Nejen podnikatel s miliónovým obratem se může stát plátcem daně z přidané hodnoty. V některých případech se to může stát i těm nejmenším živnostníkům, dokonce i běžným občanům.
Obecná kritéria pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty jsou známa, ale stojí za to je připomenout. Takzvanou osobou povinnou k DPH je společnost nebo podnikatel, který samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti. To je celé spektrum aktivit: výroba, obchod, poskytování služeb, důlní činnost, zemědělská výroba i koneckonců nezávislá povolání typu vědecká činnost, právnické služby, lékařství či umělecké služby.
Dále je ekonomickou činností i využití hmotného a nehmotného majetku k soustavnému získávání příjmů a není jí zaměstnání.
Nejmenší podnikatelé jsou od DPH osvobozeni
Ekonomickou činnost vykonávají všichni podnikatelé i takzvaně osoby samostatně činné. Znamená to, že jsou všichni automaticky plátci DPH? Nikoliv. Od uplatňování daně jsou osvobozeni podnikatelé i firmy se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, pokud jejich obrat nepřesáhne za nejbližších dvanáct předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců částku jeden milión korun.
Všichni neplátci daně si tedy prvním květnem začali načítat obrat od nuly a jestliže na konci některého měsíce zjistí, že jejich obrat překročil miliónovou hranici, pak se stávají plátci daně.
Obratem se přitom rozumí výnosy s výjimkou zboží a služeb, které jsou osvobozeny. Zahrnují se sem také některé příjmy z převodu a nájmu pozemků, staveb či bytů a soustavné finanční výnosy. Naopak do obratu se nezahrnují výnosy z prodeje dlouhodobého hmotného a dlouhodobého nehmotného majetku.
Zvláštní režim zavádí nový zákon o DPH při pořízení nového dopravního prostředku.
Pokud si podnikatel z některé ze zemí Evropské unie doveze automobil (a nejčastěji se bude jednat o tento dopravní prostředek), který je v provozu méně než šest měsíců nebo má najeto méně než šest tisíc kilometrů, musí z něj odvést DPH v Česku.
V tomto případě je zcela lhostejné, zda se jedná o plátce, neplátce či soukromého občana - zaměstnance.
Podnikatel, který není plátcem, je povinen podat daňové přiznání k DPH do deseti dnů po zakoupení automobilu z ciziny. Vyplněný formulář odevzdá finančnímu úřadu podle sídla, místa bydliště, případně provozovny. K tiskopisu přiloží kopii dokladu o pořízení nového dopravního prostředku a hlášení o pořízení nového dopravního prostředku. Po vyměření zaplatí daň do 25 dnů. Takto musí postupovat i běžný občan.
Příliš objemný dovoz z unie podléhá zdanění
Samozřejmě že to platí i obráceně. Pokud podnikatel, který není plátce daně prodá svůj nový automobil (podle definice zákona) do některé ze zemí Evropské unie, pak mu finanční úřad daň z přidané hodnoty vrátí.
Kromě popsaného případu musí podnikatel - neplátce zdaňovat i dovoz zboží z jiného členského státu, ovšem jen za určitých podmínek.
Jaké to jsou? Podmínkou je, že celková hodnota pořízeného zboží z jiného členského státu překročila v běžném kalendářním roce (nebo v minulém roce) částku deseti tisíc eur nebo ekvivalentní částku v jiné měně přepočtenou na českou měnu. Do stanovené částky se nezapočítává hodnota nového dopravního prostředku a hodnota zboží, které je předmětem spotřební daně, při pořízení z jiného členského státu.
Podnikatelé, kteří jsou plátci daně z přidané hodnoty, nemusejí zdaňovat nákup námořních lodí, letadel užívaných leteckými společnostmi včetně paliv a maziv ze zemí Evropské unie.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist