Drahá ropa zpomalí růst, tvrdí MMF

New York/Londýn/Praha, 8. 10. 2004
Prudké zdražení ropy pravděpodobně přinutí Mezinárodní měnový fond změnit svůj odhad globálního ekonomického růstu na rok 2005, uvedl včera zástupce šéfa výzkumu v MMF David Robinson při setkání s bankéři.
Aktuální vývoj na trhu si podle něho vyžádá změnu předpokládaného růstu světového HDP, a to na čtyři procenta z původních 4,3. Původní odhad byl přitom zveřejněn před pouhým týdnem.
Ropa Brent za poslední týden přidala 5,3 procenta, když se včera v podvečer pohybovala kolem 49 dolarů za barel. Americká lehká ropa se prodávala za 52,7 dolaru za barel, což je týdenní nárůst o přibližně 5,1 procenta. Brent je meziročně dražší téměř o 92 procent.
Robinson dále uvedl, že za největším rizikem na ropném trhu je nedostatečná rezerva v produkční kapacitě. Mezinárodní agentura pro energii informovala, že volná nevyužitá kapacita dnes představuje přibližně milión barelů ropy denně. To je výrazně méně než dlouhodobý průměr, jenž činí čtyři milióny.
"Může se stát, že nedostatek volné kapacity, která by pokryla neočekávané výpadky v dodávkách ropy, přetrvá léta," zdůraznil Robinson. To by podle něho činilo světové hospodářství velmi zranitelným.
MMF ve své pravidelné zprávě publikované koncem září konstatoval, že všechny základní ukazatele světového hospodářství jsou v pořádku, a zvýšil odhad globálního růstu na rok 2004 na pět procent. To by bylo nejvíce od roku 1976, kdy HDP světa vzrostl o 5,1 procenta.
Odhad růstu na rok 2005 naopak snížil, a to z 4,4 procenta na 4,3. I přesto však Robinson tvrdí, že není důvod k přehnanému pesimismu. "Růst cen ropy je velmi nepříjemný, ale stále zvládnutelný," řekl. Za řešení považuje zvýšení produkčních kapacit, které by zabezpečilo stabilnější ceny ropy.
Význam stabilizace ropného trhu zdůrazňuje i Martin Feldstein, ekonom z Harvardovy univerzity. "Důležitější než absolutní úroveň cen je jejich pohyb. A ten byl v poslední době v případě ropy skokový," řekl pro agenturu Bloomberg. "Dokážeme se naučit žít s ropou nad 50 dolary za barel. Problémem je, že se tam dostala překotným růstem během několika málo měsíců. To má dopad na hospodářský růst," dodal.
V optimistickém duchu se včera pro Bloomberg vyjádřil představitel americké centrální banky Fed Thomas Hoenig. "Za předpokladu, že ceny ropy neporostou ještě významně výše nad nynější úroveň, bude jejich dopad na ekonomiku jenom mírný," řekl Hoenig.
Cena ropy ale už má i dopad na rozhodování centrálních bank. ECB včera nezměnila klíčovou úrokovou sazbu kvůli obavě, že ropa zastaví křehké oživení v eurozóně. Úrokové sazby nezměnila ani britská centrální banka.
Na vývoj ropy reagovaly také akciové trhy, zejména americké. Index Dow Jones večer ztrácel 1,12 procenta. Oslabil i japonský index Nikkei 225, a to o 0,27 procenta.