Spekulace hrozí penzijnímu pojištění
Přední zástupci peněžních institucí a centrálních bank varují před spekulativní bublinou na trzích penzijního pojištění, jejíž splasknutí by mohlo mít za následek růst úroků.
Během nedávného zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu se v tomto duchu vyjádřilo hned několik špičkových bankéřů. Ti ale zároveň dodali, že světový finanční systém je nyní dobře připraven a splasknutí takové bubliny by "strávil".
I navzdory zvyšování klíčové úrokové sazby, především pak v USA, úroky na kapitálovém trhu v poslední době klesají. To je velmi nezvyklé, zvláště když ekonomika v USA a Asii solidně roste. Většina bankovních stratégů proto považuje výnosy z dluhopisů v současnosti za příliš nízké a očekává silné zvýšení úroků.
S jistou skepsí na trh dluhopisů hledí například šéf německé HypoVereinsbank, Dieter Rampl. "Spekulativní bublina úroků je mezitím již tak veliká, že během příštích tří až šesti měsíců splaskne a bude mít v prvním pololetí roku 2005 dopad na finanční trhy," tvrdí.
Za příliš nízkou považuje Rampl například výši výnosů desetiletých státních dluhopisů v USA, která činí čtyři procenta, a obává se jejího zvýšení. Je si nicméně jist, že se na takovou situaci centrální banky již nyní připravily a uměly by adekvátně reagovat.
Názoru, že je trh důchodového pojištění přehodnocen, je také Michael Heise, hlavní ekonom společnosti Allianz. Nebezpečí, že by bublina splaskla, podle něj sice nelze vyloučit, jednalo by se ale o tu nejkrajnější situaci.
Dokud budou mezinárodní centrální banky dále trvat na své umírněné úrokové politice a vysoká cena ropy nezvýší míru inflace, neexistuje dle jeho názoru akutní nebezpečí. Za důvod nízkých výnosů na mezinárodních trzích dluhopisů pak považuje strach investorů z oslabení růstu ekonomiky v příštích měsících.
Podle Ulricha Ramma, hlavního ekonoma společnosti Commerzbank, existuje riziko bublin především u dluhopisů z rozvíjejících se trhů (emerging markets. Důvodem je podle něj velké množství peněz, které chtějí investoři vzhledem k špatně se vyvíjející situaci na akciových trzích a nízkým výnosům umístit jinde.
Také viceprezident německé Bundesbanky, Jürgen Stark, hovoří o menších bublinách, které se vytvořily přílivem levných peněz na finanční trhy v několika uplynulých letech. To podle něj neplatí jen pro trh dluhopisů, ale například také pro trh nemovitostí. Dle jeho názoru se proto budou trhy postupně přizpůsobovat a úroky se budou zvyšovat, především pak u americké centrální banky - Fedu. Ten bude zasedat 10. listopadu a mnoho ekonomů přitom počítá s tím, že se úroková sazba zvýší o jednu čtvrtinu procentního bodu.
Stark zároveň předpokládá, že růst světové ekonomiky v příštím roce jen mírně oslabí a bude činit něco málo přes čtyři procenta. Dobře je světové hospodářství podle něj připraveno i na to, že by úroky mohly vzrůst silněji nebo že by mohly vzniknout problémy na jednotlivých finančních trzích.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist