Díky akciím měli boháči dobrý rok
Růst akcií v loňském roce pomohl výrazně rozmnožit bohatství i řady milionářů. Uvádějí to společnosti Merrill Lynch a Cap Gemini ve své čerstvé publikaci Wealth Report. Hlavním tahounem růstu bohatství byla Severní Amerika se zeměmi jako Spojené státy a Kanada.
"Rostoucí akciové trhy, vysoké ceny nemovitostí, snižování daní a nízké úrokové sazby vytvořily sílící příliv pro bohaté, který připomíná konec devadesátých let," napsal Wall Street Journal. V roce 2003 měl čistý majetek milionářů hodnotu 28,8 biliónu dolarů a meziročně se zvýšil téměř o osm procent. Ne ve všech regionech však bohatí dokázali využít změny v trendu ve světové ekonomice a na finančních trzích stejně dobře.
Zatímco v Severní Americe počet milionářů vzrostl téměř o čtrnáct procent, tak v Evropě pouze o dvě a půl procenta. Amerika, která v počtu nových milionářů v několika předchozích letech spíše zaostávala, loni "vytvořila" více milionářů než Evropa, Asie, Latinská Amerika a Blízký východ dohromady.
Boháčům v USA pomohla větší orientace na akcie. "Američané byli první, kteří se vrátili k akciím. V Evropě a Asii byl větší důraz kladen na ochranu kapitálu," říká Catherine Tillotson, ředitelka výzkumu společnosti Scorpio Partnerships, která radí privátním bankám. "Evropa stojí stranou globálního růstu. Má nepřátelské daňové prostředí," řekl na tiskové konferenci v Dubaji Mones Bazzy, výkonný ředitel Merrill Lynch.
Výjimkou v Evropě, kde se růstu bohatství vedlo lépe, byly země jako Velká Británie, Španělsko nebo Česká republika a Rusko.
Akcie loni stouply poprvé od roku 1999. Tituly indexu S&P 500, které se obchodují na burzách v USA, loni vynesly investorům v průměru téměř dvacet devět procent včetně dividend. Podle studie Arthura Kendella z Federálního rezervního systému nejbohatší jedno procento Američanů vlastní padesát tři procent všech akcií národních firem.
Zřejmě nejvíce na akciích vydělal Warren Buffet, podle žebříčku Forbes druhý nejbohatší muž na světě po Billu Gatesovi, jehož čistý majetek stoupl o čtyřicet šest procent na 42,9 miliardy dolarů. Zakladateli společností Microsoft se hodnota majetku zvýšila o čtrnáct procent na 46,6 miliardy dolarů.
V Asii milionáři rozmnožili svoje řady o více než osm procent. Pomohlo jim oživení japonské ekonomiky, která roste nejrychlejším tempem za posledních třináct let, a také rekordně rostoucí ekonomika Číny. "Poptávka po zboží ze strany Číny pomohla vytvořit nové milionáře v celém regionu včetně Jižní Koreje, Thajska a Indonésie," uvádí Wall Street Journal. Po propadu akcií a cen nemovitostí v roce 2002 se také zotavili hongkongští finanční magnáti.
Milionáři tradičně vyrůstali z drobných podnikatelů, kteří rozvíjeli své firmy a následně je prodávali větším konkurentům, nebo s nimi šli na burzu. Loňský rok byl pro tento druh milionářů velmi příznivý, protože množství prodejů malých firem a primárních emisí silně stouplo. Podle studie Cap Gemini z roku 2002 se počet "selfmademanů" a jejich podíl na bohatství milionářů zvyšuje na úkol dědiců. Podíl dědiců na celkovém bohatství milionářů v USA činí podle této studie asi dvacet procent.
Růst majetku mezi bohatými znamená nové příležitosti pro privátní banky jako švýcarské bankovní domy UBS, Credit Suisse, Julius Baer nebo Banca del Gottardo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist