, že budu muset být plátce DPH. Což mi přináší spoustu komplikací v účetnictví a na to, abych si platila účetní nemam dostatek přijmů. Chystá se nějaké novelizace zákona, aby se těmto malým živnostníkům nekomplikoval zbytečně život?
Limit obratu pro povinnou registraci plátců DPH byl stanoven ve výši 1 mil. Kč v souladu s výjimkou, kterou Česká republika vyjednala v rámci přístupových jednání (35 000 EUR), proto není možno tuto hranici zvyšovat.
Olga Hochmannová
Jiří K.
Stále si nejsem zcela jistý jaký způsob zvolit při prodeji nápojů v obalech. Jedná se mě pouze o sudy a palety, které společnost vlastní - eviduje tyto obaly v obchodním majetku a odepisuje. Nabízejí se mi možná tři řešení: 1. Uvedené obaly společnost půjčí dle přísl.ust. občanského zákoníku. Tuto půjčku kryje tzv. jistotou, kterou nezdaňuje. 2. Na uvedené obaly přijímá zálohu. V tomto pří- padě nevím jestli dochází k dodání zboží dle § 13, které podléhá DPH, nebo nedochází k dodání zboží, protože společnost tyto obaly nikdy neprodává a přijatá záloha není předmětem DPH. Děkuji
Alena
Prosím Vás o odpověď na otázku, zda se do obratu obce (veřejnoprávní subjekt) započítává dodávka tepla v případě, že je uskutečňována jiným subjektem, od kterého obec teplo nakupuje a k ceně za jednotku připočítává přirážku za režii (přímé náklady, které má s rozúčtováním). Teplo pak obec nájemníkům fakturuje za cenu vyšší než je nákupní, nemá však z této činnosti žádný zisk. Počítá se do obratu celá částka za dodávku tepla, nebo jenom přirážka, nebo to do obratu VPS vůbec nevstupuje (podle informace pro kraje a obce na www.mfcr.cz)? Dále Vás prosím o informaci, jaká opatření se pro obce chystají v avízované novele DPH, která by prý měla být cca od 1.7. nebo 1.8.2004. Děkuji.
Jak je uvedeno v informaci na internetových stránkách MF, při přeúčtování dodávek tepla, vody apod. vcházejí částky za tyto dodávky do obratu jen tehdy, pokud jsou účtovány do výnosů, což vyplývá z ustanovení § 6 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb. V takovém případě se do obratu započítává celá částka za tuto dodávku účtovaná do výnosů. Nezáleží na tom, zda obec z této činnosti má zisk či nikoli.V novele zákona o DPH by mělo být ve vztahu k obcím především zpřesněno vymezení pojmů veřejnoprávní subjekt a výkony veřejné správy a dále také zpřesněn pojem obrat. Podrobnější informace není zatím možno podávat, neboť návrh není dosud dokončen.
Olga Hochmannová
Zdeněk Studnička
Dobrý den, prosím o Váš názor na následující otázky. Na jaký řádek přiznání patří služba poskytnutá do jiného členského státu, plátce plátci? Vyrábíme zlaté slitky o ryzosti 999 tisícin o hmotnosti 10,15,20,50g. Platí pro toto zloto zvláštní režim dle § 92 zákona o DPH. Děkuji
Ve svém dotaze neupřesňujete, o jaké služby se jedná, zda je místo plnění v tuzemsku nebo v jiném členském státě.Služby poskytnuté do jiného členského státu osobě registrované k dani poskytovatel služby uvádí v přiznání k DPH na těchto řádcích:u služby s místem plnění v tuzemsku: na ř. 210 nebo 215 v případě, že jde o uskutečněné zdanitelné plnění, na ř. 440 v případě, že jde o poskytnutí služby osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, nebo na ř. 530 v případě, že jde o poskytnutí služby osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně;u služby s místem plnění mimo tuzemsko: na ř. 510 v případě, že jde o poskytnutí služby osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, nebo na ř. 530 v případě, že jde o poskytnutí služby osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně.Zvláštní režim pro investiční zlato podle § 92 zákona o DPH lze uplatňovat na zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin.
Olga Hochmannová
Fleková
Dobrý den, Prosím Vás o zodpovězení následujícího dotazu: Provádím služby přímo související s přepravní službou – spedici. Nevlastním svá nákladní vozidla. Jsem plátce DPH registrovaný v ČR. Nejsem si jistá, jak správně postupovat v následujícím případě: Rakouský partner – spedice, registrovaný plátce DPH v Rakousku mě zadá přepravu z Německa na Slovensko. Já tuto službu dále zadám Slovenskému dopravci – plátci DPH registrovanému na Slovensku. Jaký bude postup v tomto případě při vyúčtování? Předpokládám, že Slovenský dopravce vystaví na moji firmu doklad bez DPH s uvedením, že se jedná o službu s místem plnění mimo SR a že daň bude odvedena osobou, jíž je služba poskytnuta. NYNÍ MNĚ NENÍ JASNÉ, JAK DÁLE POSTUPOVAT ! A) Musím uplatnit já – český plátce DPH na výstupu (19%) a zároveň si uplatním nárok na odpočet DPH na vstupu (tedy provedu tzv. samovyměření)? Dále vím, že mému Rakouskému partnerovi budu fakturovat za službu stejně jako Slovenský dopravce mně, tedy bez DPH s již výše zmíněným sdělením, ze daň bude odvedena osobou, jíž je služba poskytnuta. B) Nebo žádné samovyměření daně ani nárok na odpočet neuplatňuji jen dále přeúčtuji svému Rakouskému partnerovi bez DPH s uvedením, že se jedná o službu s plněním mimo ČR a že daň bude odvedena osobou, jíž je služba poskytnuta? Za Vaši Vám předem děkuji. S pozdravem Fleková
Pech
Český plátce DPH poskytuje sportovní služby (kurzy potápění) v Rakousku běžným občanům - neplátcům. Musí se v Rakousku registrovat k DPH? Je rozdíl, zda tam tuto službu poskytuje Rakušanovi nebo třeba Belgičanovi? Jak to bude, pokud bude službu poskytovat př. v Chorvatsku? Děkuji.
EKK
Provádíme montáž a opravu plynových kotlů. V případě bytové výstavby (§48) prosíme o odpověď: zákazník si objedná opravu kotle. Nejedná se o výstavbu nového domu či bytu, ale pouze opravu stávajícího kotle v bytové výstavbě. Může být 5% DPH? Děkuji.
Cristiano Ghilardi
bject: DPH-pronájem nemovitostí Obchodní společnost vlastní dům a pronajímá byty (regulované nájemné)V případě, že tato společnost stanovený obrat (1 mil.Kč.)překročí musí se stát plátcem DPH? Je toto stejné u společnosti, která pronajímá byty a nebytové prostory (neregulované nájemné) a jinou činnost společnost nevyvíjí? Jindřich Skala bianchi@mbox.vol.cz
anonym
Kdy nastane zdanitelné plnění při prodeji zboží zásilkovým prodejem ( §9 odst. c ). V novém znění zákona od 1.5.2004 je toto úplně vypuštěno. Děkujeme.
Bc. Miluše Šrámková
Jsme prodejci stínící techniky, žaluzie, rolety, vrata aj., které můžeme s montáží prodávat dle § 48 za 5%. Jakým způsobem máme doložit, že splňuje dodávka uvedený paragraf, když výpis katastru - tam nic nevyčteme, kolaudační rozhodnutí, stavební povolení - dodávka může obsahovat třeba jen tři žaluzie do okna. Dále je v praxi zavedený tento řetězec. My dodáme firmě, která dále prodá konečnému odběrateli (prodáváme přes výrobce oken)a my dodáváme včetně montáže. Můžeme za 5% nebo za 19% pokud je to pro bydlení až na konci řetězce? A co k tomu za doklad na prokázání správnosti? §28 i)- jednotková cena. Na dokladu máme uvedeny ceníkové ceny jednotkově a slevu máme počítanou až z rekapitulace, tj. 4 položky po 250, součet 1000,- z toho sleva 10%=100. Splňuje to uvedený §? Někteří přednášející říkají, že jednotková cena musí nést slevu. Mně to ze zákona nevyplývá?
Š. Balšánková
U smlouvy na poskytování inž. služeb a staveb. dozoru (dříve 5 %, nyní 19 %) uzavřené před 2 roky a končící v r. 2005 je stanovena pololetní fakturace (zdan. plnění). Kromě toho jsme na počátku výstavby obdrželi zálohu na krytí věcných nákladů, kterou však podle smlouvy zúčtujeme až v závěru, tj. disponujeme s ní po celou dobu výstavby a v jednotlivých fakturacích za naše práce ji nezúčtováváme. Jak správně naložit s touto zálohou podle nového zákona?
U záloh přijatých před 1. 5. 2004 na zdanitelná plnění uskutečněná od 1. 5. 2004 se bude postupovat podle § 111 odst. 11 zákona č. 235/2004 Sb. Plátce je povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění a to i z této přijaté zálohy.
Olga Hochmannová
František Basovník
Dotaz k místu zdanitelného plnění u služby: V rámci kontraktu je do Afriky dodáno zboží. Dodání je spojeno s jeho instalací nebo montáží osobou, která zboží dodala. Místem plnění hmotných dodávek je tedy příslušné místo v Africe. Nyní po dokončení stavby odjíždějí montéři provést montáž a instalaci. Je možno považovat za místo plnění přísl. místo v Africe? Jaké musí být splněny podmínky, aby místem plnění montáže nebylo tuzemsko, ale dle § 10, odst. 1 místo stavby? Hraje roli, že fakturujeme podniku zahraničního ochodu v tuzemsku, který je nositel kontraktu?
Pro vymezení místa plnění při dodání zboží s instalací nebo montáží se použije ustanovení § 7 odst. 3 zákona č. 235/2004 Sb., podle něhož je za vymezených podmínek místem plnění místo, kde je zboží instalováno nebo smontováno.Pokud se při poskytnutí následné služby jedná o službu vztahující se k nemovitosti, použije se ustanovení § 10 odst. 1 uvedeného zákona, podle něhož je místem plnění místo, kde se nemovitost nachází.V obou případech je rozhodující vymezení místa plnění, nikoli skutečnost, že se jedná o subdodávku a nositelem kontraktu je jiný tuzemský subjekt.
Olga Hochmannová
Zuzana
Prosím od Vaši odpověď na následující dotazy: Obdžím-li daňový doklad (fakturu) za zboží pořízené z jiného členského státu po uplynutí 15. dnů následujícího měsíce od data přízení zboží nebo vůbec, jsem povinna přiznat daň. Jaký doklad bude složit pro výpočet přiznané daně (např. příjemky, dodací listy), jaké náležitosti musí obsahovat? Prosím sdělte, který § lze použít pro danou situaci? Zaplatím-li zálohu na pořízení zboží - od dodavatele dostanu daňový doklad podle § 28 odst.8, mohu si na základě tohoto dokladu nárokovat odpočet DPH? Nebo až na základě uskutečnění zdanitelného plnění, tj. dodávky zboží a vystavené konečné faktury (DD)? V zákoně je řešena pouze povinnost přiznat daň a nárok na odpočet u přijaté platby. Prosím o řešení z pohledu poskytovatele zálohy? Pořídím-li zboží z jiného členského státu, získám daňový doklad, na kterém vyčíslím a přiznám daň, mohu tuto fakturu použít též na nárok na odpočet daně? Slouží k tomu opravdu pouze tento doklad? Jaké datum použiji pro přepočet cizí měny (kurz) na daňovém dokladu v případě pořízení zboží, z členského státu je to den přijetí zboží (dle dodacího listu, příjemky) či den přijetí daňového dokladu nebo je to den vystavení dańového dokladu? K jakému dni přepočítáváme pořízení z nečlenského státu? Jaké datum použiji pro přepočet cizí měny (kurz) na daňovém dokladu v případě dodání zboží do jiného členského státu? Je to den vystavení DD, nebo den uskutečnění zdanitelného plnění? Jaké datum použiji pro dodání zboží do nečlenského státu? Finanční zpravodaj 2-3/2004 - tisková oprava Českých účetních standardů- určuje okamžik uskutečnění účetního případu, jako vystavení faktury nebo obdobného dokladu. V rozporu je ale zákon o DPH § 25 - uskutečnění zdanitelného plnění a povinnost přiznat daň při pořízení zboží z jiného členského státu vzniká a) ke dni vystavení DD nebo b) k 15. dni v měsíci, který následuje po měsíci, v němž bylo zboží pořízeno, dle účetnictví je to, ale den přijetí DD. Pořídím-li zboží s instalací nebo montáží od zahraniční osoby, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, jsem povinná přiznat a zaplatit daň (§ 10 odst.8). Jak určím datum povinnosti odvést tuto daň, když montáž a zkušební provoz probíhá delší dobu, je to např. den sepsání předávacího protokolu nebo je to den vystavení faktury (DD)? Jak budeme postupovat při pořízení stroje, který byl dodán v 02/2004 a je ve zkušebním provozu a protokol o převzetí bude podepsán v 05/2004? Faktura (DD) od dodavatele na tento stroj byla vystavena k 30. 3. 2004. Jak budeme postupovat u dodávky zboží s instalací nebo montáží po 1. 5. 2004? K jakému datu jsem povinna odvést daň na výstupu? K jakému datu lze nárokovat daň na vstupu?
J. Pávek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zařazení zdravotnické techniky v následujících případech: 1. Některé zdravotnické přístroje (např. rentgeny, ultrazvuky) sloužící k léčení člověka a splňující podmínky zákona 123/2000 o zdravotnických prostředcích (a zařazeny tedy ve snížené sazbě) se používají i ve veterinární medicíně. Jaká sazba DPH bude použita při prodeji/dodání v tomto případě, kdo a na základě čeho tuto sazbu určuje (výrobce, prodejce, dodavatel, distributor)? 2. Přístroje pro stomatologické laboratoře (např. mikromotory, frézky) slouží nepřímo k léčení člověka, neboť se pomocí nich vyrábí zubní náhrady. Jsou to zdravotnické prostředky podle zvláštního zákona (123/2000)? Kdo a na základě čeho určuje sazbu DPH u těchto přístrojů (výrobce, prodejce, dodavatel, distributor)? Děkuji, J. Pávek
Snížené sazbě daně podléhají zdravotnické prostředky zařazené v příloze č. 1 zákona č. 235/2004 Sb., pokud jsou zdravotnickým prostředkem podle zákona č. 123/2000 Sb., o zdravotnických prostředcích. V textu přílohy není uvedeno, že podmínkou pro uplatnění snížené sazby daně je v případě zdravotnických prostředků použití pouze pro humánní lékařské účely. V případě pochybností, zda přístroj je zdravotnickým prostředkem podle zákona 123/2000 Sb., je nutno konzultovat zařazení přístroje s ministerstvem zdravotnictví.
Olga Hochmannová
Dana Simonová
1. dotaz: V našem penzionu se stravují i zaměstnanci kuchyně. S jakou sazbou DPH jim máme účtovat cenu za oběd. 2.dotaz: Sazba DPH za čištění koberců v domácnostech. Děkuji
ad1. Poskytování stravování vlastním zaměstnancům je poskytováním stravovací služby, u něhož se od 1. 5. 2004 uplatní základní sazba daně. ad 2. Pro uplatnění správné sazby DPH na poskytované služby je nutno především znát zatřídění příslušné služby do odpovídajícího kódu standardní klasifikace produkce. Toto zatřídění je oprávněn provádět Český statický úřad. Pro stanovení sazby DPH se poté uplatní postup podle § 47 zákona č. 235/2004 Sb. a u služeb i dle přílohy č. 2 k tomuto zákonu.Pokud Vámi uváděné čištění koberců v domácnostech spadá do kódů SKP 74.70.12 nebo 74.70.13, uplatní se pro práce prováděné v domácnostech snížená sazba daně.
Olga Hochmannová
friedlová
Dle starého zákona o DPH jsme postupovali dle § 18 (přepočítávání).Jak se postupuje v novém zákoně o DPH.
Máte patrně na mysli, že podle § 18 zákona č. 588/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanovil finanční orgán vedení zvláštní záznamní povinnosti a individuální způsob stanovení daňové povinnosti, pokud plátce nebyl prokazatelně schopen vykazovat daň na výstupu na základě kontrolovatelné denní evidence tržeb. Stejná možnost je dána i v zákoně č. 235/2004 Sb. a to v § 91.
Olga Hochmannová
eva
Jak budeme počítat DPH dle nového zákona, pokud jsme podle starého používali přepočítací koeficienty dle § 18.(jedná se o nákup zboží a jeho prodej v nezměněném stavu) Děkuji.
Reitspies
Dovoluji si položit následující dotaz: Firma – dovozce automobilů – pořídí v autobazaru v jiném členském státě ojetý osobní automobil, který následně opraví a prodá v tuzemsku. Může v tomto případě použít při prodeji zvláštní režim dle § 90? Lze potom u nákladů na náhradní díly a opravy pořízené v tuzemsku uplatnit odpočet daně na vstupu? Jak prokáži, že dodání použitého zboží jiným obchodníkem z jiného členského státu, je předmětem daně s použitím zvláštního režimu v jiném členském státě? Děkuji.
Zvláštní režim podle § 90 může být použit pouze pokud ojetý osobní automobil byl v autobazaru v jiném členském státě pořízen od osob vymezených v odst. 2 uvedeného paragrafu. U souvisejících nákladů může plátce uplatnit nárok na odpočet DPH na vstupu za podmínek vymezených v § 72 – 79 zákona č. 235/2004 Sb. V případě, že dodavatel používá zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím, nesmí na daňovém dokladu uvést daň . Toto pravidlo je společné pro všechny členské státy, neboť vychází z ustanovení článku 26a, části B odst. 9 Šesté směrnice. V zákoně č. 235/2004 Sb. je toto pravidlo uvedeno v § 90 odst. 13.
Olga Hochmannová
Jiřina, účetní
Milí přátelé, Dovážíme zboží z Polska. Obchod probíhá takto: 1. Zašleme objednávku do Polska 2. Z Polska bezprostředně obdržíme faxem proforma fa, kde částka k úhradě v EUR je téměř vždy shodná s částkou na faktuře, kterou obdržíme po ukončení celého obchodního případu - tj. za 2-3 měsíce od objednávky. 3. Provedeme úhradu proforma-faktury, tj. platbu předem z běžného účtu. 4. Zboží obdržíme například za měsíc po úhradě 5. Faktura za zboží, která je shodná s proforma fakturou, přijdetak za 3-4 týdny po dodávce zboží. Platbu předem účtuji jako zálohu. - Který den - dle nového zákona o DPH - mám považovat za uskutečnění zdanitelného plnění, tj. kdy mám povinnost odvést DPH? Děkuji za odpověď. Jiřka
Asocaice Grémium Larm
Jsme Asociace technických bezpečnostních Grémium Alarm sdružující více než 250 firem oboru technického zabezpečení majetku a osob. K zákonu č. 235/2004 Sb. jsme měli pro členské firmy úspěšný seminář dne 29.4.2004. Přesto zůstalo několik otázek, zajímající prakticky všechny naše firmy, otevřeno. Jakým způsobem se musí prokazovat, že se jedná o objekt zařazený do bytové výstavby ( §48, odst. 3 zákona č. 235/2004 Sb. ) – a tím i snížená sazba DPH. Bude to uvedením prohlášení zákazníka v objednávce prací, ve smlouvě o dílo ( obyvatelé v bytových domech ), nájemní smlouvou, kolaudačním výměrem, stavebním povolením, příp. další možnosti. 2. V jaké sazbě bude dodávka a montáž zařízení v komerčně využívaných prostorách ( nebytových prostorách ), které se nacházejí v bytových domech, rodinných domech vyhovujících §48, odst. 3 zákona č. 235/2004 Sb. 3. Jakou sazbu u bytové výstavby mají: a) Dodávka a montáž systému elektrické požární signalizace, elektrické zabezpečovací signalizace, kamerových systémů CCTV, ozvučovacích systémů, ochrany proti odposlechu, domácích telefonů apod. b) Oprava, výměna, údržba systému elektrické požární signalizace, elektrické zabezpečovací signalizace, kamerových systémů CCTV, ozvučovacích systémů, ochrany proti odposlechu, domácích telefonů apod. c) Kontrola a revize systému elektrické požární signalizace, elektrické zabezpečovací signalizace, kamerových systémů CCTV, ozvučovacích systémů, ochrany proti odposlechu, domácích telefonů apod. – výstupem činnosti je zpráva o stavu zařízení, revizní zpráva. 4. Jakou sazbu u bytové výstavby mají: a) Dodávka a montáž bezpečnostních dveří, mříží, bezpečnostních fólií, předokenních hliníkových rolet. b) Oprava bezpečnostních dveří, mříží, bezpečnostních fólií, předokenních hliníkových rolet. c) Kontrola a revize bezpečnostních dveří, mříží - výstupem činnosti je zpráva o stavu zařízení, revizní zpráva. 5. Rozumí se formulací „ … zařízení, které se do nich jako jejich součást montážními a stavebními pracemi zabudují nebo zamontují“ ( §48, odst. 2 ) totéž jako v SKP používané pevně spojené se stavebním dílem. Nebo je to širší pojem? Velice děkuji za odpověď.
M.Hříbal
Vystavím fakturu na dodání zboží do členského státu EU osobě registrované k dani v jiném členském státu EU Položkami na faktuře jsou a) jednotlivé druhy zboží b) samostatně uvedená částka přefakturovávaného přepravného Není mi jasné, zda budu postupovat tak, že ad a) budu považovat za dodání zboží do jiného členského státu EU (přiznání k DPH ř. 410) ad b) budu považovat za zprostředkování služby (v přiznání k DPH se neobjeví, neboť bude místo plnění mimo tuzemsko) Nebo budu obojí dohromady (ve vazbě na § 36 odst.3) považovat za dodání zboží tak že hodnotu ad a) + hodnotu ad b) uvedu v přiznání k DPH v řádku 410.
Pokud podle ujednaných smluvních podmínek zajišťuje přepravu zboží dodavatel, měla by částka za přepravu zboží být zahrnuta do základu daně podle ustanovení § 36 odst. 3 a 4 zákona č. 235/2004 Sb.
Olga Hochmannová
Mencl
v rámci investorsko-inženýrských činností zajišťuji pro stavebníky rodinných domků předrealizační přípravu až po stavební povolení, následně stavební dozor nad kvalitou provádění stavby až po kolaudaci. Tyto služby a činnosti provádím na základě mandátní smlouvy. Jakou sazbu DPH mám účtovat? Děkuji - Mencl
Z ustanovení § 48 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb. vyplývá, že sníženou sazbu daně je možno použít pouze na stavební a montážní práce na bytových objektech vymezených v uvedeném ustanovení. Není zřejmé, co vše zařazujete do Vámi zmíněné předrealizační přípravy, u jiných služeb než u stavebních a montážních prací je nutno použít sazbu daně platnou pro příslušnou službu, např. u projektových prací základní sazbu daně.
Olga Hochmannová
Cenková
Dotaz-provize. Naše firma-s.r.o.,plátce DPH, dováží od dánské firmy-také plátce zboží a prodává je v ČR.Dánská firma nám jako svému zástupci zašle provizi ve výši 5% z uskutečněného a zaplaceného objemu prodeje.Tato provize je nám zaslána na účet-žádnou fakturu nevystavujeme a celou částku daníme-ve výnosech. Jak se na tuto provizi budeme dívat po 1.5.04 z hlediska DPH? Kdo odvede daň? My nebo dánská firma? Děkujeme za odpověď. Cenková
Z Vašeho dotazu nevyplývá jednoznačně jaké jsou smluvní vztahy mezi Vámi a dánskou firmou. Pokud se jedná o případ, kdy zajišťujete v tuzemsku prodej zboží jménem a na účet dánské firmy, uplatní se postup podle § 10 odst. 12 a 13 zákona č. 235/2004 Sb. Pokud je v tomto případě dánská firma registrována k dani v Dánsku, místem plnění bude Dánsko. Daň přiznává osoba, které je služba poskytnuta.
Olga Hochmannová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist