Tuzemské stavební spořitelny uzavřely již prvních sto smluv o stavebním spoření s cizinci. Cestu k nové klientele otevřela stavebním spořitelnám od začátku letošního roku novela zákona o stavebním spoření. Banky předpokládají, že zájem cizinců o stavební spoření v Česku poroste.
"Koresponduje to s politickým a společenským vývojem v Česku a s připojením země do Evropské unie. Za určitých podmínek mohou totiž i tito klienti získat i státní podporu a výhodný úvěr," míní Zdena Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny(SSČS).
S cizinci SSČS podepisuje měsíčně deset až patnáct smluv o spoření, kromě klientů pocházejících ze Slovenska jde o občany Polska, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska, Ruské federace, Litvy a Nizozemska. Banka očekává, že zájem cizinců výrazně vzroste. "Z toho důvodu jsme připravili pro uzavírání smluv s klienty-cizinci speciální formuláře a všeobecné obchodní podmínky v angličtině a němčině," dodala Blechová.
S novými klienty počítají i ostatní stavební spořitelny, kvantifikovat jejich množství se však zatím zdráhají. "Zájem do budoucna se těžko odhaduje," uvedla Daniela Škarková z Raiffeisen stavební spořitelny, která s cizinci od počátku roku zatím uzavřela čtyřiadvacet smluv. Mezi svými klienty má už cizince také Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky a Hypo stavební spořitelna.
Podle expertů budou novou poptávku tvořit cizinci, kteří v Česku získají dlouhodobou práci a vytvoří si tím podmínky jak pro získání státního příspěvku ke spoření, tak i pro využití výhodného úvěru (například na renovaci nebo koupi bytu). Většina cizinců, kteří uzavřeli smlouvu o stavebním spoření, už o státní příspěvek požádala.
Kdo získá státní příspěvek a kdo úvěr?
Aby klient-cizinec získal státní příspěvek ke stavebnímu spoření, musí splnit podmínky zákona. Nárok na tuto dotaci totiž kromě občana České republiky, a to bez ohledu na trvalé bydliště a kde se právě zdržuje, mají také i občané Evropské unie s povolením k pobytu na území České republiky a s rodným číslem přiděleným orgánem České republiky. Možnost založit si stavební spoření se vztahuje také na fyzické osoby s trvalým pobytem na území České republiky a s přiděleným rodným číslem od tuzemských úřadů. Klient musí jednu z těchto uvedených podmínek splňovat po celý kalendářní rok, výjimkou je jen kalendářní rok, kdy se spořením začal, nebo končí. Tam se požadavek vztahuje jen na dobu trvání spoření.
Také podmínky úvěru ze stavebního spoření cizincům jasně vymezuje zákon. Peníze nemohou investovat jinde než v Česku, musí je věnovat na bydlení do nemovitosti, která je na českém území.
Češi mohou spořit, i když budou v zahraničí
Stavební spoření v cizině, případně k němu získat státní podporu, mohou také čeští občané. Například v Rakousku má na státní příspěvek nárok každý, kdo své příjmy v této zemi zdaňuje a má od tamních úřadů přiděleno daňové číslo. Pro rozhodnutí, ve které zemi stavební spoření uzavřít, je nejdůležitější úvaha, kde bude zájemce peníze do bydlení investovat.
Pokud se někdo rozhodne pracovat a žít v cizině a do Česka se již v budoucnu nevracet, pak je lepší založit si smlouvu o stavebním spoření v zahraničí. Když ale s návratem v budoucnu počítá, měl by mít stavební spoření v Česku. S rostoucími možnostmi práce v zahraničí počítají i stavební spořitelny. Aby mohli lidé, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí, hradit spoření i ze zahraničí, zavedla letos například Stavební spořitelna České spořitelny novou službu. "Umožňujeme posílat platby prostřednictvím České spořitelny jak v českých korunách, tak i v cizích měnách," uvedla Blechová.
Zájemce o poukazování plateb ve prospěch stavební spořitelny to musí spořitelně oznámit písemně, e-mailem nebo zavolat na poradenskou linku a banka mu pak poskytne mezinárodní číslo jeho účtu ze stavebního spoření (IBAN) a i bankovní spojení pro posílání plateb ze zahraničí prostřednictvím korespondenční banky. Obdobné služby prostřednictvím některých větších bankovních domů zajišťují i ostatní stavební spořitelny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist