Rizikové dluhopisy zatím vynášejí

Rizikové dluhopisy jsou v letošním na výnosy hubeném roce zatím jednou z nejlepších investic. Takto bývají označovány kvůli větší šanci, že se investoři nedočkají splacení kupónu a jistiny. Firmy, které je vydaly, se totiž zpravidla nacházejí v horší finanční situaci.
Investoři vysvětlují jejich lepší relativní výkonnost v letošním roce vůči vládním dluhopisům tím, že jsou zpravidla méně citlivé na růst krátkodobých úrokových sazeb. "Úrokové sazby rostou když se ekonomice daří a rizikové dluhopisy v takovém prostředí překonávají kvalitnější obligace," říká Louise Rieke, portfoliomanažer Waddell & Reed Advisors Income Fund.

Menší riziko zvyšuje cenu

Pokles úvěrového rizika, který znamená větší pravděpodobnost, že firma dostojí svým závazkům z dluhopisu, se projevuje růstem ceny těchto cenný papírů. Právě růst ceny spojený s poklesem úvěrového rizika pomáhá těmto dluhopisům překonat negativní vliv růstu úrokových sazeb. "Jak se stav ekonomiky zlepšuje, tak se zvyšují peněžní toky, což znamená nižší úvěrové riziko, poznamenává Jeffrey Rosenberg, ředitel strategie pro dluhové instrumenty v Bank of America.
Nižší úvěrové riziko se projevuje poklesem podílu nesplácených dluhopisů, který v červnu podle agentury Moody 's klesl na 3,3 procenta ze 4,2 procent v březnu. Rozdíl mezi výnosem rizikových dluhopisů a vládních cenných papírů v USA se snížil ze 4,48 procent v květnu na 3,88 procenta. Toto rozpětí odráží prémii, která investorům kompenzuje větší riziko spojené s držením dluhopisů firem nacházejících se v nestabilní finanční situaci. V posledních týdnech také vzrostl přítok kapitálu do podílových fondů specializovaných na rizikové dluhopisy podle údajů AMG Data Services.

Vládní dluhopisy a akcie stagnují

Scénář silného ekonomického růstu, který by prospěl méně kvalitním firemním dluhopisům, je naopak spíše špatnou zprávou pro investory do vládních dluhopisů. Hlavním rizikem ohrožujícím celkové výnosy vládních dluhopisů je vedle inflace úrokové riziko. Fed, americká centrální banka, podle vyjádření svých představitelů chystá v nadcházejícím období postupné zvyšování krátkodobých úrokových sazeb.
"Data zveřejněná v tomto a minulém týdnu vyvracejí myšlenku, že expanzi ekonomiky USA dochází síla, medvědí trh dluhopisů se proto vrací," řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Ian Douglas, ředitel globální dluhopisové strategie pro banku UBS. "Červnové zpomalení americké ekonomiky bylo jen přeludem. Nedošlo k žádnému kroku ze strany vlády nebo centrální banky, který by zpomalil růst," dodal Douglas. Podíl investorů spekulujících na pokles cen amerických vládních dluhopisů je v současnosti nejvyšší za poslední dva měsíce. Dokládá to pravidelný průzkum J. P. Morgan.
Akciové trhy v USA se od začátku roku obchodují bez významného trendu v poměrně úzkém cenovém pásmu. Na jedné straně solidní ekonomický růst a růst firemních zisků akciím pomáhají. Očekávání vyšších úrokových sazeb, politická nejistota ohledně výsledku voleb a obavy z teroristických útoků ceny akcií stlačuje. "Volby v roce 2004 přinášejí více než nejisté vyvrcholení obvyklého politického cyklu v podobě hrozby terorismu. Obava z obdoby teroristických útoků v Madridu zůstává v povědomí trhu," domnívá se Jack Malvey dluhopisový stratég z Lehman Brothers.
"Když se trh dostane do úzkého obchodního pásma tak je těžké, aby převážil pohyb jedním či druhým směrem. Investoři, kteří očekávají udržitelný trend, bývají většinou zklamání," píše Donald Luskin z TrendMacrolytics v komentáři na finančním portálu SmartMoney.com.


Výnosy hlavních tříd investičních aktiv v amerických dolarech od počátku roku (v %)

Komodity (Reuters Commodity Research Bureau Index) 2,8
Rizikové dluhopisy v USA 2,64
Globální rizikové dluhopisy 2,62
Rizikové dluhopisy v Evropě 2,56
Třicetileté vládní dluhopisy USA 1,15
Desetileté vládní dluhopisy USA 0,96
Kvalitní podnikové dluhopisy 0,94
Rozvíjející se trhy -0,18
S&P 500 -2,5
Zdroj: Bloomberg