Pracovní poměr znamená závazek vašeho zaměstnance, že bude vykonávat práci podle vašich pokynů, a váš závazek, že mu za to zaplatíte. Výplatu mzdy upravují téměř shodným způsobem zákoník práce a zákon o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku.


Především musíte svého pracovníka do jednoho měsíce po nástupu informovat o výši mzdy, způsobu odměňování, splatnosti mzdy, termínu výplaty mzdy, místu a způsobu vyplácení mzdy, pokud tyto údaje neobsahuje již pracovní smlouva.
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v následujícím kalendářním měsíci. Za práci odvedenou v únoru tedy musíte vyplatit mzdu nejpozději v březnu. Ovšem hradit mzdu pouze jednou měsíčně není povinné. Se svými zaměstnanci si můžete sjednat v pracovní nebo v kolektivní smlouvě i kratší termíny. Dříve to bylo obvyklé, zaměstnanci tak dostávali zálohu a doplatek.



O výplatním termínu rozhoduje zaměstnavatel


Pravidelný termín výplaty stanovujete vy jako zaměstnavatel. Pokud máte v podniku odbory, musí se k termínu mzdy vyjádřit.
V zákonech není přímo určeno, zda musí být mzda poskytnuta v hotovosti nebo převodem na účet. Pracovníka však musíte vyplatit v zákonných penězích, praví zákon. Není těžké uhodnout, že se jedná o bankovky a mince vydané ČNB.


Mzda se zaokrouhluje na celé koruny nahoru a vyplácí se v pracovní době a na pracovišti, pokud nebylo v pracovní, kolektivní či jiné smlouvě dohodnuto jinak. Když chcete své zaměstnance vyplácet bezhotovostním převodem a vyhnout se sporům o způsob výplaty, dohodněte si to již v pracovní smlouvě.


Pokud ovšem vyplácíte zaměstnance hotovými penězi a pracovník se nemůže dostavit k výplatě z vážných důvodů, musíte mu peníze zaslat nejpozději druhý den po termínu výplaty. A to na svůj náklad a vlastní nebezpečí.



S výplatou v naturáliích musí pracovník souhlasit


Kromě výplaty v penězích můžete zaměstnance odměňovat i v naturáliích. Platí zde ale přísnější pravidla.


Předně zaměstnanec musí s úhradou v naturáliích souhlasit. V žádném případě naturální odměna nesmí pokrývat celou částku mzdy. Část alespoň ve výši minimální mzdy musíte zaplatit svému pracovníkovi v penězích.


Jako naturální mzdu je možné poskytovat výrobky, výkony, práce i služby. Z toho jsou vyjmuty alkoholické nápoje a jiné návykové látky. A pokud provozujete dopravu, pak tarifní sleva pro zaměstnance se za naturální mzdu rovněž nepovažuje.
Výše naturální mzdy se ohodnotí penězi tak, aby odpovídala ceně, kterou účtujete za srovnatelné výrobky či služby jiným odběratelům.


A co v případě, že vyplácíte své zaměstnance hotovými penězi a zrovna v den výplatního termínu bude váš pracovník na dovolené? Pak máte povinnost vyplatit zaměstnanci ještě před nástupem na dovolenou, pokud si s ním nedohodnete něco jiného.


Jestliže vám technika výpočtu mzdy neumožňuje přesně stanovit, kolik byste měl svému zaměstnanci před nástupem na dovolenou vyplatit, pak mu musíte poskytnout přiměřenou zálohu a zbývající část mzdy mu vyplatit nejpozději v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy následujícím po dovolené.


Mzdu si může zaměstnanec vyzvedávat sám, nebo tím někoho písemně pověřit. Peníze bez takového pověření nesmíte vydat ani manželce či manželovi svého pracovníka.


Výjimku tvoří alkoholici a toxikomani, kteří nejsou schopni řádně zabezpečit výchovu svých dětí. V takovém případě může určit příjemce výplaty úřad.


V praxi se také mohou vyskytnout situace, kdy pracovník neodvádí práci v domluvené kvalitě. Vyrobí-li zaměstnanec svou vinou zmetek, nemusíte mu za takovou práci zaplatit. Pokud je možné vadný výrobek opravit a provede-li zaměstnanec opravu sám, přísluší mu mzda za práci na tomto výrobku, nikoliv však mzda za provedení opravy.


 

Co může zaměstnavatel srazit ze mzdy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist