Historicky většinou slabší výkon měn ve středoevropském regionu během letního období se podle některých analytiků letos nebude opakovat.
"V předchozích letech portfoliomanažeři zmenšovali svoje pozice, když v srpnu odcházeli na prázdniny. Důsledkem byl tlak na oslabení těchto měn," říká pro agenturu Reuters Dwyfor Evans, analytik rozvíjejících se trhů v Bank of America. "Letos je situace odlišná kvůli vývoji úrokových sazeb. V Maďarsku jsou úroky stále vysoko, v Polsku rostou a vzhledem k levným penězům ze Spojených států nevidím důvod k uzavírání pozic," dodává Evans.
Krátkodobé úrokové sazby v Maďarsku se pohybují kolem jedenácti a půl procenta, v Polsku se blíží k šesti procentům a na Slovensku jsou na úrovni přibližně čtyř a půl procenta. Jen úrokové sazby v České republice na úrovni dvou a čtvrt procenta se blíží nízkým úrokovým sazbám v eurozóně a USA.
Euro od počátku roku oslabilo vůči maďarskému forintu a polskému zlotému přibližně o pět procent. Česká koruna proti euru posílila o tři a půl procenta. Slovenská koruna od začátku roku vzrostla o tři procenta. Další růst slovenské koruny se záměrně snaží brzdit tamní centrální banka. "Národní banka Slovenska se v minulých dnech uchýlila k agresivním přímým prodejům koruny poté, když snižování úrokových sazeb a další prostředky nedokázaly zastavit příliv zahraničního kapitálu přilákaného vysokými úrokovými sazbami a dobrou ekonomickou situací," píše agentura Reuters. "Z krátkodobého hlediska může centrální banka uspět, ale náklady budou nepochybně vysoké a podle našeho názoru vzhledem k vývoji ekonomických veličin také zbytečné," píše se ve výzkumné zprávě ING Bank.
Situace polského zlotého je podle analytiků celkem dobrá, protože kurs polské měny by nemusel být ohrožen propadem na dluhopisovém trhu, který je v případě Polska úzce provázán s kursem měny. Zvyšování úrokových sazeb a očekávání tohoto trendu totiž pokles cen dluhopisů již způsobilo. "Maďarské dluhopisy už vybuchly. Investoři budou možná chtít dále prodávat, ale s výnosy na současné úrovni si to možná rozmyslí," domnívá se Koon Chow, měnový stratég pro rozvíjející se trhy v CSFB.
"Historie se každý rok neopakuje. Nevidím žádný důvod k výprodeji v Polsku. Politická situace se vyjasnila a ekonomika roste výjimečně rychle. Během léta může dojít k určitému nárůstu volatility, ale ze strategického hlediska zůstávám pozitivní," říká Michael Ganske, portfoliomanažer pro DWS Investments. Po snížení deficitu na běžném účtu platební bilance oznámeném v úterý polský zlotý dosáhl vůči euru nejvyšší hodnoty za posledních deset měsíců kolem 4,46 zlotých za euro.
Výhled pro českou korunu kazí vzhledem k očekávání, že Česká národní banka bude dále zvyšovat úrokové sazby, zejména politická nestabilita. "Koruna byla celkem volatilní kvůli vývoji na politické scéně, ale pokud se tam situace vyjasní, tak zůstane silná," míní Ganske z DSW.
Relativně nejméně optimističtí jsou analytici ohledně vývoje maďarského forintu kvůli pochybnostem o fiskální politice.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist