Zaměstnavatelé, kteří neplní své povinnosti vůči svým pracovníkům, riskují pokutu až ve výši jednoho miliónu korun.
Nad pracovněprávními předpisy bdí kontrolní orgány, což mohou být Ministerstvo práce a sociálních věcí nebo úřady práce.
Pravomoci mají kontrolní orgány skutečně velké. Jejich pracovníci jsou oprávněni vstupovat do objektů a zařízení zaměstnavatelů. Od zaměstnanců kontrolované firmy také mohou vyžadovat předložení potřebných dokladů, podání úplných zpráv, informací a vysvětlení ve lhůtách k tomu určených.
Po podnikateli jsou také oprávněni vyžadovat účast při projednávání výsledků kontroly a další součinnost potřebnou k vytvoření podmínek k nerušenému a rychlému provedení kontroly.

Za "Švarc systém" padla čtvrtmiliónová pokuta
Co se vlastně myslí souhrnným označením pracovněprávní předpisy? Je to zákon o zaměstnanosti, zákoník práce, zákon o kolektivním vyjednávání, zákony upravující mzdy, platy a cestovní náhrady a zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a vyhlášky k provedení těchto zákonů.
Za porušení některého z těchto předpisů může kontrolní orgán, tedy nejčastěji úřad práce uložit pokutu, až do částky 250 tisíc korun. A při opětovném porušení povinnosti, za jejíž nedodržení již byla pokuta uložena, pak může úřad práce vyměřit pokutu až do částky jednoho miliónu korun.
Takové kontroly se skutečně dějí a pokuty v minimálně desetitisícových částkách úřady práce vyměřují.
Noviny Ministerstva práce a sociálních věcí, Práce & sociální politika, zveřejnily, že jen za první čtvrtletí provedly úřady práce 2325 kontrol a udělily pokuty za 840 tisíc korun.
Například zaměstnavatel vyrábějící svrchní oděvy dostal pokutu 70 tisíc, protože zaměstnával cizinky bez předchozího svolení úřadu práce.
Čtvrtmiliónovou pokutu dostal zaměstnavatel z oblasti výstavby pozemních a inženýrských staveb za uplatňování "Švarc systému", tedy porušení zákona o zaměstnanosti.

Úřady práce mohou kontrolovat pasy cizinců
Pokutu mohou úřady práce uložit do jednoho roku ode dne, kdy se jejich pracovníci dozvěděli o porušení povinností v pracovněprávních vztazích ze strany zaměstnavatele, nejpozději však do tří let ode dne, kdy je zaměstnavatel porušil.
Kromě toho, že kontrolní pracovníci úřadů práce mohou vstupovat do výrobních a obchodních prostor podnikatele, mají také právo zjišťovat totožnost osob zdržujících se na pracovištích zaměstnavatele. Tyto osoby jsou povinny prokázat svou totožnost a předložit povolení k zaměstnání, pokud jim k výkonu zaměstnání mělo být povolení vydáno.
Úřady práce mohou kontrolovat jen povinnosti z pracovněprávních vztahů, nikoli třeba bezpečnost a ochranu zdraví při práci nebo jeho daňové povinnosti.
Při ukládání pokuty se přihlíží k závažnosti porušení předpisů, k míře zavinění a k dalším okolnostem. Přísněji budou úřady hodnotit úmyslné porušení zákona, naopak shovívavější přístup lze očekávat, pokud dojde k porušení předpisů omylem.
Pokuty jsou příjmem státního rozpočtu. Jejich vymáhání zajišťuje příslušný finanční úřad.
Sankce nehrozí jen zaměstnavatelům, ale také pracovníkům zaměstnavatele, kteří nedostatečně spolupracují s kontrolními orgány. Pokud takový pracovník kontrolovaného zaměstnavatele zaviněně v určené lhůtě například nepředá kontrolorům požadované doklady, může mu být udělena pokuta až dva tisíce korun, a to opakovaně.

Uložené pokuty Úřadem práce ve Zlíně

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist