Osobití ekonomové na Wall Streetu

Vavřinec Kryzánek
/Od našeho spolupracovníka/
Ekonom Arthur Laffer je podle agentury Bloomberg lepší investor než obhájce vlastních ekonomických teorií. Laffer, který byl časopisem Times zařazen mezi stovku největších mozků dvacátého století, je tvůrcem takzvané Lafferovy křivky a jedním ze zakladatelů ekonomické školy strany nabídky.
Laffer již přes dvě desetiletí radí bankám a investičním fondům při investování. Kromě toho také sám investuje. Čtvrt miliardy dolarů, které mu investoři svěřili, vloni po odečtení poplatků zhodnotil o šedesát procent, index S&P 500 přitom v roce 2003 stoupl o dvacet šest procent. V roce 2002, kdy S&P 500 klesl o třiadvacet procent, ztratily Lafferovy fondy dvacet procent. Před založením Laffer Investments vedl Laffer osm let společnost Calport Asset Management, jejíž fondy investující do akcií velkých společností se umísťovaly mezi horními deseti procenty podílových fondů v této kategorii.
"Cílem mojí celoživotní práce na univerzitách, v politice i v podnikání je to, že se snažím odhadnout vliv státní politiky," říká Laffer. Tento ekonom při výběru akcií hodnotí i vliv daní, regulací a monetární politiky. Preferuje akcie společností, jejichž zaměstnanci, klienti a továrny jsou ve státech s nejnižšími daněmi. "Nesledujeme žádné specifické údaje o firmě a ve výsledku lidé, kteří je sledují, nejsou o nic lepší než my," říká Laffer. "Je to neobvyklá strategie a zejména v posledních letech ji mnoho lidí neprosazovalo," hodnotí Paul Herbert ze společnosti Morningstar, která se zabývá analýzou fondů.
Dalším z ekonomů, který spravuje investiční fondy, je například Edward Hyman, zakladatel International Strategy & Investment Group. Hyman, který za posledních třiadvacet let byl časopisem Institutional Investor hodnocen jako jako jeden z nejlepších ekonomů na Wall Streetu, řídí dluhopisové fondy. Zajímavé je, že nemá dokončené žádné formální ekonomické vzdělání. Podle Smartmoney.com Hyman vysílá svoje zaměstnance do terénu mezi firmy, aby se jich přímo dotazovali na výrobu a obchod. Snaží se tak dopředu zjistit informace, které mají být teprve zveřejněny v oficiálních vládních statistikách.
Škola strany nabídky prosazuje nízké daně, regulace a často také návrat k některé z forem zlatého standardu. Velká část ekonomů její myšlenky nepřijala a bývalý prezident USA George Bush starší ji označil za "voodoo ekonomii". To však nezabránilo jejím příznivcům, aby se jejich rady nestaly vyhledávaným zbožím na Wall Streetu.
Lafferův bývalý student Larry Kudlow byl hlavním ekonomem ING Barings a v současnosti má vlastní poradenskou firmu a pořad na televizní stanici CNBC. Mezi ekonomy strany nabídky bývá řazen také David Malpass, hlavní ekonom investiční banky Bear Stearns. Další Lafferův student David Ranson patří mezi zakládající partnery firmy H. C. Wainwright Economics, kde je ředitelem výzkumu. Wainwright Economics je podle publikace Investor's Business Daily nejstarší nezávislou společností poskytující poradenství institucionálním investorům. Ranson nešetří kritikou vůči konvenčním ekonomům. "Problémem toho, co se většina studentů naučí na univerzitě, je, že když se dostanou do konfrontace s praxí, jen málo z toho obstojí. To ale nezabrání většině, aby tomu dál věřila. Ti, kteří se nebojí jít svou vlastní cestou, většinou dosáhnou většího úspěchu" říká Ranson.