Finanční úřad může také zavřít firmu


Podnikatelům, kteří nedodržují své daňové povinnosti, může finanční úřad za policejní asistence dokonce zavřít firmu.
Správa daní má poměrně mocné nástroje, kterými si může vynutit poslušnost poplatníků. K nejobávanějším patří takzvané stanovení daně podle pomůcek. Může se použít v případech, kdy podnikatel nepodal daňové přiznání včas, a to ani po výzvě finančního úřadu, nebo když daňové přiznání obsahuje nesprávné či neúplné údaje. Správce daně přitom může použít pomůcky, které má k dispozici, nebo které si opatří i bez součinnosti nedisciplinovaného podnikatele. Jinými slovy základ daně mu stanoví bez ohledu na skutečný hospodářský výsledek.

Nejdřív musí padnout pokuta

Jedním z krajních prostředků, které má správa daní k dispozici, je možnost pozastavit nedisciplinovanému podnikateli činnost. Pozastavit podnikatelskou činnost může finanční úřad až na dobu třiceti dnů za opakované porušení povinností nepeněžité povahy. Tím se myslí například neodevzdání daňového přiznání či jiných povinností, které ukládá zákon, a přitom nejde o zaplacení daně či jejího příslušenství.
Pozastavení činnosti musí předcházet pokuta za stejný prohřešek. Daňový řád umožňuje finančnímu úřadu udělit podnikateli opakovaně pokutu za neplnění povinností nepeněžité povahy až do celkové výše dvou miliónů korun.
Opakovaně je přitom možné uložit pokutu, pokud předchozí peněžité tresty nevedly k nápravě a protiprávní stav trvá. Proti uložení pokuty se může podnikatel odvolat do třiceti dnů, což má odkladný účinek. To znamená, že pokutu není nutné zaplatit, dokud o její oprávněnosti není definitivně rozhodnuto.

Odvoláním nelze zavření podniku oddálit

Pokud ani pokuty nic nezmůžou, správce daně smí nechat firmu zavřít. K pozastavení činnosti podnikatele může finanční úřad přistoupit jen tehdy, jestliže poplatník ztěžuje svým neplněním povinností svou registraci k dani nebo zjištění skutečností rozhodných pro správné a úplné stanovení daňového základu.
Jak to tedy funguje? Finanční úřad vyzve podnikatele k dodatečnému splnění povinností a stanoví mu pro to přiměřenou lhůtu. Současně jej upozorní, že pokud neuposlechne, po uplynutí lhůty pozastaví činnost podnikatele. Proti takové výzvě se sice lze do osmi dnů odvolat, ale odvolání nemá odkladný účinek.
Když se ani ve stanovené lhůtě podnikatel nepodřídí, vydá finanční úřad rozhodnutí o pozastavení činnosti podnikatele. Rozhodnutí musí obsahovat nejen zdůvodnění, proč dochází k pozastavení činnosti, a přesné vymezení doby tohoto opatření, ale také způsob naložení s věcmi, které podléhají zkáze, pokud je má podnikatel v obchodním majetku.

Se zajištěným majetkem není možné nakládat

Samotné pozastavení činnosti se uskuteční tak, že obchodní majetek podnikatele se za policejní asistence uzavře, uzamkne a zajistí policejní uzávěrou. Podnikatel je přitom povinen předat správci daně do úschovy všechny klíče od zajištěného majetku.
Pokud je to možné a pracovník finančního úřadu to uzná za vhodné, může zajištěný majetek opatřit vlastním zámkem. O průběhu pozastavení činnosti správce daně na místě sepíše protokol.
Od chvíle, kdy byl majetek podnikatele zajištěn policejní uzávěrou, je komukoliv zakázáno s tímto majetkem nakládat nebo do něj vstupovat. Jestliže podnikatel potřebuje v průběhu pozastavení své činnosti se zajištěným majetkem nakládat, například v budově praskne vodovod a je třeba ho opravit, může se to stát jen se souhlasem správce daně a za jeho přítomnosti.
Všechny ztráty, které podnikatel utrpí pozastavením jeho činnosti včetně ušlého zisku, nese sám podnikatel, ledaže by rozhodnutí o pozastavení činnosti nenabylo právní moci nebo bylo pravomocné rozhodnutí zrušeno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist