Ispat Nová huť: malí akcionáři hrají o miliardu


Drobní akcionáři ocelárenské společnosti Ispat Nová huť tvrdí, že při letošním povinném odkupu akcií většinovým vlastníkem podniku - firmou LNM Holdings - přišli o jednu a čtvrt miliardy korun. Tito akcionáři, kteří jsou členy Sdružení minoritních akcionářů Ispat, se navíc domnívají, že jsou poškozována i jejich další práva.
Jeden z členů sdružení, Jaroslav Červenka, již podal na vedení společnosti trestní oznámení. To potvrdil bez dalších podrobností vedoucí oddělení dohledu a přezkumu Krajského soudu v Ostravě Jaroslav Sýkora.
Postoj Ispatu Nová huť k těmto akcionářům je zdrženlivý a mluvčí podniku Ivo Čelechovský pouze konstatoval, že se k jejich krokům nebude v současné době vůbec vyjadřovat.

Jádrem sporu je ocenění akcií pro odkup

Červenka je přesvědčen, že vedení společnosti pravděpodobně poskytlo pro účely ocenění akcií k samotnému odkupu odhadci - společnosti American Appraisal - nepravdivé údaje týkající se hospodaření a očekávaných výsledků firmy.
Vladimír Socha, ředitel American Appraisal, podobnou argumentaci odmítá.
"Jeví se mi naprosto nepravděpodobné, že by vedení záměrně uvádělo zkreslené údaje. Jsme vázáni mlčenlivostí, takže se o detailech nemohu vyjadřovat, nicméně tento krok považuji za výstřel do tmy," dodal Socha.
Cenu akcií stanovenou pro odkup hájil Čelechovský v minulosti tím, že s ní souhlasila rovněž Komise pro cenné papíry.
Tomáš Navrátil z analytické společnosti Venture Investors, vidí problém v tom, že znalecký posudek zadává ten, kdo akcie vykupuje.
"Pochopitelně je v jeho zájmu, na rozdíl od menšinových vlastníků, aby jmenovitá hodnota vyšla, co nejmenší. Domnívám se však, že si management vždy dokáže zdůvodnit údaje, které zadal pro vypracování znaleckého posudku," poznamenal analytik.
Pražský advokát Daniel Mališ, právní zástupce Sdružení minoritních akcionářů Ispat, tvrdí, že jejich požadavky jsou oprávněné, protože orgány státní správy, jako například Komise pro cenné papíry nebo Burza cenných papírů, zájmy drobných akcionářů prakticky vůbec nechrání, a ti jsou pak doslova rukojmími většinových vlastníků.
"Jak jinak si vysvětlit, že ačkoliv existují tři na sobě nezávislá znalecká ocenění včetně názoru antimonopolního úřadu, podle nichž se tržní hodnota akcí pohybuje kolem dvanácti set korun, vykupoval je většinový vlastník v rámci povinného odkupu pouze za 550 korun," řekl Mališ.
Podle něj sama letošní účetní závěrka dokumentuje, že jmenovitá hodnota akcií Ispat Nová huť překročila o více než 700 korun cenu, kterou většinový vlastník platil v rámci povinného odkupu. Přitom fakticky ušetřil na drobných držitelích cenných papírů této firmy více než jednu a čtvrt miliardy korun, dodal Mališ.

Druhé sdružení kritizuje prodej firmy NH Trans

Jiří Karásek, který reprezentuje další skupinu minoritářů disponující více než tříprocentním podílem akcií Ispat Nová huť, uvádí, že i některé kroky představenstva navozují dojem, že firmu záměrně poškozuje.
Jako příklad uvádí prodej 49 procentního podílu v dlouhodobě vysoce ziskové dceřiné společnosti NH - Trans, většinovému vlastníkovi, firmě LNM Holdings.
Tato transakce není dokonce uvedena ani ve výroční zprávě o vztazích mezi firmou a jejím většinovým vlastníkem, dodal Karásek s tím, že sdružení které zastupuje, zvažuje podání žaloby na neplatnost letošní řádné valné hromady a uvažuje o svolání mimořádné hromady.
Žalobou hodlá napadnout letošní valnou hromadu také Sdružení Ispat, potvrdil i Mališ.
Podle agentury ČTK byl podíl v NH Trans prodán za 50 miliónů korun, přičemž spediční firma disponuje vlastním kapitálem ve výši 316 miliónů. V loňském roce vykázala více než stomiliónový zisk a z vyplacené dividendy získal 80 miliónů Ispat Nová huť.
Prodej akcií ve spediční firmě NH - Trans dozorčí rada společnosti Ispat Nová huť neprojednávala, řekl jeden z členů rady František Seidl. Dodal, že podnětu akcionáře využije k tomu, aby se začal o prodej dceřiné společnosti zajímat.

Privatizace Nové huti je napadána z více stran

Stát prodal počátkem loňského roku Novou huť, největší domácí ocelárenskou společnost, nizozemskému LNM Holdings bez výběrového řízení.
Za většinový balík akcií dostal zatím zaplaceno šest miliónů dolarů s tím, že další tři milióny dolarů zaplatí nabyvatel poté, co na něj bude převeden také patnáctiprocentní balík blokovaný sporem s firmou Petrcíle, která získala jedno procento při manažerské privatizaci a opci na dalších 15 procent.
Ve sporu o tyto akcie stát prohrál arbitráž a má této firmě zaplatit na základě nálezu Rozhodčího senátu přes dvě miliardy korun odškodného.
Vykonavatelnost rozhodnutí byla pozastavena do doby, než bude vyřešena žaloba Fondu národního majetku týkající se oprávněnosti tohoto arbitrážního senátu rozhodovat o náhradě škody.
Soudně napadena je ale také valná hromada schvalující vstup strategického investora - LNM Holdings. Fond národního majetku hlasoval akciemi, které mu nepatřily, tvrdí žalující Michal Mitýsek. Zdroj blízký dozorčí radě firmy Ispat Nová huť uvedl, že pokud by se skutečně prokázalo porušení zákona, byla by tím zpochybněna celá privatizace ocelářské společnosti. Stát by pak mohl čelit další arbitráži s mnohem citelnější finanční ztrátou, poznamenal.
Nová huť se před prodejem firmě LNM Holdings potýkala se ztrátami a měla i miliardové závazky vůči věřitelským bankám.


Vybrané hospodářské výsledky Nové huti a Ispatu Nová huť

2001 2002 2003
Tržby za prodej výrobků a služeb(miliardy Kč) 29,2 27,94 35,82
Hospodářský výsledek za účetní období(milióny Kč) -523 937 5 440
Počet pracovníků 12 261 11 380 10 969
Průměrný měsíční plat (Kč) 19 670 20 239 22 718

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist