Praha, 8. 7. 2004
Máte si na cestu do zahraničí vzít raději hotovost, cestovní šeky, nebo platební kartu? Jsou lepší dolary nebo eura? Co je bezpečnější a co jednodušší? U delších cest po cizině nebývá rozhodování často jednoduché. V mnohém tak mohou pomoci zkušenosti ostatních, kteří měli možnost poznat tu kterou zemi na vlastní kůži.
Hotovost je králem - směníte ji všude
Ať již uvažujete nad pořízením cestovních šeků či platební karty, mějte na paměti, že nejvýhodnější je hotovost v amerických dolarech. Dolary vám rádi smění v podstatě v kterékoli zemi na světě, můžete s nimi v případě nouze platit i za autobus, v baru či v restauraci. Za euro dostanete správný kurs jen v bankách. V malých směnárnách však jen na této měně tratíte - lidé ještě nemají k euru takovou důvěru jako k dolaru a kdekoli mimo banku za ně obdržíte výrazně horší kurs, než byste měli. Dolar prostě vede, pokud nemáte výplatu přímo v eurech, na cesty mimo Evropu si eura nepořizujte.
Je zajímavé, že v některých zemích platí pravidlo, že čím větší nominální hodnota bankovky, tím lepší. V Thajsku a v Malajsii vám dají nejlepší kurs za 100dolarovou bankovku, za 20dolarovou kurs horší, a za jednodolarovky je kurs o další procento horší. V Rusku vám malé pětidolarové bankovky směnárníci ani nevezmou.
Bankovky by měly být vždy v dobrém stavu. V Ekvádoru, kde je americký dolar po tzv. "dolarizaci" ekonomiky oficiálním platidlem, každou bankovku velmi pečlivě prohlédnou, očichají, zašustí s ní, jestli má správný zvuk, někteří ji dokonce i ochutnají. Natržené, popsané nebo i jen pomačkané bankovky vám tady nikdo nevezme. V Ekvádoru (a také v Peru) se totiž peníze hojně padělají.
Bankovky o malé nominální hodnotě uplatníte zejména při přechodech hranic, kde nebudete moci směnit své cestovní šeky či vybrat z bankomatu
I když se traduje, že na hranicích bývá kurs horší než ve vnitrozemí, často to tak není. Horší kurs dostanete jen na hranicích Bolívie - Argentina a Bolívie - Peru, naopak v Mexiku je nejvýhodnější vyměnit hotovost hned na letišti v hlavní hale. Na většině latinskoamerických hraničních přechodů dostanete za své dolary spravedlivý kurs. A ještě něco: pověr, že je třeba na hranicích v rozvojových zemích hojně uplácet pohraničníky či celníky, si nevšímejte. Je to lež.
Cestovní šeky - bezpečnost především
Cestovní šeky jsou nejbezpečnější formou uložení peněz. Při směně se totiž musíte prokázat pasem a šeky podepsat podle podpisového vzoru, který jste při jejich nákupu na šek uvedli. Pokud jsou vám ukradeny, nejen, že zloděj nemá v podstatě bez platného cestovního dokladu a přesného podpisu šanci je zneužít, po nahlášení krádeže vám navíc budou bez problémů vydány bezplatně nové.
Čísla vydaných šeků si během cesty uschovejte tak (například u příbuzných, nebo na internetu), aby bylo možné je i po okradení zjistit. Jsou totiž nezbytná pro vydání náhradních šeků.
Nejznámější a pro cestovatele nejvhodnější společností vydávající šeky je American Express (AmEx). Ty jsou snadno směnitelné v síti vybraných bank v každé zemi, kterou jsme navštívili - akceptují je i někteří směnárníci.
Obvyklé je, že za AmEx šeky dostanete horší kurs proti hotovosti (s poplatkem jedno až tři procenta - například Ekvádor, Nikaragua, Kostarika, Brazílie), ale pravidlem to není. Příkladem může být Guatemala.
Různé země se podle snadnosti směnit šeky AmEx liší - nejjednodušší je to v Peru a v Guatemale, nejobtížnější překvapivě v jinak velmi rozvinuté Brazílii. Celkově se dá říci, že nám cestovní šeky American Express výborně posloužily v Latinské Americe, o Blízkém východu se to však říci nedá. Kromě šeků AmEx existují samozřejmě mnohé další, šeky VISA, Citibank, Marco Polo. Ty však mají velmi omezenou směnitelnost.
Platební karty znamenají bezkonkurenční pohodlí
Platební či bankomatní karty vám poslouží k placení v obchodech na elektronických terminálech nebo pro výběr hotovosti v bankomatu. Placení v obchodech pomocí karet by se mělo odehrávat teoreticky ve výhodnějším kursu než při výměně hotovosti či šeků, neboť karetní společnosti obchodují s měnou ve velkém, avšak některé české banky si účtují "konverzní poplatky" a tuto výhodu lepšího směného kursu tak stírají. Platba kartou v supermarketech je bezproblémová. Mnoho jiných obchodníků ve světě ale nabízí možnost platby kartou za poplatek tři procenta z placené částky. Proto si vždy před platbou kartou ověřte, zda vám bude obchodník účtovat nějaký poplatek.
"Lacinější" variantou, jak se dostat ke svým penězům, může být výběr z bankomatu, kdy si vaše banka účtuje pouze jedno procento z výběru (obvykle minimálně 100 korun).
Možnosti směny valut a cestovních šeků v zemích Střední a Jižní Ameriky
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist