Praha, 30. 9. 2004
České akcie opět prudce posilují. Jenom před dvěma týdny překonal index PX-50 desetileté maximum a včera k tomu došlo opět. Index poskočil o 3,3 procenta na 875,4 bodu, užší ukazatel nejlikvidnějších titulů PX-D dokonce o 3,53 procenta na 2180,4 bodu.
Růst pražské burzy reflektoval vývoj v Evropě, kde hlavní indexy přidávaly kolem půl procenta. Podle analytiků je dlouhodobá tendence trhu ovlivněna zejména rychlým růstem české ekonomiky. Díky němu rostou i zisky firem.
Další rekord si včera připsal ČEZ, který uzavřel na historicky nejvyšší úrovni 254,6 koruny za akcii. To představuje zisk 6,53 procenta. Objem obchodů dosáhl téměř osm set tisíc korun. K růstu se ale připojila většina titulů ze systému SPAD. Výjimkou byla tabáková společnost Philip Morris a Unipetrol. Jejich akcie uzavřely s mírnou ztrátou. Český Telecom včera přidal tři procenta, Erste Bank 2,49 a Komerční banka 4,06. "Vývoj trhu je tak trochu úletem," uvedl Pavel Hadroušek z finančního domu FIO. "Fundamentální ukazatele firem sice opravňují růst ceny jejich akcií, ale tak prudký vývoj si v blízké době vyžádá korekci," dodal Hadroušek.
Velký zájem trhu vyvolávají akcie Českého Telecomu, a to kvůli blížící se privatizaci. "Jestli bude Telecom prodán přes kapitálový trh, jeho cenu to ovlivní negativně," tvrdí Hadroušek. Podle analytika Raiffeisenbank Jindřicha Svátka je ale pravděpodobnější, že vláda zprivatizuje Telecom přímým prodejem.
Unipetrol se bude vyvíjet v závislosti na odkupní ceně, kterou za něj zaplatí PKN Orlen. "Akcie Unipetrolu by se měly zvedat k 90 korunám za kus. Je tu sice jisté riziko, že kvůli revizi výsledků za rok 2003 PKN plnou cenu nezaplatí, je ale velmi malé," uvedl Radúz Šrom z Atlantik FT.
Mezi nejatraktivnější tituly patří ČEZ. ING Financial Markets v Londýně včera stanovily jeho cílovou cenu na 279 korun za akcii a doporučení změnily z "držet" na "kupovat". Důvodem změny je rostoucí cena elektřiny, při stejných nákladech na výrobu. Následně ING koupila akcie ČEZ, podle Šroma pravděpodobně pro zahraničního investora. ČEZ se zapsal do povědomí mezinárodních hráčů. Trhem stále rezonuje spekulace, že španělská Iberdrola se zajímá o šestnáct procent jeho akcií a je ochotna zaplatit za ně až 30 miliard korun. "ČEZ pravděpodobně po překotném růstu na čas mírně zlevní, ale podstatné ukazatele říkají, že je podhodnocený," komentuje vývoj titulu Hadroušek.

Vývoj kursu akcií